Na seznamu byla i dubajská princezna. Kdo byl cílem špehovacího programu Pegasus?

Jana Václavíková ČTK Jana Václavíková, ČTK
Aktualizováno 23. 7. 2021 20:02
Kauza okolo programu Pegasus se rozrůstá. Ukázalo se, že po novinářích, právnících a aktivistech mohli být cílem špehovacího programu i světoví politici. Mezi potenciálními cíli aplikace, která dokáže číst data v mobilních telefonech nebo odposlouchávat hovory, jsou například prezidenti Francie a Jihoafrické republiky nebo lidé okolo tibetského duchovního vůdce dalajlamy.
Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador.
Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador. | Foto: Reuters

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador

Dalším z prezidentů, které chtěl někdo prostřednictvím softwaru Pegasus odposlouchávat, je mexický prezident Andrés Manuel López Obrador. Přímo jeho číslo sice v databázi není, ale jsou tam kontakty na jeho nejbližší, včetně jeho nezletilých dětí. Také je na seznamu prezidentův kardiolog.

Za odposlechy nebo alespoň pokusy o ně by podle něj mohla být zodpovědná předchozí vláda. "Je mi jasné, že (minulá vláda) se snažila získat všechny dostupné informace o zdravotním stavu prezidenta (Lópeze Obradora)…Nedostali se ale k ničemu, co už by nebylo zveřejněno," myslí si. "Jediný důvod, proč mě špehovali, bylo to, že jsem byl nástrojem na získání informací o prezidentském kandidátovi. Bohužel mě to vůbec nepřekvapuje," dodává. Ke stejnému závěru došel investigativní Projekt na sledování korupce a organizovaného zločinu (OCCRP), podle kterého Lópeze Obradora sledoval někdo z jeho vlastní země. 

Cílem majitelů špehovacího programu se stal také bývalý mexický prezident Felipe Calderón. Ten se na seznam dostal hned dvakrát - v letech 2016 a 2017, kdy se jeho žena Margarita Zavalaová ucházela o politickou funkci.

 

Právě se děje

Další zprávy