Jana Václavíková
3. 2. 2020 13:38
Novému koronaviru s názvem 2019-nCov už v Číně podlehlo přes 300 lidí, dalších více než 17 tisíc je nakažených. Vědci proto pracují na vakcíně, která by šíření nemoci a vysoký počet úmrtí v budoucnu zastavila. Podívejte se, kdo všechno vakcínu vyvíjí a kdy by se novými protilátkami mohlo začít očkovat. Mezitím thajští doktoři zaznamenali úspěch v léčbě díky kombinaci léků na HIV a chřipku.
Čínský výzkum
Dvě velké čínské firmy, Alibaba a Baidu, nabídly vědcům využít zdarma jejich technologii umělé inteligence a své výkonné počítače, které mohu vývoj vakcín urychlit. Alibaba, provozující obří internetové tržiště AliExpress, pracuje na genetickém výzkumu už od roku 2015 a nyní se spojila s Pekingským genetickým institutem. Ten už vytvořil test na přítomnost viru, který má výsledky ukázat do tří hodin. Prvních sto tisíc testovacích sad poputuje do města Wu-chan, ohniska nákazy koronavirem. Další testy si objednaly Brunej, Thajsko a Nigérie, informoval čínský ekonomický server Cchaj-sin.
Společnost Baidu, která provozuje druhý největší vyhledávač po Googlu, vědcům nabízí algoritmus, který by měl v kombinaci s umělou inteligencí urychlit vývoj vakcín, informuje hongkongský technologický server Abacus.
Na vakcíně pracují i čínští vědci z Čínského centra pro kontrolu a prevenci nemocí a také společnost Clover Biopharmaceuticals, která by údajně měla začít s testy v řádu týdnů. Čínským vědcům mají pomoci i jejich kolegové z Ruska. "Ruští a čínští experti začali vyvíjet vakcínu," cituje z prohlášení ruského konzulátu v čínském Kantonu Rádio Svobodná Evropa.