Na řeckých ostrovech znovu přibývá běženců. Situace je horší než v krizovém roce 2015

Martin Novák Martin Novák
19. 12. 2019 7:15
Řecké ostrovy v Egejském moři po dlouhé době varují před migrační krizí, podobnou té z roku 2015, kdy přes Řecko proudily do Evropy statisíce lidí s touhou požádat o azyl.
Migranti v Řecku.
Migranti v Řecku. | Foto: Reuters

Nyní jde zatím o desetitisíce migrantů, ale uprchlické tábory na ostrovech Lesbos a Samos situaci nezvládají, upozorňuje vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi. "Podmínky, ve kterých tu lidé žijí, jsou otřesné. Beznaděj a nevíra v budoucnost jejich situaci ještě zhoršují," upozornil komisař.

Řecká vláda uvádí, že za poslední půlrok dorazilo do země z Turecka 45 tisíc migrantů. Příští rok Atény očekávají dalších 100 tisíc. Tábory jsou ale už nyní přeplněné. Moria na Lesbu je přechodným domovem pro 15 tisíc osob, přitom původní kapacita je tři tisíce míst.

"Pro nás je to horší než v roce 2015, protože běženci nedojdou dál do jiných zemí Evropské unie, ale zůstávají na ostrovech," cituje časopis Der Spiegel řeckého vládního zmocněnce pro otázky migrace Manose Logothetise.

Podle něj chce kabinet v příštím roce deportovat zpět do Turecka deset tisíc migrantů.

Dopis české vládě

V Řecku se v létě po volbách vyměnila vláda, levicovou Syrizu vystřídala konzervativní Nová demokracie. Ta zaujala tvrdší postoj vůči žadatelům o azyl a také více apeluje na členské země Evropské unie, aby situaci pomohly řešit.

Atény se dopisem obrátily i na českou vládu, aby přijala nezletilé migranty bez doprovodu, kteří uvázli na řeckých ostrovech. Česko se však tomu zatím brání a ministr vnitra Jan Hamáček vyzval řecké úřady, aby do Prahy poslaly jmenovitý seznam dětí, kterých by se přesun měl týkat.

"Pokud na tom seznamu bude čtyřicet 17letých Afghánců a Pákistánců, tak to je z mého pohledu takové bezpečnostní riziko, které já nejsem ochotný podstoupit. Pokud to udělám, půlka bude starší osmnácti let, protože budou lhát o svém věku, a těch čtyřicet lidí je během týdne v Německu," odůvodnil Hamáček.

K plánům kabinetu premiéra Kyriakose Mitsotakise patří uzavření současných nevyhovujících táborů. Část migrantů se má přesunout na pevninu, část do táborů postavených z kontejnerových buněk. Další část chtějí Řekové vrátit do Turecka.

Protesty starostů

Ankara sice podepsala s EU v roce 2016 dohodu o ostraze hranice a repatriaci migrantů výměnou za finanční pomoc, přesto se ale někteří lidé dál dostávají na člunech přes Egejské moře. Turecký prezident Recep Erdogan letos pohrozil, že přestane migrantům bránit v cestě do Evropy, pokud evropské země nepodpoří tureckou vojenskou ofenzivu proti Kurdům v Sýrii.

Starostové měst na řeckých ostrovech, kde se nacházejí přeplněné tábory, proti záměru Atén vybudovat nové tábory s kontejnery protestují. Chtějí, aby běžence rovnou přijímali na pevnině. "Nastal čas, aby si náš ostrov od tohoto problému už trochu odpočinul," řekl zástupce starosty Samosu Jorgos Dionysios.

Na řecké ostrovy míří uprchlíci a ekonomičtí migranti ve velkém počtu od léta roku 2015. První velké skupiny tehdy dopluly v červnu na ostrov Kos, který je nejblíže tureckým břehům.

Nová předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že na jaře představí nový plán na řešení problému s migrací. Česko a další země visegrádské čtyřky (Slovensko, Polsko a Maďarsko) ale dlouhodobě odmítají jakékoliv návrhy obsahující přesun žadatelů o azyl na své území.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 50 minutami

Vítr zastavil lanovku na Ještěd i na vrchol Sněžky

Hasiči v Libereckém kraji měli kvůli silnému větru v noci 21 zásahů, převážně na Frýdlantsku. Ve většině případů se jedná o popadané stromy blokující komunikace, železniční trať, popřípadě spadané větve na dráty elektrického vedení, uvedli hasiči na Twitteru.

Kvůli silnému větru nejezdí od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci, a po podzimní odstávce se dnes ráno do denního provozu zimní sezony rozjel jen dolní úsek kabinové lanovky na Sněžku - z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu. Horní úsek až na vrchol nejvyšší české hory není v provozu kvůli silnému větru. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie obvinila tři muže, na dotacích státu a EU získali podvodem čtvrt miliardy korun

Jihočeští kriminalisté obvinili tři muže z dotačních podvodů, kdy z dotací státu a Evropské unie získali podvodně přes 250 milionů korun. Obvinění z Písku, Strakonic a Příbrami se podle policie trestných činů dopustili jako spolupachatelé v letech 2012 a 2013. Na policejním webu o tom informoval krajský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podvod odhalili policejní specialisté na bankovní, úvěrové a dotační podvody. Jde podle nich o zločin dotačního podvodu a poškození zájmů EU. Prvotní informace o možných podvodech získali kriminalisté od Finančního úřadu Jihočeského kraje.

Vyšetřovatelé zjistili, že muži v letech 2012 a 2013 jako jednatelé jedné společnosti nadhodnotili pořizované informační technologie v technickém projektu, na nějž získali dotaci ministerstva průmyslu a obchodu. Chtěli tak z dotace skrze provázané společnosti získat majetkový prospěch. "V jednotlivých žádostech o platby za etapy projektu pak uváděli nepravdivé informace," uvedl mluvčí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ledecká a spol. přišly kvůli počasí o dnešní super G v Mořici

Lyžařky včetně Ester Ledecké dnes ve Svatém Mořici závodit nebudou. Superobří slalom Světového poháru byl odvolán kvůli hustému sněžení a silnému nárazovému větru. Start byl naplánován na 11:30 SEČ, po brzké ranní inspekci ale muselo vedení závodu dnešní program zrušit.

Další super G je podle původního harmonogramu na pořadu v neděli. Lyžařská federace FIS hledá pro odvolaný závod náhradní termín, v úvahu připadá přeložení na pondělí.

Dnešní superobří slalom měl být prvním rychlostním závodem v sezoně, lyžařky dosud absolvovaly dva slalomy, jeden obří slalom a také jeho paralelní variantu. Olympijská vítězka Ledecká je ve švýcarském středisku jedinou českou reprezentantkou ve startovní listině.

Zdroj: ČTK
Další zprávy