Lotyšsko má 23 % nezaměstnaných. Nikde není tak zle

Martin Novák Martin Novák
11. 2. 2010 13:18
Pobaltská republika je krizí nejhůře postiženou zemí v EU. V ČR je téměř 10 procent nezaměstaných
Zasněžená a zmrzlá Riga.
Zasněžená a zmrzlá Riga. | Foto: Reuters

Riga - Lotyšsko potvrdilo svoji pozici největšího fackovacího panáka ekonomické krize v Evropské unii.

Nejnovější čísla ukazují na nezaměstnanost ve výši 22,8 procenta. Na druhém místě v Evropě je Španělsko s 19,5 procenty.

V Česku bylo koncem ledna 574 tisíc nezaměstnaných (9,8 procenta), nejvíc od listopadu 1989. Nezaměstnanost ve Francii činí podle prosincových čísel 10 procent, v Německu 7,5 procenta.

Nikde tedy není tak zle jako v Lotyšsku. Před budovou vlády v Rize vyrostlo i přes silné mrazy stanové městečko, ve kterém protestují žádají kabinet o vetší podporu malých podniků a o politiku směřující k vytváření pracovních míst.

V Lotyšsku loni zkrachovalo mnoho podnikatelů a rovněž mnoho obchodů v metropoli Rize je na prodej.

Očekává se také, že celkový propad ekonomiky pobaltské země s 2,4 milionu obyvatel bude činit osmnáct procent.

Foto: Aktuálně.cz

Předpovědi na tento rok jsou ale lepší, i když se rozhodně nedají označit za dobré. Mezinárodní měnový fond očekává pokles o čtyři procenta, podle lotyšské centrální banky to ale bude jen o dvě procenta.

V rámci dopadů krize a kvůli obdržení zahraniční půjčky 7,5 miliard eur musela vláda zavést drastická úsporná opatření.

Snížila platy státním zaměstnancům až o čtvrtinu, učitelům téměř o polovinu. O více než třetinu poklesl rozpočet na zdravotnictví, takže nemocnice nemohou poskytovat léčbu v takovém rozsahu jako dříve.

Některé nemocnice a školy budou tento rok zavřeny.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Sedlákova střelecká série v KHL skončila

Gólová série Lukáše Sedláka v Kontinentální hokejové lize po třech zápasech skončila. Mezi střelce se v dnešním duelu v Nižněkamsku zapsal jiný český útočník Čeljabinsku Tomáš Hyka, ale jen mírnil porážku 4:6.

Sedlák skóroval v minulých třech zápasech a vylepšil svou bilanci v sezoně na 11 branek, dnes společně s Hykou asistovali ve 28. minutě u gólu Andrewa Calofa na 2:2 v přesilovce. Hyka se poosmé v ročníku zapsal mezi střelce v čase 59:50 při power play a snížením na 4:5 vykřesal jiskřičku naděje, kterou ale uhasil krátce po buly střelou do prázdné branky Denis Kazionov.

Čeljabinsk po třetí porážce ze čtyř zápasů zůstal na dně Východní konference a spolu s Dinamem Minsk i celé soutěže.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Demonstrace proti Babišovi bude v úterý na Václavském náměstí v Praze, pak přijdou akce v regionech

Spolek Milion chvilek uvedl, že kvůli velkému zájmu musel přesunout úterní demonstraci v Praze z Karlova na Václavské náměstí. Hlavním požadavkem zůstává demise premiéra Andreje Babiše (ANO). Po pražské demonstraci, která se symbolicky uskuteční na Den lidských práv a začne v 18:00, budou následovat 16. a 19. prosince další protesty mimo hlavní město.

Původně chtěli aktivisté oznámit další protesty až v lednu, poslední vývoj kolem auditní zprávy Evropské komise týkající se premiéra a obnovení jeho trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo je ale přiměl svolat je ještě do konce roku. "Jeho problémy poškozují celou republiku. Trestně stíhaný člověk s obrovským střetem zájmů nemá v čele vlády co dělat," tvrdí Milion chvilek.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Polský nejvyšší soud zpochybnil nezávislost soudcovské rady

Polský nejvyšší soud dnes rozhodl, že soudcovská rada, převážně zvolená parlamentem ovládaným vládní stranou Právo a spravedlnost (PiS), není dostatečně nezávislá na politické moci. Zpochybnil tak podle agentury AFP spornou soudní reformu, prosazovanou vládou PiS. Rozhodnutí nejvyššího soudu může podle expertů posloužit k napadení verdiktů stovek soudců, jejichž jmenování soudcovská rada schválila, a vyvolat chaos v soudním systému, upozornila agentura Reuters.

"Národní soudcovská rada neskýtá dostatečné záruky nezávislosti na orgánech zákonodárné a výkonné moci," uvedl soudce nejvyššího soudu Bohdan Bieniek s tím, že žádost soudcovské rady o odročení dnešního jednání nejvyššího soudu dorazila devět minut po podepsání verdiktu, a tak "nelze odročit něco, co už skončilo".

Předseda soudcovské rady Leszek Mazur nicméně rozhodnutí odmítl a ujistil, že "nebude mít žádný vliv na fungování rady, ani disciplinárního kolegia nejvyššího soudu".

Zdroj: ČTK
Další zprávy