Le Penová viní francouzská média z podpory Macrona. Vedou proti mě hysterickou kampaň, tvrdí

ČTK ČTK
26. 2. 2017 21:00
Francouzská prezidentská kandidátka Marine Le Penová v neděli zkritizovala tamní média, že odle ní straní jejímu konkurentovi Emmanuelu Macronovi. Právě on by měl podle současných průzkumů ve druhém kole prezidentských voleb Le Penovou porazit. "V těchto volbách si média vybrala svůj tábor, hysterickým způsobem vedou kampaň za svého koně," řekla kandidátka francouzské krajní pravice v projevu před několika tisícovkami příznivců na mítinku v Nantes.
Kandidátka krajní pravice pro francouzské prezidentské volby Marine Le Penová.
Kandidátka krajní pravice pro francouzské prezidentské volby Marine Le Penová. | Foto: Reuters

Paříž - Kandidátka krajní pravice pro francouzské prezidentské volby Marine Le Penová v neděli kritizovala média, že vedou "hysterickou kampaň" ve prospěch jejího konkurenta Emmanuela Macrona.

Centristický kandidát je podle v neděli zveřejněného průzkumu deníku Figaro favoritem případného souboje tváří v tvář se šéfkou Národní fronty.

"V těchto volbách si média vybrala svůj tábor, hysterickým způsobem vedou kampaň za svého koně," řekla podle agentury AFP Le Penová v projevu před několika tisícovkami příznivců na mítinku v Nantes v narážce na Macrona, který má jako proevropský kandidát výrazně větší podporu liberálních médií než protievropská a protiimigrační rétorika Le Penové.

Le Penová se v útocích proti médiím přidala k některým světovým politikům hlásajícím konec dosavadního politického establishmentu, mezi které patří například americký prezident Donald Trump.

Stejně jako on sází na využívání sociálních sítí jako zásadní informační platformy a v neděli doporučila voličům, aby se místo tradičních médií spoléhali na internetové zdroje.

Macron je v průzkumech stabilně favoritem případného druhého kola prezidentských voleb. V něm by podle nedělního průzkumu deníku Figaro a zpravodajské televize LCI porazil Le Penovou poměrem 58 ku 42 procentům. To je pro Le Penovou lepší skóre než podle páteční ankety agentury Ifop, která jí dávala 38,5 procenta proti 61,5 procenta pro Macrona.

První kolo voleb by podle nedělní sondáže vyhrála Le Penová se ziskem 27 procent. Macron by získal o dva procentní body méně a na třetím místě by skončil pravicový kandidát François Fillon s 20 procenty.

První kolo prezidentských voleb se bude konat 23. dubna a případné druhé kolo 7. května.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy