Krize na Slovensku trvá, matky zvažují porod v Rakousku

Zahraničí Zahraničí
2. 12. 2011 14:05
Dohoda mezi vládou a lékaři je v nedohlednu, jednání pokračují
Nejmenší čerstvě narozené děti mají obvod hlavy i pouhých 23 centimetrů
Nejmenší čerstvě narozené děti mají obvod hlavy i pouhých 23 centimetrů | Foto: Fakultní nemocnice Olomouc

Bratislava - Situace ve slovenských nemocnicích zůstává napjatá.

Podle nejnovějších odhadů Lékařského odborového sdružení (LOZ) chybí v současnosti 3059 lékařů, přičemž číslo nezahrnuje jen ty, kteří se účastní protestní akce "Děkujeme, odcházíme", ale i práce neschopné.

Zřejmě nejhůře je na tom metropole, kde už ve čtvrtek kolabovala kvůli nedostatku personálu Univerzitní nemocnice. Navíc funguje jen jedna ze tří bratislavských porodnic.

Nastávající matky tak řeší problém, kde potomka přivést na svět. Mnohé zřejmě zvolí sousední Rakousko.

Pomůžeme, zní z Vídně

Podle deníku Aktuálne.sk přitom spoléhají na to, že pokud se tam "shodou okolností" ocitnou v kritické situaci, budou jim muset pojišťovny proplatit lékařskou péči i hospitalizaci.

"Pokud jde o akutní stav a pacienta ošetří lékař nebo zdravotnické zařízení napojené na veřejnou síť, péči proplatíme. Pojištěnec si hradí jen to, co si platí i ´místní´ pacienti," vysvětluje Monika Šimunová z pojišťovny Důvěra. A porod se řadí mezi akutní stavy, které vyžadují okamžitou lékařskou péči. Pacientům tak stačí pouze evropský zdravotní průkaz.

Mluvčí slovenské Všeobecné zdravotní pojišťovny Petra Balážová ovšem upozorňuje, že pojišťovna by neproplatila náklady, pokud by ženy vycestovaly s cílem porodit v cizině.

O několik hodin později ale rakouské ministerstvo zdravotnictví samo nabídlo, že tamní nemocnice v naléhavých případech přijmou slovenské pacienty. "Předpokladem ale je, že v rakouských nemocnicích budou k dispozici příslušné kapacity," řekla mluvčí resortu Sigfrid Rosebergerová. "Vyslání lékařů na Slovensko, jak například nabídlo Česko, rakouské orgány nezvažují," dodala.

Vypomůže i Česká republika. Vláda dopoledne schválila vyslání 30 vojenských lékařů.

Dohoda v nedohlednu

Ovšem k dohodě, která by přiměla lékaře k návratu do práce, je daleko.

Stále totiž trvají rozepře mezi slovenskou vládou a LOZ, které akci "Děkujeme, odcházíme" organizuje. Odboráři tvrdí, že situace v nemocnicích je mnohem vážnější, než ji prezentuje ministerstvo zdravotnictví.

Vláda nabízí zdravotníkům navýšení od ledna na 1,05 až 1,6násobek průměrné mzdy, další dvě zvýšení by přišla v červenci 2012, resp. v lednu 2013, kdy by platy dosahovaly 1,25 až 2,3násobku průměrné mzdy, tedy 1768 eur.

Lékaři ovšem vidí problém ve formulaci memoranda, stejně jako v tom, že do něj vláda odmítá zapracovat návrh zákona o platech, kde jsou rozděleny kategorie lékařů na atestované a neatestované.

"Pokud nám někdo nabízí 1,2 až 1,9násobek, ale nemáte přílohu zákona, tak je lékaři garantováno jen 1,2 násobku. Těch 1,9 je jen na něčí libovůli," tvrdí jeden z odborářů Pavel Oravec.

Připomeňte si, jak protestovali Češi:

 

Právě se děje

před 10 minutami

Zemřela pozemní hokejistka století Čermáková, medailistka z OH

V den 75. narozenin v neděli zemřela nejlepší česká pozemní hokejistka 20. století Jiřina Čermáková. O úmrtí stříbrné medailistky z olympijských her v roce 1980 v Moskvě informoval svazový web.

Při ženské premiéře pozemního hokeje pod pěti kruhy v Moskvě chyběla kvůli bojkotu her většina velmocí. Československý výběr toho dokázal využít a za vítězným týmem Zimbabwe získal nečekané stříbro.

Čermáková po skončení aktivní kariéry zůstala u pozemního hokeje jako trenérka, vedla i reprezentaci.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Židovské osady na Západním břehu Jordánu už podle USA neporušují mezinárodní právo, oznámil ministr Pompeo

Židovské osady na Západním břehu Jordánu nyní podle Spojených států neporušují mezinárodní právo. Změnu amerického pohledu oznámil ministr Pompeo.

před 38 minutami

Babiš chce do Česka pozvat ukrajinského prezidenta a premiéra

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pozvat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a premiéra Oleksije Hončaruka do Prahy. V Česku by se mohli setkat s představiteli zemí visegrádské skupiny (V4), které nyní Česko předsedá. Babiš to dnes řekl novinářům před odletem na návštěvu Kyjeva. Cíl cesty je podle premiéra podnikatelský, nechce řešit politiku. Teritoriální integritu, suverenitu a jednotu Ukrajiny nicméně Česko podporuje, řekl Babiš.

"Uvidíme, jestli pan prezident nebo pan premiér budou mít chuť to naše pozvání akceptovat," řekl Babiš. Připomněl, že ze zemí V4, kam patří spolu s Českem i Slovensko, Maďarsko a Polsko, jsou vztahy Ukrajiny "delikátní" s Maďarskem. "Je tam co diskutovat," doplnil.

před 43 minutami

Studenti, kteří na několik dní obsadili rektorát Univerzity Karlovy, se dohodli s akademickým senátem na okamžitém ukončení okupační stávky

Zdroj: ČTK
Další zprávy