Muž skončil kvůli viru v karanténě, úřady se měly starat o syna. Ten po týdnu zemřel

Jana Václavíková Jana Václavíková
30. 1. 2020 18:22
Dochází zdravotní pomůcky, nejsou místa v nemocnicích a chybí lékaři, kteří by se postarali o lidi s podezřením na nákazu koronavirem. Nyní čínská vláda čelí další kritice - úřady se nepostaraly o syna muže, kterého poslaly do karantény. Chlapec po šesti dnech o samotě zemřel.
Záběry z Wu-chanu, odkud pochází koronavirus: 11milionová metropole se změnila v město duchů | Video: Reuters

Devětačtyřicetiletý Jen Siao-wen odjel se svými dvěma syny z čínského města Wu-chan, odkud se pravděpodobně rozšířil koronavirus, týden před tím, než se město dostalo do izolace. Neutíkali před nemocí, jen se vydali oslavit nový čínský rok do vesnice svých předků.

Po třech dnech dostal Jen horečku, a zdravotníci ho proto i s mladším synem poslali do karantény kvůli podezření na koronavirus. O případu informoval hongkongský deník South China Morning Post.

Nový koronavirus si vyžádal v Číně už 170 obětí a na 7800 lidí je jím v této zemi nakaženo, oznámila ve čtvrtek národní zdravotnická komise. Vyvolává onemocnění s příznaky chřipky a někdy může způsobit i zápal plic. Peking kvůli šíření nemoci izoloval některá města, především pak zmíněný Wu-chan. A také lidi, u kterých je podezření na nákazu - jako v případě Jena.

Jenže zatímco byl Jen v nemocnici, sedmnáctiletý syn Jen Čcheng zůstal o samotě. Jeho otec proto požádal úřady ve městě Chung-an, kde chlapec "uvázl", aby se o něj postaraly. Jen Čcheng trpí dětskou mozkovou obrnou, není schopný pohybu a vyžaduje neustálou péči. Jeho stav mu nedovoluje ani to, aby se sám najedl či napil. Jeho matka už není naživu, spáchala sebevraždu krátce poté, co se jí narodil druhý syn. Ten trpí autismem. 

"Mám dva syny s postižením. Můj starší syn Jen Čcheng má mozkovou obrnu. Je nepohyblivý na celé tělo, nemluví, nedokáže se o sebe postarat. Nyní je už šest dní sám doma, nikdo ho nemyje a nemění mu oblečení a on nemá co jíst a pít," napsal otec po šesti dnech v karanténě na svůj účet na čínské sociální sítí Weibo.

K příspěvku připojil jejich společné fotografie, fotku sebe v karanténě, a dokonce i snímek displeje svého mobilu, na kterém je vidět, že v jeden den volal desetkrát místním úřadům, aby se ujistil, že se o syna správně postaraly. Později byl jeho účet na sociální síti smazán.

Jen kromě úřadů oslovil i wuchanskou organizaci pro postižené, která informace o chlapci údajně předala dál.

Nakonec se otec dozvěděl, že zaměstnanci úřadů se u jeho syna skutečně zastavili. Jenže během necelého týdne pouze dvakrát.

V jeden z těchto dnů se k chlapci dokázala dostat i jeho teta, která je sama nemocná a jen těžko pohyblivá. Když svého synovce viděla, byl podle ní v hrozném stavu. "Ležel na lehátku, hlava mu jen visela. Měl špinavý obličej a ústa, špinavá byla i jeho deka. Umyla jsem ho převařenou vodou, vyměnila mu prádlo, dala mu napít vody a nabídla trochu rýže. On už ale nemohl ani jíst," popsala médiím žena.

Otec však nepřestával naléhat na úřady, a ty nakonec povolily, aby rodina strávila zbytek karantény společně v hotelovém pokoji. K přesunu mělo dojít ve středu, odpoledne ale chlapec zemřel.

Na místní úřady se následně snesla kritika. Radnice Chung-anu ale vše odmítá. "Není možné, abychom nechali chlapce s mozkovou obrnou doma samotného, aniž by se o něj někdo staral," řekl jeden z pracovníků. "Udělali jsme naši práci, ale fakt, že zemřel, budou vyšetřovat vyšší úřady. Jejich odpověď bude spravedlivá," dodal.

