Při pádu indonéského letounu zřejmě zemřelo 189 lidí. Záchranáři našli první těla

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 29. 10. 2018 13:06
Letadlo indonéské společnosti Lion Air z Jakarty na Sumatru v pondělí krátce po startu havarovalo a zřítilo se do moře u ostrova Jáva. Příčina neštěstí zatím není jasná.
Záchranáři našli trosky letounu Boeing 737, který se zřítil do moře při letu z Jakarty na Sumatru | Video: Associated Press

Jakarta - Při havárii letadla indonéské společnosti Lion Air, které se v pondělí zřítilo do moře u ostrova Jáva, pravděpodobně zahynulo všech 189 lidí na palubě. Podle agentury DPA to uvedl indonéský úřad pro pátrací a záchranné operace, který ani po několika hodinách pátrání nemá žádné důkazy o možných přeživších. Záchranáři naopak nalezli první oběti, sdělil úřad.

Příčina nehody zatím není jasná. Počasí bylo příznivé a pilot i kopilot byli zkušení - jeden měl nalétáno 6000 a druhý 5000 hodin. Zřícený letoun získala společnost Lion Air letos v srpnu a nalétáno měl asi 800 hodin. 

Letadlo mířilo z Jakarty, odkud vzlétlo v 6:21 místního času (12:21 SELČ), na Sumatru. Tam mělo dorazit přibližně v 7:30 (13:30 SELČ). Spojení se strojem typu Boeing 737 MAX 8 se přerušilo třináct minut po startu. "Letoun žádal o návrat na letiště, než definitivně zmizel z radarů," uvedl úředník z ministerstva dopravy, který má na starosti civilní letectví. Podle letištních záznamů mělo letadlo problém už dvě minuty po startu.

Poslední informace o stroji se k úředníkům dostaly ve chvíli, kdy se stroj nacházel nad souostrovím Tisíc ostrovů severně od Jakarty.

Indonéský ministr financí Sri Mulyani Indrawati oznámil, že se na palubě letadla nacházelo mimo jiné dvacet úředníků ministerstev, kteří se vraceli za prací do města Pangkalpinang z víkendových rodinných dovolených v Jakartě. Tyto cesty absolvovali běžně.

Předchozí let měl technický problém

Podle americké televize CNN s odkazem na indonéskou vládní agenturu byly ve vodách asi 1,9 kilometru od místa nehody nalezeny trosky letadla, záchranné vesty a mobilní telefon. Trup letounu se ještě nenašel. Podle britského deníku The Guardian objevili vyšetřovatelé i další osobní věci, jako oblečení, kabelky a občanské nebo řidičské průkazy. 

Podle ředitele firmy Lion Air Edwarda Siraita měl stroj při předchozím letu "technický problém", který byl ale opraven pro tento, další let. Sirait se nechal slyšet, že závada byla zcela odstraněna a že byl stroj způsobilý k letu. Sirait ale nespecifikoval, o jakou vadu přesně šlo. "Tohle letadlo předtím letělo z Denpasaru (metropole indonéského ostrova Bali - pozn. red.) do Jakarty," uvedl.

"Jsme zmatení tím, proč se to stalo, vzhledem k tomu, že šlo o nové letadlo," dodal Sirait. Letoun byl v provozu teprve od srpna tohoto roku. 

Ředitel aerolinek rovněž uvedl, že jeho společnost provozuje celkem 11 letadel stejného typu a ostatní letadla stejný technický problém neměla. Proto firma neplánuje, že by zbytek flotily těchto boeingů odstavila. 

"V tuto chvíli nemůžeme poskytnout žádné vyjádření. Snažíme se shromáždit všechny informace a údaje," řekl šéf aerolinek Edward Sirait.

Pomůžou černé skříňky

Bývalý vyšetřovatel Alan Diehl pro CNN uvedl, že budou vyšetřovatelům při pátrání po příčině nehody nápomocné černé skříňky. K těm se podle Diehla vyšetřovatelé dostanou poměrně rychle. 

Americká firma Boeing na Twitteru napsala, že situaci pozorně sleduje. 

Pokud se potvrdí, že nikdo nepřežil, půjde podle agentury Reuters o druhou nejhorší leteckou nehodu v Indonésii po neštěstí z roku 1997, kdy po zřícení letadla u města Medan zemřelo 234 lidí.

Aerolinky Lion Air jsou jednou z nejmladších a největších leteckých společností v Indonésii, denně vypravují desítky letů, domácích i mezinárodních. Soukromá společnost byla založena v roce 1999 a od té doby měla do neděle jednu nehodu se smrtelnými oběťmi. V roce 2004 zemřelo při přistávání jejího letadla ve městě Surakarta 25 lidí ze 163 osob na palubě. V letech 2007 až 2016 byly Lion Air na seznamu leteckých společností, které mají s ohledem na evropské předpisy o bezpečnosti letového provozu zakázaný vstup do vzdušného prostoru Evropské unie.

Podle Reuters se jedná o první nehodu letounu z řady Boeing 737 MAX. Stroje Boeing 737 MAX jsou nejrychleji prodávanými letadly v dějinách firmy Boeing, píše zpravodajský server BBC News. Podle Boeingu přišlo ze světa 4700 objednávek na tento typ letadel.

 

Právě se děje

Další zprávy