Uzdravený Boris Johnson promluvil k národu: Buďme trpěliví, opatření musí dál platit

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 4. 2020 16:45
Británie se zdá být z nejhoršího venku, omezení zavedená v boji proti koronaviru ale musí zůstat v platnosti a jednotlivci i firmy musí být trpěliví. S takovým vzkazem dnes vystoupil premiér Boris Johnson, který se po třítýdenní absenci způsobené nemocí covid-19 vrací do čela kabinetu.
Uzdravený Boris Johnson promluvil k národu: Buďme trpěliví, opatření musí dál platit | Video: Reuters

Johnson zároveň varoval před unáhleným rušením restrikcí a možnými následky druhé vlny nákazy, načasování dalších kroků podle něj momentálně není možné oznámit. Britské deníky dnes nicméně spekulovaly o uvolňování karanténního režimu od 7. května.

Johnson byl po nákaze koronavirem SARS-CoV-2 před třemi týdny hospitalizován a několik dní dokonce strávil na jednotce intenzivní péče. Všechny jeho zdravotní potíže už ale podle ranního prohlášení jednoho z vládních představitelů pominuly. Premiér měl před sebou na konci rekonvalescence řadu naléhavých úkolů a bude muset čelit nejrůznějším otázkám ohledně strategie pro obnovování ekonomických a společenských aktivit či dosavadního počínání kabinetu.

V Downing Street premiér uvedl, že země má na dosah první výrazný úspěch. Státní zdravotnický systém NHS podle něj i díky úsilí celého obyvatelstva extrémní situaci zvládl, přičemž počet nových hospitalizací aktuálně klesá stejně jako počet nejvážnějších případů covid-19.

Johnson hovořil o velké příležitosti, ale také o momentu "maximálního rizika", ve kterém nelze i přes pozitivní signály polevit. Zejména podnikatele a firmy vyzval k trpělivosti. Vláda ohledně dalšího postupu v příštích dnech poskytne "mnohem více" informací a bude rozhodnutí přijímat s "maximální možnou transparentností".

"Vím, že je to těžké. Chci ekonomiku znovu rozpohybovat co nejrychleji," citovala Johnsona zpravodajská společnost BBC. "Zkrátka teď nemůžeme objasnit, jak rychle či pomalu ani kdy přesně budou tyto změny učiněny," pokračoval. Zdůraznil při tom riziko "nové vlny smrti a nemoci", která by přinesla ještě vážnější ekonomické důsledky.

V Británii už déle než měsíc platí omezení pohybu lidí, zavřené jsou školy, restaurace i další postradatelné podniky. Šéf britské diplomacie Dominic Raab, který po Johnsonově hospitalizaci převzal roli šéfa kabinetu, v polovině dubna oznámil, že restrikce zůstanou přinejmenším do 7. května. Podle agentury Reuters ohledně jejich zmírňování nepanuje shoda mezi vládními experty ani mezi členy kabinetu.

List Mail on Sunday o víkendu napsal, že britský ministr financí Rishi Sunak při jednání s premiérem vyzdvihoval mimo jiné plány České republiky na obnovování běžného fungování společnosti. Zvláštní pozornosti se údajně dostalo skutečnosti, že česká vláda v první vlně povolila farmářské trhy a běžný prodej automobilů. Česká opatření britským čtenářům detailně popisoval deník The Guardian.

Vláda v tomto směru vytyčila pět podmínek, mezi nimiž je zpomalení růstu bilance nakažených a mrtvých nebo výrazný pokrok u testování a dodávek ochranného vybavení. Počty úmrtí na covid-19 hlášené z nemocnic jsou v posledních dnech nižší než ve druhém a třetím dubnovém týdnu, oficiální bilance však stále narůstá po stovkách, zatímco každý den přibývají tisíce potvrzených případů infekce. Země je také daleko od stopování nákazy tempem 100 000 testů denně, jehož dosažení vláda slíbila s koncem měsíce.

Brzké změny v podobě karanténního režimu dnes nicméně předpovídalo několik britských deníků. Podle The Daily Telegraph se očekává, že plán pro uvolňování bude oznámen ještě před koncem týdne. Zároveň se objevují informace o tom, že změny nepůjdou pouze jedním směrem a že karanténa se bude "v některých ohledech zpřísňovat a v jiných zmírňovat".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy