Na seznamu byla i dubajská princezna. Kdo byl cílem špehovacího programu Pegasus?

Jana Václavíková ČTK Jana Václavíková, ČTK
Aktualizováno 23. 7. 2021 20:02
Kauza okolo programu Pegasus se rozrůstá. Ukázalo se, že po novinářích, právnících a aktivistech mohli být cílem špehovacího programu i světoví politici. Mezi potenciálními cíli aplikace, která dokáže číst data v mobilních telefonech nebo odposlouchávat hovory, jsou například prezidenti Francie a Jihoafrické republiky nebo lidé okolo tibetského duchovního vůdce dalajlamy.
Foto: Reuters

Francouzský prezident Emmanuel Macron

Jedním ze státníků, kteří mohli být odposloucháváni a sledováni, je francouzský prezident Emmanuel Macron. Na seznamu je jeho telefonní číslo, které uniklo na veřejnost v roce 2017 před prezidentskými volbami. To následně do seznamu těch, která by ráda odposlouchávala, umístila v roce 2019 marocká rozvědka. Není však jisté, jestli se povedlo spyware do telefonu nainstalovat - společnost NSO tuto informaci neuvádí a k potvrzení by bylo nutné zanalyzovat přímo Macronův telefon. 

"Macron má dva iPhony. Ty má neustále po ruce a používá je nejen k hovorům se svými ministry, ale třeba i k nezávaznému tlachání se svým oblíbeným fotbalistou Kylianem Mbappém," uvádí server Investigace.

Zároveň francouzský prezident využívá zabezpečený systém Cryptosmart. Pokud ale komunikuje s někým, kdo systém nepoužívá, vše proběhne normálně, bez šifrování. Macron proto služeb Cryptosmartu využívá jen nepravidelně a spoléhá se spíše na své dva iPhony, které by měly chránit Národní agentura pro bezpečnost informačních systémů (ANSS) a francouzská kontrarozvědka.

Deník Le Monde se domnívá, že důvodem, proč Maroko chtělo francouzského prezidenta odposlouchávat, byly události v Alžírsku z první poloviny roku 2019. Tehdy tam probíhaly protesty a ohlašovaly se nominace na prezidentský post. Francie má přitom díky koloniální minulosti na zemi, kterou Maroko považuje za svého rivala, vazby. 

Kromě Macrona byla na seznamu čísla také dalších patnácti členů tehdejší francouzské vlády. Maroko obvinění popírá. Macron nicméně nařídil vyšetření kauzy.

 

Právě se děje

Další zprávy