Bratislava - Na 1200 slovenských lékařů, kteří se výpověďmi snažili dosáhnout vyšších platů a splnění dalších požadavků, se do nemocnic navzdory víkendové dohodě mezi vládou a odbory prozatím hromadně nevrací. Nové pracovní smlouvy totiž prověřují odbory a řada doktorů je ještě nepodepsala.
Některá zdravotnická zařízení nadále fungují v omezeném režimu. Podle ministerstva zdravotnictví všechny nemocnice ale dokážou zajistit alespoň akutní péči o pacienty, vypomáhají jim čeští armádní lékaři.
Pracovní smlouvy v pondělí nepodepsali například lékaři v Nitře a Trnavě, v prešovské nemocnici nepřišla do práce zhruba stovka doktorů. Výpadek zdravotníků ze služeb podle médií znovu zaznamenaly také nemocnice v Bratislavě.
Nástup se protáhne
Situace se naopak výrazně zlepšila v Trenčíne, kde lékaři nastoupili do směn v tamní fakultní nemocnici. Jednotlivá oddělení zde již přecházejí na běžný provoz.
Odbory už dříve avizovaly, že lékaři se do nemocnic vrátí hromadně poté, co pracovní smlouvy zkontroluje lékařské odborové sdružení. Tento postup odůvodnily tím, aby se pracovní podmínky doktorů nezhoršily a aby se mohli do práce vrátit všichni, kteří výpověď podali.
Hlavní organizátor lékařských protestů Marian Kollár o víkendu nevyloučil, že nástup této skupiny doktorů do práce, původně plánovaný na začátek tohoto týdne, by se mohl kvůli údajně komplikované administrativě posunout o několik dnů.
Ministr zdravotnictví Ivan Uhliarik vybídl odbory, aby urychleně zajistily, že lékaři pracovní smlouvy převezmou. "V případě, že odboráři zajistí podpis nových pracovních smluv lékařů s nemocnicemi, ve středu na jednání vlády navrhnu zrušení nouzového stavu," prohlásil Uhliarik.
Čeští lékaři pojedou domů
Po zrušení nouzového stavu v 16 z téměř stovky slovenských nemocnic se očekává ukončení mise českých armádních doktorů na Slovensku. Necelé tři desítky vojenských specialistů přišly do země v sobotu na základě nabídky české vlády, kterou slovenská strana využila. České vojenské doktory Slovensko nasadilo do čtyř nemocnic, aby vypomohli se zajištěním péče o pacienty.
Hromadnými výpověďmi si část z asi 7000 slovenských nemocničních lékařů, podobně jako dříve v tomto roce jejich čeští kolegové, chtěla vynutit razantní zvýšení platů. Zatímco česká vláda doktorům ustoupila, kabinet premiérky Ivety Radičové požadavky doktorů odmítl.
Obě strany se dohodly až poté, co slovenské odbory ustoupily a přijaly nabídku na postupný nárůst základních platů lékařů.