Slovensku pošleme 30 vojenských lékařů, souhlasí vláda

Domácí ČTK Domácí, ČTK
2. 12. 2011 9:37
Slovenští lékaři hrozí hromadnými odchody, armádní specialisté mají pomoci s akutními případy
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Na pomoc Slovensku je Česko připraveno vyslat 30 vojenských lékařů.

Vláda v pátek schválila, že k dispozici dá například 11 chirurgů, 10 anesteziologů, dva traumatology a dva internisty. Dále pak rentgenology a psychiatry i například jednoho urologa.

O pomoci Slovensku, kde lékaři hrozí hromadnými odchody, už ve čtvrtek jednal ministr obrany Alexandr Vondra a šéf resortu zdravotnictví Leoš Heger. Premiér Petr Nečas poté narychlo svolal na pátek jednání svého kabinetu.

Ministr Heger (TOP 09) už dříve uvedl, že české nemocnice neprojevily zájem na Slovensko lékaře vyslat, pomoct proto mají právě vojenští lékaři.

V akci podobné té, která se v Česku odehrála na jaře, 1200 slovenských lékařů o půlnoci ze středy na čtvrtek uplynula dvouměsíční výpovědní doba. Hromadnými odchody si doktoři chtějí vynutit razantní navýšení platů.

Malá část z bouřících se slovenských lékařů ve čtvrtek nastoupila do služby kvůli vládou vyhlášenému nouzovému stavu. Nemocnice však asi nedokážou zajistit plnohodnotnou péči o pacienty.

Odbory vyzvaly lékaře, ať nehrají role stávkokazů

Na žádost Slovenska o vyslání lékařů nejsou zatím z českých přímo řízených nemocnic kladné reakce. Slovensko potřebuje akutně 15 anesteziologů. Lékařské odbory vyzvaly lékaře, ať na Slovensko v roli stávkokazů nechodí.

"Počítali jsme s tím, že vzhledem k tomu, že to bude na bázi dobrovolnosti, asi mezi lékaři nebude zájem. Situace se jim asi nejeví tak vyhrocená," řekl Heger.

Původní zprávy od slovenského ministerstva zdravotnictví, že dají českým lékařům dočasný plat, se podle Hegera nepotvrdily. Očekává se prý, že by pomoc hradila česká strana lékařům jen jako náhradu platu.

"Organizuje se spolupráce s vojenskými lékaři, hledá se cesta, jak poskytnout menší výpomoc reálně a brzy," shrnul Heger. Podle jeho informací by návrh na vyslání vojenských lékařů měla vláda projednat v pátek.

Na Slovensku podalo výpověď původně přes 2000 lékařů, část jich výpověď stáhla, ve středu jich bylo ve výpovědi ještě 1200. Podle Hegera jsou kritické čtyři nemocnice, asi 16 z 90 je ohrožených, ale fungují. Čtyři kritické nemocnice jsou podle ministra na hraně kolapsu a potřebovaly by asi 15 anesteziologů, aby provoz udržely.

Slovensko řeší situaci s výpověďmi lékařů zatím odlišně než Česko, kde vláda na jaře protestujícím lékařům ustoupila a v memorandu jim slíbila výrazný růst platů. Lékaři pak výpovědi stáhli a v nemocnicích zůstali. Heger nechtěl zatím komentovat odlišný postup obou vlád.

Jednání na Slovensku zatím krachují

Další kolo jednání na Slovensku v noci na čtvrtek opět ztroskotalo v otázce mezd. Odboráři nepřistoupili ani na nový návrh kabinetu premiérky Ivety Radičové, který počítal s vyšším růstem základních platů než o dosud slíbených 30 procent, tedy 300 eur (7600 korun). Zástupci asi 7000 nemocničních lékařů požadují výraznější zvýšení.

Hromadné výpovědi doktorů už několik dnů komplikují provoz celé nemocniční sítě čítající necelou stovku zařízení. Výpadek doktorů už ve středu ohrožoval například chod nemocnice v Liptovském Mikuláši, problémy zaznamenala i bratislavská univerzitní nemocnice, která je největším zdravotnickým zařízením v zemi.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Španělský král pověřil premiéra Sáncheze sestavením další vlády

Úřadující španělský premiér a šéf socialistů Pedro Sánchez ve středu po jednání se španělským králem Felipem VI. oznámil, že od panovníka přijímá pověření k pokusu o sestavení nové vlády. Upozornil však, že celý proces pravděpodobně potrvá ještě týdny.

Sánchez uvedl, že od příštího týdne se pokusí získat na svou stranu další politické subjekty ve značně fragmentovaném parlamentu. "Žádná jiná alternativa není možná," zdůraznil socialistický politik. Hlasování o důvěře nové vládě v parlamentu však budou podle Sáncheze pravděpodobně předcházet ještě týdny jednání.

Socialisté (PSOE) zvítězili v listopadových předčasných volbách, ale nepodařilo se jim získat nadpoloviční většinu v parlamentu. Ze 350 poslanců jich mají pouze 120.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V 88 letech zemřela filozofka Eva Formánková. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77

Ve věku 88 let zemřela filozofka a redaktorka Eva Formánková. V 60. letech stála u vzniku edice Váhy, která se věnovala nemarxistické filozofii. Jako jedna z prvních podepsala Chartu 77. Formánková zemřela v neděli v Praze, poslední rozloučení se uskuteční v pátek od 14:30 na olšanském hřbitově. ČTK o tom dnes informoval její syn Jaroslav Formánek.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Příští rok bude pro ochranu klimatu rozhodující, prohlásil generální tajemník OSN

Příštích 12 měsíců bude pro světové společenství rozhodující v boji proti klimatické krizi. Prohlásil to ve středu podle agentury DPA generální tajemník OSN António Guterres na madridské konferenci OSN o změnách klimatu (COP25). Je podle něj třeba uskutečnit to, co vědci označují za nezbytné.

"V roce 2020 musíme splnit, co vědci stanovili jako nezbytnost, nebo my a všechny následující generace zaplatíme nesnesitelnou cenu," varoval Guterres. Svět se podle něj bude oteplovat a stávat nebezpečným rychleji, než se kdy pokládalo za možné. Emise oxidu uhličitého budou muset od příštího roku začít klesat, pokud mají zůstat cíle pařížské klimatické dohody na dosah. "Potřebujeme větší ctižádost, více solidarity a více naléhavosti," vyzval Portugalec.

COP25 ve španělské metropoli zasedá od 2. prosince a skončí tento pátek. Tématem je boj s klimatickými změnami a detaily týkající se realizace pařížské klimatické dohody z roku 2015. Ta má za cíl udržet vzestup průměrné globální teploty co nejvíce pod dvěma stupni Celsia, pokud možno na 1,5 stupni v porovnání s teplotou v předindustriálním období. Zachování současných podmínek by ovšem podle vědců mohlo znamenat oteplení do konce tohoto století až o tři stupně Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy