Amputace za peníze. Každou hodinu někomu vezmou ledvinu

Zahraničí Zahraničí
28. 5. 2012 14:25
Byznys s lidskými orgány nabývá obrovských rozměrů, varuje WHO
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Ludvík Hradilek

Ženeva - Nelegální obchod s orgány nabral obrovských rozměrů, varuje Světová zdravotnická organizace (WHO). Podle jejích expertů je každoročně načerno prováděno kolem 10 tisíc operací.

"Profit může být natolik ohromný, že nutkání se do takové činnosti pustit je také obrovské," řekl Luc Noel z WHO.

Dárci dostanou jen zlomek

Průzkum si organizace nechala zpracovat ve spolupráci s lékaři z 95 zemí. Vychází z něj, že překupníci orgánů bez větších problémů obcházejí zákony, čímž se jim daří uspokojit celosvětovou poptávku.

Například zájemce o ledvinu je často ochotný zaplatit až 200 000 dolarů. Chudí Číňané, Indové či Pákistánci, kteří operaci v jeho prospěch podstupují, přitom obdrží od zločineckých gangů třeba jen 5000 dolarů, někdy i méně.

Foto: Reuters

Tyto "amputace za peníze" jsou podle WHO stále častější. Přitom "ilegální trh zaznamenal v letech 2006-2007 pokles," vysvětluje vývoj "transplantačního turismu" Luc Noel z WHO. 

Ledviny vedou

Nejvíc se obchoduje právě s ledvinami. Na trhu je žádá 75 procent všech zájemců o nový orgán. Může za to rostoucí počet diabetiků a kardiaků.

WHO tvrdí, že v roce 2010 bylo transplantováno bezmála 107 tisíc orgánů. Jedna z deseti operací byla přitom provedena nelegálně.

Přes velký počet operací WHO odhaduje, že uspokojena byla pouhá desetina žadatelů.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Turecko ohrožuje evropské hranice, zvažte jeho členství v celní unii, žádá EU řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po pátečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

"Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie," uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy