Na řeckých ostrovech znovu přibývá běženců. Situace je horší než v krizovém roce 2015

Martin Novák Martin Novák
19. 12. 2019 7:15
Řecké ostrovy v Egejském moři po dlouhé době varují před migrační krizí, podobnou té z roku 2015, kdy přes Řecko proudily do Evropy statisíce lidí s touhou požádat o azyl.
Migranti v Řecku.
Migranti v Řecku. | Foto: Reuters

Nyní jde zatím o desetitisíce migrantů, ale uprchlické tábory na ostrovech Lesbos a Samos situaci nezvládají, upozorňuje vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi. "Podmínky, ve kterých tu lidé žijí, jsou otřesné. Beznaděj a nevíra v budoucnost jejich situaci ještě zhoršují," upozornil komisař.

Řecká vláda uvádí, že za poslední půlrok dorazilo do země z Turecka 45 tisíc migrantů. Příští rok Atény očekávají dalších 100 tisíc. Tábory jsou ale už nyní přeplněné. Moria na Lesbu je přechodným domovem pro 15 tisíc osob, přitom původní kapacita je tři tisíce míst.

"Pro nás je to horší než v roce 2015, protože běženci nedojdou dál do jiných zemí Evropské unie, ale zůstávají na ostrovech," cituje časopis Der Spiegel řeckého vládního zmocněnce pro otázky migrace Manose Logothetise.

Podle něj chce kabinet v příštím roce deportovat zpět do Turecka deset tisíc migrantů.

Dopis české vládě

V Řecku se v létě po volbách vyměnila vláda, levicovou Syrizu vystřídala konzervativní Nová demokracie. Ta zaujala tvrdší postoj vůči žadatelům o azyl a také více apeluje na členské země Evropské unie, aby situaci pomohly řešit.

Atény se dopisem obrátily i na českou vládu, aby přijala nezletilé migranty bez doprovodu, kteří uvázli na řeckých ostrovech. Česko se však tomu zatím brání a ministr vnitra Jan Hamáček vyzval řecké úřady, aby do Prahy poslaly jmenovitý seznam dětí, kterých by se přesun měl týkat.

"Pokud na tom seznamu bude čtyřicet 17letých Afghánců a Pákistánců, tak to je z mého pohledu takové bezpečnostní riziko, které já nejsem ochotný podstoupit. Pokud to udělám, půlka bude starší osmnácti let, protože budou lhát o svém věku, a těch čtyřicet lidí je během týdne v Německu," odůvodnil Hamáček.

K plánům kabinetu premiéra Kyriakose Mitsotakise patří uzavření současných nevyhovujících táborů. Část migrantů se má přesunout na pevninu, část do táborů postavených z kontejnerových buněk. Další část chtějí Řekové vrátit do Turecka.

Protesty starostů

Ankara sice podepsala s EU v roce 2016 dohodu o ostraze hranice a repatriaci migrantů výměnou za finanční pomoc, přesto se ale někteří lidé dál dostávají na člunech přes Egejské moře. Turecký prezident Recep Erdogan letos pohrozil, že přestane migrantům bránit v cestě do Evropy, pokud evropské země nepodpoří tureckou vojenskou ofenzivu proti Kurdům v Sýrii.

Starostové měst na řeckých ostrovech, kde se nacházejí přeplněné tábory, proti záměru Atén vybudovat nové tábory s kontejnery protestují. Chtějí, aby běžence rovnou přijímali na pevnině. "Nastal čas, aby si náš ostrov od tohoto problému už trochu odpočinul," řekl zástupce starosty Samosu Jorgos Dionysios.

Na řecké ostrovy míří uprchlíci a ekonomičtí migranti ve velkém počtu od léta roku 2015. První velké skupiny tehdy dopluly v červnu na ostrov Kos, který je nejblíže tureckým břehům.

Nová předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová uvedla, že na jaře představí nový plán na řešení problému s migrací. Česko a další země visegrádské čtyřky (Slovensko, Polsko a Maďarsko) ale dlouhodobě odmítají jakékoliv návrhy obsahující přesun žadatelů o azyl na své území.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy