Práce není. Česko trhá rekordy. A líp zatím nebude

Petr Holub
8. 2. 2010 13:55
Ještě nikdy v historii samostatného Česka nebylo tolik nezaměstnaných.
Do práce? Deset procent lidí do ní nejezdí, protože ji nemůže sehnat.
Do práce? Deset procent lidí do ní nejezdí, protože ji nemůže sehnat. | Foto: Tomáš Netočný

Praha - Nezaměstnaných bylo koncem ledna 574 tisíc, nejvíc od listopadu 1989. Dopady současné krize tak překonaly rekord z února 2004, kdy bylo bez práce o tři tisíce lidí méně. Na konci krize 1998-2000 nemělo zaměstnání 508 tisíc práceschopných občanů.

Stále těžší něco najít

Naději na brzké zlepšení nevidí nikdo z analytiků. "Nezaměstnanost by se v příštích měsících měla měnit už jen nevýrazně, ale stále bude mít tendenci k mírnému růstu," zní optimistická předpověď Tomáše Vlka z Patria Finance.

Obrat k lepšímu nepředpovídá žádné z lednových dat. Na pracovních úřadech se hlásilo 88 tisíc nových uchazečů, tedy stejně jako v lednu 2009.

Práci v lednu našlo 35 tisíc nezaměstnaných, o deset tisíc víc než loni. Jde o zlepšení jen na první pohled. Za posledních dvanáct měsíců se mimořádně zvýšil počet nezaměstnaných. Pro každého z nich je letos obtížnější najít práci, než tomu bylo před rokem.

Agentury a švarcsystém

Nezaměstnání přestali spoléhat na státní pomoc. Stejně jako před rokem našly pracovní úřady zaměstnání pro 3 700 občanů, letos jich však desetkrát víc našlo novou příležitost jinde.

Potvrzují se tak údaje odborových svazů, že podniky raději přijímají zaměstnance, které jim pošlou soukromé pracovní agentury. Z pohledu firem to je výhodnější, protože agenturní pracovníky mohou propustit ze dne na den.

Český statistický úřad zase minulý týden upozornil, že loni navzdory krizi přibylo 18 tisíc živnostníků. To ukazuje, že firmy častěji využívají švarcsystém, kdy mohou šetřit na platbách pojistného.

Nabídka pracovních úřadů se zlepší v okamžiku, kdy v Česku začnou investovat zahraniční firmy.

Neúspěšná sázka na průmysl

Údaje z ledna podtrhly loňský trend, podle kterého Česko patří mezi evropské země, kde nezaměstnaných přibývá nejrychleji. Podle evropské metodiky se podíl českých nezaměstnaných v roce 2009 zvýšil o 3,3 procenta.

Horší výsledek do pěti procent zaznamenaly Slovensko, Španělsko a Irsko, až o deset procent se zvýšila nezaměstnanost v krizí nejvíc postiženém Pobaltí. S výjimkou Dánska už v žádné další zemi nerostla o víc než o dvě a půl procenta.

Český a také slovenský trh práce trpí tím, že největší podíl zaměstnanců pracuje v průmyslu, kde se loni nejvíc propouštělo.

Nůžky jako před lety

Lednová data opět potvrdila, že se dál otevírají nůžky mezi českými a moravskými kraji. Nadprůměrně se propouštělo v šesti regionech, ze kterých pouze Pardubicko patří do Čech.

Pozitivně překvapila Praha, kde lidí bez práce prakticky nepřibývá. Nižším tempem roste nezaměstnanost také v regionech, které sousedí s Německem, konkrétně na Plzeňsku, Ústecku a Liberecku.

Přesto se nůžky dosud neotevřely tolik, jako při posledním rekordu v nezaměstnanosti před šesti lety. Ve srovnání s rokem 2004 je dnes s výjimkou Ústecka víc nezaměstnaných ve všech českých krajích. Naopak na Moravě je méně nezaměstnaných na Ostravsku, Olomoucku i Brněnsku.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Halové mistrovství světa v atletice se kvůli koronaviru odkládá na příští rok

Halové mistrovství světa v atletice se letos neuskuteční. Mezinárodní federace se kvůli epidemii nového typu koronaviru v Číně dohodla s pořadateli v Nan-ťingu na odložení šampionátu na rok 2021. Světová atletika to oznámila na svém webu. V Nan-ťingu se mělo o světové medaile bojovat od 13. do 15. března.

Federace dala přednost radikálnímu řešení a šampionát rovnou zrušila, místo aby jej přeložila do jiného dějiště. Vysvětlila to nejistou situací a obavami z šíření viru mimo Čínu, což by později mohlo vést k dalšímu odkladu termínu. Světová atletika učinila rozhodnutí na doporučení lékařské komise, jež situaci konzultovala se světovou zdravotnickou organizací WHO.

Zdroj: ČTK
Další zprávy