Itálie otevře přístav lodi se 363 zachráněnými migranty na palubě

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 2. 2020 23:34
Loď Open Arms španělské nevládní organizace získala od italských úřadů povolení vylodit 363 migrantů zachráněných ve Středozemním moři. K italským břehům zamířilo plavidlo poté, co mu nebylo dovoleno zakotvit na Maltě, informovala agentura AP.
Migranti na lodi organizace Proactiva Open Arms ve Středozemním moři (26. 11. 2019). Ilustrační foto.
Migranti na lodi organizace Proactiva Open Arms ve Středozemním moři (26. 11. 2019). Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Loď Open Arms vzala na palubu celkem pět různých skupin migrantů, kteří za pomoci převaděčů vyrazili na člunech od libyjských břehů do Evropy. Pokus o jejich vylodění na Maltě neuspěl kvůli zamítavému stanovisku tamních úřadů.

Itálie poskytla lodi "bezpečný přístav" v Pozzallu na Sicílii, sdělila posádka lodi na twitteru. "Zítra (v neděli 2. února) vstoupí 363 lidí poprvé po dlouhé době na pevnou zem," uvedla.

Podle Gerarda Canalse z organizace Open Arms dochází na palubě jídlo. Po několika dnech strávených hledáním přístavu zbývá posledních 30 kilo rýže, což vystačí na pouhé dva další dny.

V posledních několika měsících Itálie povolovala lodím nevládních organizací vylodit ve svých přístavech zachráněné migranty pod podmínkou, že si další země Evropské unie část žadatelů o azyl rozeberou.

Předchozí italská vláda, jejíž součástí byla i protipřistěhovalecká Liga exministra vnitra Mattea Salviniho, opakovaně odmítala udělit soukromým záchranářským lodím povolení k zakotvení. V několika případech byli migranti celé dny ponecháváni v nejistotě, zda budou moci vstoupit na břeh. Jindy musely lodě odplout až do Španělska, které tehdy povolení udílelo.

 

Právě se děje

Další zprávy