Slovenská krize zažehnána, lékaři kývli na návrh vlády

Zahraničí Zahraničí, Aktuálne.sk
2. 12. 2011 21:10
Nadále platí nouzový stav, čeká se na podpis memoranda
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Bratislava - Slovenské drama vyvolané stávkou lékařů je zřejmě u konce. Jak informoval slovenský deník Aktuálně.sk, lékaři se rozhodli podle předsedy Lékařského odborového sdružení Mariana Kollára udělat ústupek a přijmout vládní návrh na zvýšení mezd.

Kladou si však podmínky. Vláda musí například lékařům garantovat, že legislativní podoba mezd nespadne pod stůl. Prosazují rovněž, aby se na svá místa mohli vrátit všichni lékaři ve výpovědích.

"Pro nás to bylo těžké rozhodování, protože jsme šli za hranice svých možností. Činíme tak, neboť nám záleželo a záleží na našich občanech," cituje Aktuálně.sk Kollára.

Jestliže vláda připraví návrh zákona a podepíše memorandum, lékaři se vrátí do nemocnic. Nadále však platí nouzový stav a mnohá oddělení zůstávají prázdná.

Jak slovenský internetový deník vypočítává, ze středečního návrhu vlády vyplývá, že platy lékařů by od 1. ledna měly dosáhnout úrovně 1,05- až 1,6-násobku průměrné mzdy, tedy okolo 810 až 1230 eur hrubého.

Mzdy lékařů by měly dále růst v červenci 2012 a lednu 2013 tak, že by mohly dosáhnout až částky 1768 eur hrubého.

Situace ve slovenských nemocnicích je napjatá, momentálně chybí 3059 lékařů. Zřejmě nejhůře na tom je Bratislava, kde už ve čtvrtek kolabovala kvůli nedostatku personálu Univerzitní nemocnice.

Navíc doposud funguje jen jedna ze tří bratislavských porodnic. Mnohé nastávající matky řešily, že zřejmě budou muset porodit v Rakousku.

Slovensku se chystali na pomoc čeští vojenští lékaři. O jejich vyslání rozhodla v pátek ráno česká vláda.

 

Právě se děje

Další zprávy