Londýn - Velká Británie oznámila, že pokud dojde v Pásmu Gazy k obnovení bojů, okamžitě z části pozastaví vývoz vojenského materiálu do Izraele.
Vytipovala proto celkem 12 vývozních licencí, zahrnujících mimo jiné i rádiové součástky či komponenty do tanků a letadel.
Londýn se obává, že by izraelská armáda mohla zmíněné britské produkty využít při svých vojenských operacích, které za poslední týdny stály život už přibližně 1900 Palestinců.
Na izraelské straně zemřelo přes šest desítek lidí, většinou vojáků. Třídenní příměří vyprší ve středu ve 23:00 SELČ.
Liberální demokraté pak prosazují okamžité zastavení dodávek i za současného klidu zbraní.
Železného štítu se opatření nedotkne
Londýn minulý týden oznámil, že všechny licence na vývoz zbraní do Izraele nechává přezkoumávat kvůli obavám, že by dodávky mohly sloužit k porušování mezinárodního práva.
"Vítáme současné příměří v Gaze a doufáme, že povede k mírovému řešení. Nicméně vláda Spojeného království nebyla schopna objasnit, zda jsou plněna kritéria vývozních licencí. Vzhledem k této nejistotě jsme přijali rozhodnutí, že v případě obnovení významných bojů tyto stávající vývozní licence pozastavíme," prohlásil nakonec ministr obchodu Vince Cable.
V průběhu přezkoumávání navíc Londýn žádné nové licence týkající se dodávek vojenské techniky Izraeli nevydal.
"V tomto přístupu budeme preventivně pokračovat, dokud neustanou boje," cituje z jeho prohlášení list The Guardian.
Mezi tucet ohrožených licencí se nicméně mimo jiné neřadí dodávka komponent pro izraelskou protivzdušnou obranu – tzv. Železný štít (Iron Dome), jenž židovský stát chrání před raketami radikálů z Hamásu. Kvůli ostřelování svého území ze strany radikálů Izrael svoje operace v Pásmu Gazy označuje pouze za sebeobranu.
Rozkol mezi koaličními partnery
Současnému rozhodnutí britské vlády předcházely značné spory mezi koaličními partnery.
Cable a vicepremiér z řad liberálních demokratů Nick Clegg hájili okamžité pozastavení příslušného exportu do Izraele.
Konzervativní předseda vlády David Cameron i ministr zahraničí Philip Hammond jim ale oponovali s tím, že by šlo pouze o prázdné gesto, které by navíc - pokud by se nepřipojily i další evropské země - mohlo oslabit vliv Westminsteru v Izraeli.
Dalším argumentem bylo, že židovský stát má jako každá země právo na sebeobranu.
Od roku 2010 byly 131 britským výrobcům uděleny vývozní licence v hodnotě 42 milionů liber.
Dosud nevyřízené smlouvy týkající se vývozu vojenského materiálu nebo zboží dvojího užití do Izraele mají podle zprávy britského parlamentního výboru z minulého měsíce cenu přes 7,8 miliardy liber. Podle agentury Reuters se mezi ně řadí i kontrakty na dodávky raketových komponent, částí dronů či neprůstřelných vest.
Většina z britských vývozních licencí do Izraele se nicméně podle ministerstva netýká součástek, jež by židovský stát mohl použít při svých akcích v Gaze.