První velvyslankyně Saúdské Arábie bude působit v USA. Princezna bojuje za práva žen

ČTK ČTK
24. 2. 2019 7:44
Saúdská Arábie jmenovala svoji první velvyslankyni. Působit bude ve Spojených státech, kde nahradí syna současného krále Muhammada bina Salmána, prince Chálida bin Salmána Saúda. Ten by měl po zhoršení vztahů s USA kvůli vraždě novináře Džamála Chášukdžího zaujmout místo náměstka ministra obrany, uvedla agentura AP.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Novou velvyslankyní bude princezna Ríma bint Bandar Saúdová, dcera dlouhodobého velvyslance ve Washingtonu Bandara bin Sultána Saúda. Ve funkci ji čeká velká výzva, protože bude muset zlepšit vztahy mezi USA a Saúdskou Arábií.

Princezna Ríma studovala v USA a žila zde více než 20 let, v době, kdy zde její otec zastával post velvyslance. Doma je známá díky své filantropické práci. Po návratu z USA pracovala v Saúdské Arábii v soukromém i veřejném sektoru. Je považována za obhájkyni ženských práv. Mimo jiné pracovala v úřadu pro sport, kde se zaměřovala na zvyšování účastni žen ve sportu.

Novinář Chášukdží psal pro list The Washington Post a byl kritikem Rijádu. Loni v říjnu byl zavražděn na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu. The Washington Post v listopadu s odvoláním na nejmenované zdroje napsal, že americká tajná služba zkoumala telefonní hovor prince Chálida s Chášukdžím, ve kterém údajně novináři řekl, že bude v bezpečí, když si půjde na konzulát pro dokumenty, které potřeboval, aby se mohl oženit.

List také napsal, že není známo, zda velvyslanec věděl o chystané vraždě novináře. Saúdskoarabská ambasáda ve Washingtonu však popřela, že by se telefonát uskutečnil.

Video: Rozhovor s mladou Saúdkou, která utekla od rodiny

První rozhovor s mladou Saúdkou, která utekla od rodiny | Video: Reuters, František Grossmann
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy