Německo navrhuje nový systém přerozdělování migrantů. Zásadně to odmítáme, řekl Babiš

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 11. 2019 16:54
Německo přišlo s novým návrhem, jak reformovat unijní azylový systém za pomoci přerozdělování migrantů. Podle něj by byli migranti po prvotní kontrole na vnější hranici unie rozdělováni mezi členské země, které by měly na starost vyřízení azylových procedur.
Migranti v táboře Mineo.
Migranti v táboře Mineo. | Foto: Reuters

Státy visegrádské skupiny (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko), jež dosavadní systém přerozdělování odmítaly, se podle diplomatů stavějí záporně i k novému nápadu Berlína. Český premiér Andrej Babiš a ministr vnitra Jan Hamáček potvrdili, že Česko bude dál odmítat jakékoli přerozdělování migrantů a nebude souhlasit s žádným návrhem, který by zaváděl povinné kvóty.

Unijní země se od vrcholu migrační krize marně snaží shodnout na reformě azylového systému, zatímco se řecké a italské úřady potýkají s tisíci nevyřízených žádostí od migrantů, kteří čekají na rozhodnutí o svém osudu mnohdy i několik let. Německo s Francií přišlo v září s návrhem na dobrovolné přebírání migrantů z oblasti centrálního Středomoří, k němuž se ovšem přihlásilo jen několik dalších západoevropských zemí.

Berlín nyní rozeslal členským státům nový text, označený jako "podnět k zamyšlení". Současný azylový systém známý jako Dublin je podle Německa nutné zásadně reformovat, v čemž má hrát zásadní roli unijní azylová agentura EUAA. Ta má podle představ Evropské komise (EK) vzniknout na základech současného azylového úřadu EASO. Podle německého návrhu má pomáhat hraničním státům s prvotní registrací migrantů na vnější hranici unie. Ta by měla podle představ Berlína trvat nejvýše několik týdnů.

"Než vstoupí na území EU, určí EUAA, který členský stát bude odpovědný za vyřizování žádosti o azyl a za konečné rozhodnutí, zda bude žadateli poskytnuta ochrana," uvádí se v klíčové části čtyřstránkového dokumentu, jak ho navrhuje Berlín.

Ačkoli se na rozdíl od předchozího systému povinného přerozdělování v textu nehovoří o tom, že by každý stát musel přijmout určité množství uprchlíků, považují ho někteří diplomaté za jeho novou verzi. Podle zdroje ČTK je návrh pro země V4 nepřijatelný.

"Přerozdělování migrantů zásadně odmítáme, stejně odmítáme kvóty," napsal Babiš. EU podle něj musí vyřešit ilegální migraci systémově. "Jsem překvapen, že se to znovu vrací na stůl," poznamenal.

Hamáček uvedl, že by nový návrh nepřeceňoval. Je to podle něj materiál, který má představit jeho německý kolega Horst Seehofer na radě ministrů vnitra. Ministři Slovenska, Polska, Maďarska a Česka podle Hamáčka budou svůj postup ohledně návrhu koordinovat.

Evropská komise před rokem zažalovala u unijního soudu Česko, Maďarsko a Polsko za to, že se odmítly připojit k dřívějšímu systému schválenému členskými státy. Podle stanoviska generální advokátky soudu tím uvedené země porušily své povinnosti plynoucí z unijního práva.

Předchozí systém podle listopadové zprávy unijních auditorů ztroskotal kromě odmítavého postoje některých zemí především na neschopnosti úřadů hraničních států zajistit dostatek migrantů, kteří by splňovali podmínky pro přerozdělení. Z původního plánu na přemístění 160 000 lidí se ostatní členské země zavázaly přijmout 98 256 migrantů. Nakonec si mezi sebe rozdělily pouze 34.705 lidí.

Nový německý návrh by k širší diskusi měli dostat příští týden unijní ministři vnitra na zasedání v Bruselu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Manažery viněné kvůli tendrům na ministerstvu práce budou stíhat na svobodě

Policisté budou dva manažery viněné kvůli zadávacím řízením na veřejné zakázky ministerstva práce a sociálních věcí stíhat na svobodě. Ze zadržení je propustili. Informaci České televize potvrdil státní zástupce Zdeněk Matula. Kriminalisté po pondělním zásahu na ministerstvu zadrželi podle médií náměstka ekonomické sekce a sekce pro informační technologie Jana Baláče a vedoucího oddělení bezpečnosti ICT. Muže obvinili z pletich a přípravy zneužití pravomoci při zadání zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy