Liga odmítla návrh Sýrie, mandát pozorovatelům nezmění

Zahraničí Reuters ČTK Zahraničí, Reuters, ČTK
20. 11. 2011 19:15
Ve čtvrtek se kvůli Sýrii znovu sejdou ministři zahraničí států Ligy
Syrský vůdce Bašár Asad
Syrský vůdce Bašár Asad | Foto: Reuters

Damašek - Liga arabských států (LAS) odmítla požadavek Damašku, aby upravila mandát pětisetčlenné misi pozorovatelů, kterou chce do Sýrie vyslat, aby zhodnotila tamní situaci.

Podle Reuters Liga syrské požadavky odmítla v dopise generálního tajemníka syrskému ministrovi zahraničí. Dřívější zprávy hovořily o tom, že Damašek se dožadoval snížení počtu členů delegace z 500 na 40.

Ve čtvrtek se kvůli Sýrii znovu sejdou ministři zahraničí států Ligy.

Ministři zahraničí Ligy arabských států dali syrskému režimu ve středu třídenní ultimátum, aby zastavil krveprolévání v zemi a zahájil mírové rozhovory mezi vládou a opozicí.

Vyslání týmu pozorovatelů do Sýrie, jehož součástí měli být novináři, ochránci lidských práv a vojenští pozorovatelé, bylo součástí mírového plánu, na který Damašek přistoupil už 2. listopadu. Násilí ale v zemi neskončilo, proto Liga vydala ultimátum. To vypršelo v sobotu. Liga Sýrii hrozí ekonomickými sankcemi.

Konflikt v Sýrii si už vyžádal údajně více než 3500 mrtvých, od vypršení ultimáta ligy zahynulo dalších 17 Syřanů. Proti lidem protestujícím proti režimu prezidenta Asada tvrdě zakročuje armáda. Asad tvrdí, že o život přišlo 800 vojáků a policistů.

LAS se snaží nalézt diplomatické východisko, které by násilí v zemi ukončilo. Požadavky Damašku, které měly vyjasnit pracovní náplň i právní status mise pozorovatelů, LAS podle BBC odmítla, protože by ovlivnily samotné jádro mírového plánu a změnily by podstatu mise, která má chránit civilisty a ukončit konflikt.

Sýrie s principy mírového plánu podle LAS už dříve souhlasila, podle kritiků však režim příliš otálí. Prezident Asad už dříve oznámil, že jeho země se tlaku zvnějšku nepodřídí a že boje budou nejspíš pokračovat. V sázce je podle něj stabilita a jednota země.

 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy