Nemocnice tvrdí, že pacientovi a jeho rodině poskytla plnou součinnost s cílem zmírnit následky a že podobný incident dosud nezaznamenala. Zároveň proškolila personál oční kliniky ohledně přípravy operací.
"Velmi citlivě vnímáme tuto tragickou událost. S dotčenými samozřejmě komunikujeme a budeme nápomocni ve všech směrech," uvedla Eva Kliská, mluvčí Univerzitní nemocnice Bratislava, pod kterou ružinovské zařízení spadá. Události je jí nesmírně líto. Podrobnější informace nemocnice vzhledem k probíhajícímu vyšetřování a citlivosti případu neposkytla.
Televize Markíza uvedla, že zpráva o nepovedené operaci obletěla Slovensko dnes, ale operace se odehrála už loni v říjnu. Padesátiletému pacientovi zjistili rakovinu oka a bylo nutné jej vyoperovat. Během přípravy na operaci ale pomocný personál přelepil nemocné oko, a tak lékařka vyoperovala zdravé. Při operacích se totiž nemocné oko ponechává volné a zdravé se přelepuje. Po odhalení nesprávně vykonaného zákroku lékařka plně převzala odpovědnost, z nemocnice odešla a vzdala se všech funkcí v oboru.
Při vyšetřování spolupracuje a je ochotná poskytnout i odškodné, uvedla Markíza. S bývalou lékařkou se pokusila spojit, ale na telefonáty nereagovala. Pacientovi následně museli vyoperovat i druhé, nemocné oko. Po ztrátě zraku se mu život obrátil naruby, přišel i o zaměstnání, dodala Markíza.
Ministerstvo zdravotnictví případ nekomentovalo: "Podnětem se zabývá Úřad pro dohled nad zdravotní péčí, který má v kompetenci prověřování, zda péče byla poskytnuta správně. Dokud nebudou závěry, ministerstvo se nebude vyjadřovat."
Úřad potvrdil, že dostal podnět, a upozornil, že posuzuje postup nemocnice, a nikoli konkrétního pracovníka. Na ukončení prověřování má devět měsíců, přičemž tato lhůta se může prodloužit nejvýše o tři měsíce. Pokud zjistí pochybení, může úřad uložit povinnost odstranit nedostatky a může také uložit pokutu, popřípadě zákaz výkonu zdravotnického povolání, a to nejvýše na rok. Pokud je poskytovatelem právnická osoba, zákaz výkonu zdravotnického povolání lze uložit jejímu odbornému zástupci.
Mluvčí krajské policie Michal Szeiff mezitím potvrdil, že okolnosti případu prověří i bratislavská policie. Pacient může po nemocnici žádat finanční odškodnění mimo jiné za způsobenou bolest nebo zhoršení společenského uplatnění - suma se může pohybovat v desítkách tisíc eur, případně to může být i více, řekl agentuře TASR advokát a soudní lékař Peter Kováč z Právnické fakulty Trnavské univerzity.
List Pravda před třemi lety psal o případu operace nesprávného kolena, za kterou nemocnice v Nitře dostala pokutu osm tisíc eur. Pacient, někdejší prvoligový fotbalista František Rapan, kterému tehdy bylo 77 let, žádal odškodnění sto tisíc eur.