Syrský režim topí revoluci v krvi, sám je hnán do kouta

Martin Novák Martin Novák
14. 11. 2011 21:30
Ostrá rezoluce Ligy arabských států je pro prezidenta Asada diplomatickou prohrou
Demosntrace Asadových odpůrců ve městě Hula. Lidé mávají zeleno-bílo-černými vlajkami namísto oficiálních červeno-bílo-černých. Zelenou nahradila červenou strana Baas poté, co se v roce 1963 dostala k moci.
Demosntrace Asadových odpůrců ve městě Hula. Lidé mávají zeleno-bílo-černými vlajkami namísto oficiálních červeno-bílo-černých. Zelenou nahradila červenou strana Baas poté, co se v roce 1963 dostala k moci. | Foto: Reuters

Káhira - Syrský režim prezidenta Bašára Asada se ocitá v úzkých. Alespoň diplomaticky.

Liga arabských států v sobotu Sýrii pozastavila členství, pohrozila jí ekonomickými sankcemi a vyzvala vojáky syrské armády, aby se nepodíleli na násilí proti civilistům a demonstrantům.

Z dvaadvaceti členských zemí Ligy arabských států hlasovaly proti rezoluci kromě samotné Sýrie jenom Jemen a Libanon, Irák se zdržel hlasování. Osmnáct států bylo pro.

Rezoluce je pro opozici obrovská vzpruha. Liga navíc oznámila, že chce pozvat k jednání Syrskou národní radu. Hlavní opoziční organizaci, která žádá Asadův odchod.

Po osmi měsících povstání, kdy zemřely přes čtyři tisíce lidí a více než deset tisíc jich režimní ozbrojené složky zranily, se situace začíná měnit v neprospěch prezidenta Asada.

K odchodu ho v pondělí vyzval i jordánský král Abdulláh II. "Kdyby šo o mě, odstoupil bych a ujistil se, že kdokoliv přijde místo mě, bude mít schopnost změnit status quo," řekl monarcha v rozhovoru pro BBC. "Ale myslím, že systém (v Sýrii) to neumožňuje. Bašár by měl prostě jít a někdo jiný by jej měl nahradit," dodal.

Protesty ale nedokázaly zastavit ani střelba ostrými náboji do davů lidí, ani mučení zatčených. Pokračují a Syřané v podstatě každou formou protestů riskují své životy.

Hospodářské sankce ze strany Evropské unie režim tvrdě postihují. Zastavila se turistika i export ropy. Podnikatelé a byznysmeni, kteří dlouho stáli za Asadem, už pociťují krizi.

(Na videu je palba režimních odstřelovačů ze střechy budovy v Hamá, zachycená mobilním telefonem.)

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Teď se navíc režim dostal do izolace v arabském světě, přičemž drtivá většina veřejnosti v těchto zemích podporuje revolucionáře.

V Radě bezpečnosti OSN nedávno při hlasování Damašek zachránilo veto Ruska a Číny. Nyní, když se ke kritice přidaly arabské země, se i toto může změnit.

"Je to jasný signál Pekingu, že není nutné podporovat Asada kvůli tomu, aby si nerozhněval Araby. A pokud Čína změní stanovisko, bude o to větší tlak na Rusko," řekl agentuře Reuters britský analytik Chris Phillips z Economist Intelligence Unit.

Poté, co se na stranu povstalců jednoznačně přiklonilo Turecko, zbývá Damašku jako jediný silný spojenec v regionu Írán. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v pondělí naznačil, že i s Moskvou zatím Asad může počítat. Prohlásil, že rezoluce Ligy arabských států "není správná."

V neděli vláda zorganizovala několik demonstrací po celé zemi na podporu prezidenta a na protest proti rozhodnutí Ligy arabských států.

Podle opozičních aktivistů byli na řadě míst státní zaměstnanci a studenti nuceni se manifestací zúčastnit.

I tak se ale v Aleppu údajně sešlo jen deset tisíc lidí, v Hamá se naopak skupina lidí odtrhla a začala skandovat hesla nepřátelská režimu. Vojáci tyto muže pronásledovali do okolních uliček a čtyř z nich zastřelili.

Protesty proti režimu nejsou jen mírové. Vládním silám se staví se zbraní v ruce Syrská svobodná armáda. Tvoří ji zběhové, kteří odmítli střílet do civilistů a přešli na stranu revoluce.

Nyní ji podle odhadů tvoří asi pětadvacet tisíc mužů. To je zhruba patnáct procent z celkového stavu syrských ozbrojených sil.

Pokud dezerce budou pokračovat, nebo dokonce zesílí - což je velmi pravděpodobné -, znamená to pro režim další problém.

Podle televize Al-Džazíra dezertéři ostřelují vojenské konvoje a disponují i těžkými zbraněmi. Samotní příslušníci Syrské svobodné armády tvrdí, že jen chtějí chránit civilisty před útoky sil loajálních režimu.

Asad se svými generály.
Asad se svými generály. | Foto: Reuters

Režim strany Baas stojí především na příslušnících náboženské komunity alávitů, kteří jsou jednou z odnoží šíitských muslimů. Alávitů je v Sýrii zhruba jedenáct procent, ale jsou na rozhodujících místech v armádě a tajných službách.

Asada, který sám patří mezi alávity, podporuje i velká část syrských křesťanů. Ti se bojí, že po jeho pádu by se mohla dostat k moci vláda sunnitských islámských fundamentalistů.

Malá část sunnitské muslimské populace, která je v Sýrii většinová (zhruba 70 procent), režim také podporuje. Jde hlavně o podnikatele a byznysmeny, kteří si založili úspěšné firmy a obchody díky státu.

Elitním syrským jednotkám, které potlačují protesty, velí příbuzní prezidenta. Čtvrtou obrněnou divizi, složenou téměř výhradně z alávitů, má na starosti jeho bratr Mahír. Asadův švagr Asíf Šavkát šéfuje zpravodajským službám. 

Režim se téměř jistě jen tak nevzdá a bude za každou cenu bojovat o přežití. Už jen kvůli strachu z pomsty, která může nastat v případě, že ti, kteří dnes vládnou, zítra prohrají.

Vývoj je ale, zdá se, příznivější spíše pro ty, kteří chtějí diktátora svrhnout.

 

Právě se děje

Další zprávy