Liga dala Sýrii den na dohodu, jinak zavede sankce

ČTK ČTK
24. 11. 2011 20:05
Liga arabských států zvažuje pozastavení komerčních letů a finanční postih
Syrský vůdce Bašár Asad.
Syrský vůdce Bašár Asad. | Foto: Reuters

Káhira/Damašek - Liga arabských států (LAS) dala ve čtvrtek Sýrii den na podpis dohody o vyslání pozorovatelů. Jestliže Damašek odmítne, uplatní LAS proti němu sankce.

Mohly by zahrnovat pozastavení komerčních letů do Sýrie a také finanční postih.

Na jednání v Káhiře se na tom shodli podle agentury Reuters ministři zahraničí ligy. Irácký ministr Hošjar Zibarí předtím prohlásil, že Sýrie na vyslání pozorovatelů přistoupila, Damašek to ale zatím nepotvrdil.

Ultimátum vyprší ve 12:00

Ultimátum ligy platí do pátečních 12:00 hodin SEČ.

Sankce by podle zdrojů agentury AFP mohly kromě pozastavených letů a operací se syrskou centrální bankou obsahovat také zmrazení kont syrské vlády a ukončení obchodování se syrskou vládou s výjimkou zboží nezbytného pro civilní obyvatelstvo. V případě, že Damašek do pátku neustoupí, mají arabské sankce začít platit od sobotní půlnoci.

Vyslání pozorovatelů bylo součástí plánu ligy na vyřešení syrské krize. Damašek plán sice 2. listopadu přijal, avšak nezačal ho plnit. K pozorovatelům vznesl vlastní podmínky, které pak ale nepřijala liga.

LAS měla v plánu vyslat do země na 500 ochránců lidských práv, novinářů a vojenských pozorovatelů. Kvůli tomu, že Damašek plán neplní, LAS 16. listopadu Sýrii pozastavila členství.

"Sýrie má čas podepsat do zítřka (do pátku). Jestliže nepodepíše, sejde se v sobotu ekonomická a sociální rada a bude jednat o zavedení ekonomických sankcí," řekl v Káhiře po jednání ministrů egyptský zástupce při LAS Afífí Abdal Vaháb.

Francie chce intervenci

Francie začala prosazovat vytvoření humanitární intervence do Sýrie. Její ministr zahraniční Alain Juppé řekl, že se ve spolupráci s arabskými zeměmi pokusí prosadit humanitární koridor pro syrské civilisty.

Syrská krize trvá od března. Zahynulo v ní 3500 lidí. Západ vytváří vyhlašováním sankcí na Damašek nátlak, ale násilí pokračuje. Vojenská intervence po vzoru Libye se podle dosavadních výroků řady oficiálních činitelů ale nechystá.

Úder proti dezertérům

Syrská armáda ve čtvrtek ostřelovala úkryty dezertérů u města Rastan v centru země. Asi 50 tanků a obrněných vozidel útočilo na venkovskou oblast na okraji Rastanu, asi 20 kilometrů severně od bašty povstalců Homsu. O život přišli podle AFP dva lidé a 13 osob bylo zraněno.

Momentka z jedné z protivládních demonstrací v Sýrii.
Momentka z jedné z protivládních demonstrací v Sýrii. | Foto: Reuters

Při srážkách v Homsu dnes padlo podle syrské opozice 11 syrských vojáků a policistů.

Skupina ozbrojenců ve čtvrtek poblíž Tadmuru v centru země zabili sedm vojenských pilotů. Zaútočila na autobus, který vojáky převážel. K útoku, popisovaném agenturou AFP jako akce "ozbrojených beduínů", se v prohlášení přihlásila Syrská svobodná armáda.

Útěků přibývá

V syrské armádě se v posledních měsících množí dezerce, zběhové se většinou zapojují do Svobodné syrské armády, kterou založil plukovník Rijád Asad. V této armádě je údajně již několik tisíc bývalých vojáků. Opoziční Syrská národní rada (SNC) vyzvala ve středu z exilu dezertéry, aby neútočili na vládní jednotky.

Syrská svobodná armáda, jak si říkají jednotky dezertérů, dnes oznámila, že je pro bombardování strategických cílů v Sýrii. "Nechceme, aby v Sýrii působily zahraniční vojáci, jak tomu bylo v Iráku, ale přejeme si, aby nám svět poskytl logistickou podporu. Potřebujeme také mezinárodní podporu, zavedení bezletové zóny, nárazníkového pásma a také vybombardování cílů, jež vláda považuje za strategické," řekl dnes Rijád Asad, který prchl do Turecka.

 

Právě se děje

Další zprávy