Amputace za peníze. Každou hodinu někomu vezmou ledvinu

Zahraničí Zahraničí
28. 5. 2012 14:25
Byznys s lidskými orgány nabývá obrovských rozměrů, varuje WHO
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Ludvík Hradilek

Ženeva - Nelegální obchod s orgány nabral obrovských rozměrů, varuje Světová zdravotnická organizace (WHO). Podle jejích expertů je každoročně načerno prováděno kolem 10 tisíc operací.

"Profit může být natolik ohromný, že nutkání se do takové činnosti pustit je také obrovské," řekl Luc Noel z WHO.

Dárci dostanou jen zlomek

Průzkum si organizace nechala zpracovat ve spolupráci s lékaři z 95 zemí. Vychází z něj, že překupníci orgánů bez větších problémů obcházejí zákony, čímž se jim daří uspokojit celosvětovou poptávku.

Například zájemce o ledvinu je často ochotný zaplatit až 200 000 dolarů. Chudí Číňané, Indové či Pákistánci, kteří operaci v jeho prospěch podstupují, přitom obdrží od zločineckých gangů třeba jen 5000 dolarů, někdy i méně.

Foto: Reuters

Tyto "amputace za peníze" jsou podle WHO stále častější. Přitom "ilegální trh zaznamenal v letech 2006-2007 pokles," vysvětluje vývoj "transplantačního turismu" Luc Noel z WHO. 

Ledviny vedou

Nejvíc se obchoduje právě s ledvinami. Na trhu je žádá 75 procent všech zájemců o nový orgán. Může za to rostoucí počet diabetiků a kardiaků.

WHO tvrdí, že v roce 2010 bylo transplantováno bezmála 107 tisíc orgánů. Jedna z deseti operací byla přitom provedena nelegálně.

Přes velký počet operací WHO odhaduje, že uspokojena byla pouhá desetina žadatelů.

 

Právě se děje

Další zprávy