Jedním z těch, kteří po své běžné práci míří do tajného bytu, je muž vystupující pod pseudonymem Choi. Uprchlík ze Severní Koreje žije v zemi už několik let a spolu s přibližně třiceti dalšími zde v roce 2013 založil organizaci s názvem Mise pro reformování a otevření Severní Koreje. Právě s nimi speciální balony vyrábí.
Měří až třináct metrů a jsou vyrobené ze speciálního plastu, aby byly odolné proti větru. Uvnitř je vodík, který zařízení dokáže upustit, pokud se dostane příliš vysoko. Na balonech jsou různé senzory a obvody zaručující, že organizace dokáže v reálném čase sledovat, kde se nacházejí a korigují jeho pohyb. Doletět dokážou až 400 kilometrů do nitra KLDR. Od jara do podzimu vyšlou každý měsíc dva balony.
Chytré balony aktivisté vyrábí částečně z nakoupených součástek, zbytek si tisknou na 3D tiskárně. Jeden takový stojí v přepočtu přes 16 tisíc korun, uvádí americká stanice CNN. "Jsou drahé, ale myslíme si, že jsou stokrát úspěšnější než zařízení jiných skupin," hodnotí pro agenturu Reuters.
"Věřím, že Severní Korea se může změnit, když se k vládci Kim Čong-unovi přestane přistupovat jako k bohovi. Posílání chytrých balonů je způsob, jak toho docílit," domnívá se Choi, jehož rodina stále žije v diktátorské KLDR.
Balony také nesou šest malých reproduktorů s bateriemi s pětidenní výdrží a vlastním padákem duhové barvy, které začnou před dopadem na zem přehrávat zprávu pro obyvatele KLDR. "Severní Korea může přežít jen tehdy, pokud bude Korejská strana práce rozpuštěna," hlásí záznam nahraný korejštině. Je k nim přiložena Bible a rádio.
Balony také distribuují až 1500 komunistický režim kritizujících letáků o váze až sedm a půl kilogramu. Nevypouští je všechny najednou, ale dokážou je rovnoměrně dávkovat na předem určeném území o rozloze až 300 kilometrů čtverečních. Díky tomu je podle Choie "pro úřady obtížné, aby je všechny posbíraly. Zajistíme tím, že je lidé uvidí," je přesvědčen vystudovaný inženýr, který vzdělání získal ještě ve své rodné zemi.
Odpadky jako odpověď
Zda iniciativa Choie a jeho kolegů splňuje účel, není jisté, skupina ale odhaduje, že alespoň několik kilometrů za hranice se dostane až 60 procent jejích balonů.
Pchjongjang se proti vzdušným zásilkám z jihu dlouhodobě vymezuje. Kromě Choie je posílají aktivisté a uprchlíci už od dob studené války. Kromě propagandistických letáků obsahují i ukázky jihokorejské kultury, jako jsou seriály a populární hudba, peníze či léky. Balony se severokorejskou propagandou často létaly i opačným směrem.
Od roku 2020 bylo jejich posílání z Jižní Koreje zákonem vydaným v Soulu zakázáno. Vláda se tehdy snažila o zlepšení vztahů s Kimovým režimem. Loni však soud vyhověl žádosti přeběhlíků z KLDR, kteří požadovali stažení legislativy kvůli tomu, že omezuje svobodu slova.
Zásilky končící na severokorejském území označuje KLDR za odpadky, proto v poslední době posílá na jih vlastní balony. Jejich obsahem je ale skutečné smetí. Většina z nich obsahovala jen papíry, někdy v nich však úřady našly i zničené oblečení darované Soulem, vybité baterie, cigaretové nedopalky nebo zeminu se stopami lidských výkalů. Hlína obsahovala i několik typů červů, jihokorejské úřady ale uvedly, že možnost nákazy z nich je minimální. Přesto varovaly občany, ať na balony nesahají, píše stanice BBC.
Jen v květnu jich Severní Korea poslala přes tisíc, poslední várka dorazila toto úterý, na 74. výročí začátku korejské války, což jihokorejský prezident Jun Sok-jol označil za "iracionální provokaci". Sto z nich překonalo hranici a některé podle britského listu The Guardian dopadly až na mezinárodní letiště v hlavním městě Soulu, které muselo na několik hodin přerušit provoz.
Vláda Jižní Koreje v reakci na to uvedla na chvíli do provozu reproduktory na hranicích, které vysílají zprávy, předpověď počasí nebo protirežimní propagandu. Tuto techniku psychologické války používala země mezi lety 2016 a 2018. Skončila po přelomovém setkání lídrů obou částí Korejského poloostrova, kdy je nechala rozmontovat. Opětovnému smontování a vysílání se ale nebrání.