Amputace za peníze. Každou hodinu někomu vezmou ledvinu

Zahraničí Zahraničí
28. 5. 2012 14:25
Byznys s lidskými orgány nabývá obrovských rozměrů, varuje WHO
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Ludvík Hradilek

Ženeva - Nelegální obchod s orgány nabral obrovských rozměrů, varuje Světová zdravotnická organizace (WHO). Podle jejích expertů je každoročně načerno prováděno kolem 10 tisíc operací.

"Profit může být natolik ohromný, že nutkání se do takové činnosti pustit je také obrovské," řekl Luc Noel z WHO.

Dárci dostanou jen zlomek

Průzkum si organizace nechala zpracovat ve spolupráci s lékaři z 95 zemí. Vychází z něj, že překupníci orgánů bez větších problémů obcházejí zákony, čímž se jim daří uspokojit celosvětovou poptávku.

Například zájemce o ledvinu je často ochotný zaplatit až 200 000 dolarů. Chudí Číňané, Indové či Pákistánci, kteří operaci v jeho prospěch podstupují, přitom obdrží od zločineckých gangů třeba jen 5000 dolarů, někdy i méně.

Foto: Reuters

Tyto "amputace za peníze" jsou podle WHO stále častější. Přitom "ilegální trh zaznamenal v letech 2006-2007 pokles," vysvětluje vývoj "transplantačního turismu" Luc Noel z WHO. 

Ledviny vedou

Nejvíc se obchoduje právě s ledvinami. Na trhu je žádá 75 procent všech zájemců o nový orgán. Může za to rostoucí počet diabetiků a kardiaků.

WHO tvrdí, že v roce 2010 bylo transplantováno bezmála 107 tisíc orgánů. Jedna z deseti operací byla přitom provedena nelegálně.

Přes velký počet operací WHO odhaduje, že uspokojena byla pouhá desetina žadatelů.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Vrátili jste se z oblasti s koronavirem? Zůstaňte chvíli doma, doporučil Číňanům Peking

Úřady v čínském hlavním městě Pekingu vyzvaly obyvatele města, kteří se vracejí z oblastí zasažených novým typem koronaviru, aby 14 dnů zůstali doma, a zabránili tak šíření nákazy. Informuje o tom agentura Reuters. Podobnou výzvu vydala i obchodní metropole Šanghaj.

Čína zesiluje opatření, aby zamezila šíření viru, kterým se od konce loňského roku v nejlidnatější zemi světa nakazilo více než 800 osob a 26 z nich zemřelo. Uzavřena je desítka měst v centrální provincii Chu-pej, odkud se nákaza šíří a odkud je hlášeno nejvíce případů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy