Malta povolila vylodění 65 "nechtěných" běženců. U nás ale nezůstanou, dodává

ČTK ČTK
Aktualizováno 8. 7. 2019 0:46
Italské úřady v neděli povolily vystoupit na břeh 41 migrantům z lodi Alex, která v sobotu přes zákaz vplutí do italských vod zakotvila v přístavu na italském ostrově Lampedusa. Malta povolila vylodění 65 běženců z lodi Alan Kurdi, kterou provozuje německá nezisková organizace Sea-Eye. Tamější vláda o nich jedná s Evropskou unií a Německem a zdůraznila, že žádný z migrantů na území tohoto ostrovního státu nezůstane. Všichni budou ihned posláni do jiných unijních zemí, řekl podle agentury AFP maltský premiér Joseph Muscat.
Běženci z lodi Alan Kurdi se vyloďují na Maltě.
Běženci z lodi Alan Kurdi se vyloďují na Maltě. | Foto: Reuters

Plavidlo Alex italské neziskové organizace Mediterranea Saving Humans zachránilo čtyři desítky migrantů ve čtvrtek z 18 metrů dlouhého gumového člunu u libyjských vod. Po dvoudenním čekání u Lampedusy se kapitán rozhodl nedbat odporu úřadů a na ostrově přistál. V neděli půldruhé hodiny po půlnoci nakonec směli běženci vystoupit na břeh.

Běženci na lodi Alex, plavidle neziskové organizace Mediterranea Saving Humans.
Běženci na lodi Alex, plavidle neziskové organizace Mediterranea Saving Humans. | Foto: Reuters

Plavidlo bylo podle italské agentury Agi dočasně zabaveno a proti kapitánovi Tommasovi Stellovi je vedeno vyšetřování kvůli podezření, že napomáhal ilegální imigraci. Podobně je v Itálii vyšetřována německá kapitánka humanitární lodi Sea-Watch 3 Carola Racketeová, která na Lampeduse nepovoleně přistála také se čtyřiceti migranty 29. června.

"Nepovolil jsem žádné přistání těm, kteří nedbají italských zákonů a pomáhají pašerákům (lidí)," napsal v sobotu na Twitteru ministr vnitra Matteo Salvini. Pracovníky nevládních organizací, které ve Středozemním moři zachraňují migranty, nazval "šakaly".

Druhá loď stále čeká na povolení zakotvit na Maltě

Protiimigračně silně zaměřený Salvini prosadil nový bezpečnostní zákon, který zapovídá vplout do italských teritoriálních vod plavidlům, jež ohrožují národní bezpečnost Itálie.

Za tato plavidla ministr přitom považuje především lodě, které ve Středozemním moři berou na palubu migranty z nebezpečně přeplněných gumových člunů.

Lékaři a dobrovolníci ošetřují běžence z lodi Alan Kurdi.
Lékaři a dobrovolníci ošetřují běžence z lodi Alan Kurdi. | Foto: Reuters

Podle deníku La Repubblica se však zákon po úterním rozhodnutí soudu v případě německé kapitánky lodi Sea-Watch na humanitární lodě nevztahuje.

Příkladu lodi Alex chtěla v sobotu večer následovat německá organizace Sea-Eye se svou lodí Alan Kurdi. Nakonec se ale plavidlo rozhodlo zamířit na Maltu, která se zprvu zdráhala loď pustit do přístavu.

 

Právě se děje

Další zprávy