Lidé se předčasně budí z narkózy. Lékaři řeší, co s tím

Radim Klekner Radim Klekner
6. 6. 2012 10:20
V Dolním Sasku zemřel dvouletý chlapec při narkóze v zubní ambulanci
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Berlín - Přibližně jeden pacient ze sta zůstane i při celkové anestezii alespoň částečně při vědomí, nebo se z narkózy dokonce probouzí.

Může to přitom ohrozit průběh operace, nebo - v případě neurochirurgických či jiných složitých zákroků - i pacientův život.

Němečtí vědci z Univerzitní kliniky v Halle ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko vyvinuli metodu, díky níž je možné určit, zda se pacient z narkózy neprobouzí předčasně. Využívají přitom elektrických impulsů svalů v oblasti jícnu, které lze zachytit a vytvořit z nich přesný graf, tzv. elektromyogram.

Hloubka narkózy se měří pomocí změn pulsu a tlaku, klasické metody ale nejsou stoprocentně spolehlivé. Tým vedený neurochirurgy Christianem Straussem a Julianem Prellem přišel na to, že pacient není dokonale uspán, náhodou při jedné z operací na základě trhavých pohybů svalů hltanu.

Výsledky své studie zveřejnili v časopisu Deutsches Ärzteblatt.

Fotoreportáž z neobvyklé operace:

Nebezpečí narkózy u dětí

Vzhledem k tomu, že v Německu se každoročně uskuteční několik milionů operací při celkové anestezii, probouzejí se tam z narkózy předčasně desítky tisíc pacientů. To je nebezpečné zejména během operací mozku, páteře, míchy a nervů, vyžadujících mnohdy přesnost na desetiny milimetru.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: uvn.cz

Zvýšené riziko platí přitom pro osoby, které berou pravidelně léky proti bolesti či opiáty, stejně jako u narkomanů. Až desetkrát častěji než dospělí jsou nenadálým probuzením z narkózy ohroženy děti.

V Německu teď navíc řeší případ dvouletého chlapce z dolnosaského Gochu, který se naopak neprobudil z narkózy prováděné v zubní ambulanci a zemřel na zástavu srdce.

Ve Spolkové republice byla od roku 2002 zaznamenána čtyři další úmrtí dětí ve věku tří až deseti let, které nepřežily jinak banální operaci u dentisty, prováděnou za plné narkózy.

Experti v této souvislosti varují před používáním levných anestetických prostředků a upozorňují na skutečnost, že mnohé zubní ambulance nejsou na operace prováděné v celkové anestezii náležitě vybaveny.

"Je důležité, aby zejména u operací prováděných na malých dětech byla vedle anesteziologa a zubního chirurga přítomna ještě další speciálně vyškolená osoba," zdůrazňuje právník Tim Neelmeier, specializující se na případy soudních sporů vedených proti lékařům, citovaný deníkem Spiegel Online.

Při vyšetřování smrti desetileté Celine z hesenského Solmsu se navíc zjistilo, že zatímco dívka byla v roce 2007 operována, v předpokoji již probíhala anestezie dalšího pacienta. Operatér a anesteziolog tehdy dostali přibližně roční podmínečné tresty.

--------------------------------------------------------------------------------

Čeká vás anestezie?

 

Právě se děje

Další zprávy