Slovenská krize zažehnána, lékaři kývli na návrh vlády

Zahraničí Zahraničí, Aktuálne.sk
2. 12. 2011 21:10
Nadále platí nouzový stav, čeká se na podpis memoranda
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Bratislava - Slovenské drama vyvolané stávkou lékařů je zřejmě u konce. Jak informoval slovenský deník Aktuálně.sk, lékaři se rozhodli podle předsedy Lékařského odborového sdružení Mariana Kollára udělat ústupek a přijmout vládní návrh na zvýšení mezd.

Kladou si však podmínky. Vláda musí například lékařům garantovat, že legislativní podoba mezd nespadne pod stůl. Prosazují rovněž, aby se na svá místa mohli vrátit všichni lékaři ve výpovědích.

"Pro nás to bylo těžké rozhodování, protože jsme šli za hranice svých možností. Činíme tak, neboť nám záleželo a záleží na našich občanech," cituje Aktuálně.sk Kollára.

Jestliže vláda připraví návrh zákona a podepíše memorandum, lékaři se vrátí do nemocnic. Nadále však platí nouzový stav a mnohá oddělení zůstávají prázdná.

Jak slovenský internetový deník vypočítává, ze středečního návrhu vlády vyplývá, že platy lékařů by od 1. ledna měly dosáhnout úrovně 1,05- až 1,6-násobku průměrné mzdy, tedy okolo 810 až 1230 eur hrubého.

Mzdy lékařů by měly dále růst v červenci 2012 a lednu 2013 tak, že by mohly dosáhnout až částky 1768 eur hrubého.

Situace ve slovenských nemocnicích je napjatá, momentálně chybí 3059 lékařů. Zřejmě nejhůře na tom je Bratislava, kde už ve čtvrtek kolabovala kvůli nedostatku personálu Univerzitní nemocnice.

Navíc doposud funguje jen jedna ze tří bratislavských porodnic. Mnohé nastávající matky řešily, že zřejmě budou muset porodit v Rakousku.

Slovensku se chystali na pomoc čeští vojenští lékaři. O jejich vyslání rozhodla v pátek ráno česká vláda.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Polské vládní strany se dohodly a zažehnaly předčasné volby

Tři strany polské koaliční vlády podepsaly dnes novou koaliční smlouvu, a prozatím tak překonaly krizi, kvůli níž se hovořilo i o předčasných volbách. Smlouva podle předsedy hlavní strany Právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczyńského zaručí fungování vlády na další tři roky až do příštích řádných voleb. Bližší informace o podobě smlouvy nejsou známy. Dohodu kromě Kaczyńského podepsal konzervativní ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro, šéf strany Solidární Polsko, a Jaroslaw Gowin, který stojí v čele umírněně konzervativního uskupení Dohoda. 

před 1 hodinou

Na poštu v pražské Krči přišel muž s granátem, pracovnice mu ve strachu dala několik tisíc korun

S granátem přišel loupit na poštu v pražské Krči v pátek dopoledne neznámý muž. Když mu pracovnice na přepážce vydala několik tisíc korun, odešel. Policisté po něm nyní pátrají a prosí o pomoc s hledáním lupiče i veřejnost. Na policejním webu to v sobotu oznámil mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Pachatel přišel na poštu v ulici Na Strži v pátek před 10:00. Vzal si pořadové číslo a počkal, až na něj přijde řada. Ženě na přepážce pak předložil text s výhrůžkou a žádostí o vydání peněz. "Zároveň poštovní pracovnici ukázal granát, který držel v ruce, a naznačoval jeho odjištění. Žena mu ve strachu o život vydala několik tisíc korun a muž z místa odešel," popsal situaci Daněk.

Policisté na webu zveřejnili záznamy z kamer na poště, které lupiče zachytily. Muž měl na hlavě čepici a na obličeji roušku, ale policisté přesto doufají, že by někdo mohl lupiče identifikovat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Salač letos zajel nejlepší kvalifikaci, v Barceloně byl sedmý

Filip Salač odstartuje do nedělní Velké ceny Katalánska silničních motocyklů ze sedmého místa, v Barceloně zajel nejlepší kvalifikační výsledek v sezoně. Rychlé závěrečné kolo vyneslo českému jezdci posun do třetí startovní řady závodu třídy Moto3, dosud bylo jeho letošním maximem desáté místo v kvalifikaci Grand Prix San Marina.

Nejrychlejším jezdcem Moto3 byl Ital Tony Arbolino, do první řady se vedle něho postaví Španěl Raúl Fernández a Gabriel Rodrigo z Argentiny. Salač, jenž je v průběžném pořadí šampionátu až dvacátý, ztratil na vítěze kvalifikace 942 tisícin sekundy.

Další zprávy