Kromě jedenáctimilionového Wu-chanu jsou uzavřena i další města ve stejné provincii, v karanténě se tak nachází kolem 50 milionů lidí. Zvýšená bezpečnostní opatření panují i v metropoli Pekingu nebo na letištích.

Koronavirus 2019-nCov

Nový koronavirus s názvem 2019-nCov zabil přes 420 lidí, více než dvacet tisíc osob je nakažených. Mimo Čínu jsou potvrzeny desítky případů, první úmrtí oznámily Filipíny a Hongkong. V Česku se zatím ani jedno podezření nepotvrdilo. Virus způsobuje onemocnění dýchacích cest od obyčejné chřipky až po smrtelně nebezpečný zápal plic. Nefungují na něj antibiotika ani běžné léky proti chřipce. V karanténě se ocitly miliony Číňanů z ohnisek nákazy. Některé země jako USA, Česko nebo Itálie zrušily či omezily přímou leteckou dopravu s Čínou. České ministerstvo zahraničí doporučuje do části Číny zasažené virem vůbec necestovat. Informace o riziku nákazy průběžně aktualizuje na webových stránkách. Situaci mapuje také Světová zdravotnická organizace.

 

Právě se děje

před 10 minutami

V Praze se srazil osobní vlak s rychlíkem. Několik vagonů je vykolejených. Stalo se to v místě, kde byl omezen provoz kvůli srážce vlaku s člověkem

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Státy EU by mohly čerpat první peníze ze záchranného balíčku v září

Země Evropské unie by na konci prázdnin mohly začít těžit ze dvou částí společného balíčku krizové pomoci schváleného v reakci na koronavirový útlum ekonomik. První členské státy by během dvou měsíců mohly získat půjčky v rámci unijní podpory krátkodobých pracovních míst stejně jako záruky pro podniky v problémech. Po pátečním jednání ministrů financí unijních zemí to prohlásil místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

Evropské společenství na jaře schválilo první sérii záchranných stimulů, mezi něž patří vedle využití fondu ESM určeného pro eurozónu také až 100 miliard eur (2,65 bilionu Kć) půjček od EK na podporu kurzarbeitu a 200 miliard eur záruk od Evropské investiční banky pro podniky zasažené výpadkem. Ministři tento pátek debatovali o postupu zavádění této pomoci.

Pokud státy rychle dokončí administrativní proces, "první půjčky by do členských zemí mohly doputovat po prázdninách," řekl Dombrovskis. Které země budou z fondu čerpat jako první, člen EK nespecifikoval. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lucemburský premiér kritizuje výroky polského prezidenta o LGBT komunitě

Lucemburský premiér Xavier Bettel, který žije v homosexuálním manželském svazku, ostře kritizoval předvolební kampaň polského prezidenta Andrzeje Dudy namířenou proti komunitě lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT), o níž hovořil jako o nebezpečné ideologii. Bettel podle německého magazínu Der Spiegel řekl, že na tato vyjádření nezapomene.

Konzervativec Duda se v neděli utká v druhém kole prezidentských voleb s liberálním varšavským starostou Rafalem Trzaskowským. Očekává se těsný souboj. Kampaň stávajícího prezidenta Dudy vyvolává vášně kvůli kontroverzním vyjádřením na adresu LGBT. Jejich práva nedávno označil za ideologii horší než komunismus a v pondělí formálně navrhl ústavní dodatek, jenž by zakázal adopci dětí dvojicemi stejného pohlaví.

"Člověk zřejmě v předvolebních kampaních někdy říká věci, které by říkat neměl," cituje Bettela Der Spiegel. "Já je nezapomenu," ujistil šéf lucemburské vlády.

Bettel vstoupil do manželského svazku se svým partnerem v roce 2015, rok poté, co v převážně římskokatolickém Lucembursku byly tyto sňatky povoleny.
"Byl jsem docela překvapen tím, co pan Duda řekl," pokračoval Bettel v kritice hlavy polského státu. "Několikrát jsem se s ním setkal a on mě dokonce pozval do Polska spolu s mým manželem," tvrdí Bettel.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Další zprávy