První velvyslankyně Saúdské Arábie bude působit v USA. Princezna bojuje za práva žen

ČTK ČTK
24. 2. 2019 7:44
Saúdská Arábie jmenovala svoji první velvyslankyni. Působit bude ve Spojených státech, kde nahradí syna současného krále Muhammada bina Salmána, prince Chálida bin Salmána Saúda. Ten by měl po zhoršení vztahů s USA kvůli vraždě novináře Džamála Chášukdžího zaujmout místo náměstka ministra obrany, uvedla agentura AP.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Novou velvyslankyní bude princezna Ríma bint Bandar Saúdová, dcera dlouhodobého velvyslance ve Washingtonu Bandara bin Sultána Saúda. Ve funkci ji čeká velká výzva, protože bude muset zlepšit vztahy mezi USA a Saúdskou Arábií.

Princezna Ríma studovala v USA a žila zde více než 20 let, v době, kdy zde její otec zastával post velvyslance. Doma je známá díky své filantropické práci. Po návratu z USA pracovala v Saúdské Arábii v soukromém i veřejném sektoru. Je považována za obhájkyni ženských práv. Mimo jiné pracovala v úřadu pro sport, kde se zaměřovala na zvyšování účastni žen ve sportu.

Novinář Chášukdží psal pro list The Washington Post a byl kritikem Rijádu. Loni v říjnu byl zavražděn na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu. The Washington Post v listopadu s odvoláním na nejmenované zdroje napsal, že americká tajná služba zkoumala telefonní hovor prince Chálida s Chášukdžím, ve kterém údajně novináři řekl, že bude v bezpečí, když si půjde na konzulát pro dokumenty, které potřeboval, aby se mohl oženit.

List také napsal, že není známo, zda velvyslanec věděl o chystané vraždě novináře. Saúdskoarabská ambasáda ve Washingtonu však popřela, že by se telefonát uskutečnil.

Video: Rozhovor s mladou Saúdkou, která utekla od rodiny

První rozhovor s mladou Saúdkou, která utekla od rodiny | Video: Reuters, František Grossmann
 

Právě se děje

Další zprávy