Pětapadesátiletý Johnson bojuje se svou hmotností dlouhodobě. V roce 2018 oznámil, že váží téměř 105 kilogramů, což ho při výšce asi 175 centimetrů řadí do rizikové kategorie obézních osob. Podle doktora Malhotry totiž existuje silná spojitost mezi nadváhou a úmrtností na covid-19, přičemž riziko těžkého průběhu onemocnění je u obézních lidí vyšší až desetinásobně. Lidé s nadváhou jsou podle vědců rovněž delší dobu infekční.
U Johnsona se nákaza potvrdila koncem března. Nejprve se léčil doma, později ale musel být převezen do nemocnice a několik dní strávil na jednotce intenzivní péče. Na začátku tohoto týdne se vrátil do úřadu a převzal zpět své povinnosti.
Těžký průběh onemocnění covid-19 způsobuje podle lékařů například vysoký krevní tlak, cukrovka či onemocnění srdce, tedy komplikace, které se často objevují právě u obézních.
Malhotra uvedl, že v Británii je až polovina lidí obézních nebo mají nadváhu, což by mohl být jeden z důvodů, proč je země pandemií tak silně zasažena. Ve čtvrtek uveřejněná data britských zdravotnických úřadů ukazují, že v přepočtu na počet obyvatel zemřelo v Británii kvůli koronaviru podobné množství lidí, jako v dalších nejhůře zasažených evropských zemích.
"Pokud se podíváte na kořeny toho všeho, i v době před covidem-19 se došlo k závěru, že špatné stravování stojí za 11 miliony úmrtí ročně," řekl Malhotra.