Walid Fitaihi byl zatčen na podzim 2017 v rámci tvrdé operace označované Rijádem jako protikorupční. O jeho zkušenostech promluvil s NYT pod podmínkou zachování anonymity jeden z jeho přátel. Poté, co byl Fitaihi asi týden držen v rijádském hotelu Ritz Carlton, byl 54letý lékař údajně odvlečen do jiné místnosti, svlečen donaha a přivázán k židli, přičemž měl zavázané oči. Následné mučení prý trvalo asi hodinu.
"Byl vystaven elektrošokům… jeho trýznitelé mu mrskali záda tak silně, že na nich několik dní nemohl spát, řekl jeho přítel," napsal NYT.
Saúdskoarabští činitelé na dotazy amerického deníku jakékoli podobné zacházení s vězni odmítli. Bolton řekl, že "jsme měli to, čemu se říká konzulární styk, což znamená, že američtí diplomaté v Saúdské Arábii jej navštívili". "Jinak v tuto chvíli skutečně nemáme doplňující informace," dodal.
Fitaihi byl v listopadu 2017 uvězněn společně s přibližně 200 prominentními občany Saúdské Arábie, ačkoli důvod jeho zadržení podle NYT není zcela jasný. Desítky z těchto lidí zůstávají ve vazbě dodnes. Mučení údajně popisovali také příbuzní dalších osob a nejméně 17 vězňů bylo podle zdrojů NYT ošetřováno nedlouho po "protikorupční" operaci se zraněními, která utrpěli ve vazbě.
"Ovšem americké občanství doktora Fitaihiho znamená, že tento případ špatného zacházení, o němž se dosud nevědělo, by nyní mohl ohrožovat vztahy mezi Saúdskou Arábií a Washingtonem," napsal americký deník. Současná americká vláda považuje Rijád za klíčového spojence vzhledem k situaci na Blízkém východě, avšak vztahy zkomplikovala loňská vražda novináře Džamála Chášukdžího, z níž je obviňován rijádský režim.
Fitaihi podle svého právníka Howarda M. Coopera řekl manželce, že se obává o svůj život, že věznění už nedokáže dál snášet a že "touží po jakékoli možné pomoci". Cooper se s tímto apelem v lednu obrátil na americké ministerstvo zahraničí. To na dotaz NYT nechtělo případ komentovat.