Irbíl - Iráčtí Kurdové hlasovali v referendu pro nezávislost, ale jsou na tom podobně jako Katalánci.
Nemají velkou podporu ve světě, a zejména mezi svými sousedy.
Irák, Turecko a Írán nejen že odmítají samostatný kurdský stát, ale taky mu vyhrožují a stupňují jeho blokádu.
#BREAKING: Iraqi army denies that it has launched an operation south of Kirkuk, says working on clearing liberated areas it took from ISIS pic.twitter.com/sCnwBn9cIH
— Rudaw English (@RudawEnglish) October 13, 2017
Iráčtí vojáci se navíc v pátek přiblížili ke sporné provincii Kirkúk, kterou nyní ovládají právě Kurdové. Armáda však odmítla, že by byla vojenská operace namířená proti nim.
Turecká armáda zase provádí vojenské manévry u hranic a íránská vláda zastavila nákladní dopravu do Kurdistánu.
"S tvrdým odmítnutím jsme po referendu počítali. Ale spíše s ostrou reakcí Bagdádu než Ankary," řekl Aktuálně.cz kurdský novinář Aras Manam, který žije v Irbílu, metropoli iráckého Kurdistánu.
Všechny aerolinky přerušily spojení do tohoto města, když je Bagdád požádal. Jako poslední tak učinily minulý týden německá Lufthansa a rakouské Austrian Airlines.
Ani Západ, který s Kurdy spolupracuje v boji proti Islámskému státu, referendum a samotnou nezávislost nepodpořil. Včetně Spojených států.
Lidé nakupují jídlo do zásoby
Kurdské vedení ale odmítá požadavek Bagdádu, aby referendum z 25. září anulovalo. V noci na čtvrtek nicméně navrhlo jednání s Bagdádem o blokádě.
"Lidé se bojí, mají strach z války. Ta ale zatím není na obzoru. Někteří nakupují do zásoby potraviny, ale nejde o masový jev," dodává Manam.
Just before #KurdistanReferendum vote results #map of #Kurdish lands #Iraq #Turkey #Syria #Iran highly interested in situation of #Kurdistan pic.twitter.com/ADRzrVyhvk
— Szymon Bachrynowski (@SBachrynowski) September 25, 2017
Ozbrojený konflikt hrozí zejména v provincii Kirkúk, kde jsou velká ropná pole a kde žije smíšená populace Kurdů a Arabů.
Od roku 2014 provincii kontrolují kurdské ozbrojené jednotky, takzvaní pešmergové. Irácká armáda s nimi spolupracovala v bojích s Islámským státem, územní spory ale mohou bývalé spojence postavit na bojišti proti sobě.
"Irák odmítá nezávislost Kurdů právě kvůli ropě v Kirkúku. Existují určité dohody mezi Irbílem a Bagdádem o rozdělení příjmů z ropy, ale byly vždycky jen provizorní," vysvětluje Manam.
Sama irácká vláda pak oficiálně uvádí, že ropná pole v Kurdistánu považuje za součást iráckého národního bohatství. Ke Kirkúku se ve vládním prohlášení píše, že jde o nedílnou součást Iráku, kterou Kurdistán nemá právo připojit ke svému území.
Oslabená armáda
Manam má jasný názor na to, proč iráčtí Kurdové uspořádali referendum před pár týdny. "Zatímco kurdští pešmergové jsou teď silní, irácká armáda je naopak po bojích s Islámským státem oslabená," domnívá se novinář.
Iráčtí Kurdové nemají na rozdíl od Bagdádu vlastní letectvo. V boji s Islámským státem jim vzdušnými údery pomáhali Američané.
Ti se nyní postavili na stranu Bagdádu s odůvodněním, že kurdská nezávislost oslabí mezinárodní koalici proti džihádistům.
Turecko a Írán se pak obávají, že samostatný stát na severu Iráku by se stal inspirací pro kurdské menšiny na jejich území.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan například pohrozil Kurdům, že zastaví export jejich ropy přes Turecko a že jeho země začne postupně zavírat i hraniční přechody do iráckého Kurdistánu.
Íránský celní úřad zase před týdnem zabavil na hranicích přibližně 600 cisteren s palivem, které mířilo do Kurdistánu.