"Černému koni" francouzských prezidentských voleb dochází dech. Macron musí znovu rozjet kampaň

Simone Radačičová Simone Radačičová
22. 2. 2017 14:13
Kampaň Emmanuela Macrona, který si v médiích vysloužil přezdívku "černý kůň" prezidentských voleb ve Francii, v posledních týdnech ztrácí dech. Ještě nedávno jeho preference týden co týden rostly. Jenže situace se pomalu obrací – Macron začíná na své politické protivníky ztrácet. Tvrdí to průzkumy veřejného mínění a poukazují na to i analytici. Macron se nyní snaží svoji kampaň znovu rozjet a vdechnout jí nový život. Příští týden konečně představí svůj detailní program.
Kandidát na francouzského prezidenta Emmanuel Macron.
Kandidát na francouzského prezidenta Emmanuel Macron. | Foto: Reuters

Paříž - Období, které přichází, bude složité. Jsem na to připraven, prohlásil kandidát na francouzského prezidenta Emmanuel Macron na setkání se svými příznivci v Londýně. A mnozí analytici mu dávají za pravdu.

Macronova kampaň podle nich v posledních týdnech ztrácí dech. Ještě nedávno jeho preference týden co týden rostly. Jenže situace se pomalu obrací - Macron, který ještě oficiálně nepředstavil svůj detailní program, začíná na své politické protivníky ztrácet.

Le Penová jistá, kdo proti ní?

Do prezidentských voleb ve Francii zbývá méně než devět týdnů. Všechny průzkumy zatím hovoří stejně - první kolo prezidentských voleb s přehledem vyhraje šéfka protiimigrační a euroskeptické Národní fronty Marine Le Penová.

Ta ale nakonec skončí před branami Elysejského paláce. V druhém kole voleb ji porazí její protikandidát, ať už to bude kdokoliv, odhadují průzkumy.

Kdo se do druhého kola s Le Penovou probojuje, už ale průzkumy nevědí. S nejvyšší pravděpodobností se bude rozhodovat mezi kandidátem republikánů Francoisem Fillonem a právě Macronem.

Ještě nedávno se zdálo, že Macron má větší šance. Jeho popularita nerušeně rostla. Těžil především z toho, že Fillona, který si pečlivě budoval image "pana Čistého", zasáhl skandál spojený s fiktivním zaměstnáváním jeho ženy.

Jenže po několika týdnech se Fillonovi podařilo pád v preferencích zastavit. Vděčí za to své předvolební ofenzivě a silnější aktivitě na sociálních sítích.

Aktuální průzkum agentury Elabe pro časopis L'Express ukazuje, že Fillona by volilo 21 procent lidí, zatímco Macrona "pouze" 18,5 procenta.

Macronovy limity

Macronova kandidatura tak podle některých médií narazila na své limity. "Mozart z Elysejského paláce", jak se Macronovi kvůli jeho hudebnímu talentu často přezdívá, má například méně "skalních" voličů než jeho političtí oponenti, včetně zmíněného Fillona.

"Je tu jádro konzervativních voličů, kteří nikdy nebudou hlasovat pro někoho jiného než Fillona, protože prostě chtějí, aby kandidát konzervativních republikánů po pěti letech vlády Francoise Hollanda vyhrál volby," uvedl pro server Politico jeden z republikánů, který si nepřál zveřejnit své jméno.

"Jen" 50 procent Macronových voličů má jasno, že budou hlasovat opravdu pro něho. Pro srovnání: u Le Penové činí podíl "skalních" voličů až 80 procent.

A nejen to. Macron je velmi populární u manažerů a šéfů společností. Relativně dobře ho vidí také střední třídy i starší voliči. Jenže to neplatí pro dělníky a nižší úředníky. Ty se mu prozatím nedaří získat na svoji stranu.

Potíže může mít taky v regionech a menších městech, kde není příliš známý. Může doplatit na to, že kandiduje za nové hnutí En Marche! (Vpřed!), které sám založil teprve loni. Ostatní kandidáti naopak mají za sebou silné strany, které jsou dlouhodobě zastoupeny i na lokální úrovni.

Vracím se do hry

Macron se nyní snaží svoji kampaň opět rozjet a vdechnout jí nový život. I proto se tento týden vydal do Londýna, kde žije 300 až 400 tisíc Francouzů. Na další dny má naplánované taky časté přesuny po Francii a další setkání s voliči.

Už příští týden by měl Macron po týdnech napínání a čekání konečně představit svůj program. "Prozatím se mu dařilo získat si svými nekonkrétními projevy a všeobecnými idejemi různé části elektorátu. Teď teprve uvidíme, zda může voličům předložit konkrétní návrhy, aniž by zklamal příznivce z řad jak levice, tak i pravice," uvedl pro Politico Jerome Fourquet, ředitel společnosti na průzkum veřejného mínění Ifop.

Macron totiž zdůrazňuje, že jeho hnutí En Marche! není ani nalevo, ani napravo. To mu umožnilo získat na svoji stranu zklamané voliče z obou stran politického spektra.

Letecký pohled ukazuje rozsah skončené demolice známého uprchlického tábora zvaného Džungle u francouzského přístavního města Calais. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 15 minutami

Vláda sníží DPH u ubytovacích služeb i vstupného na kulturní akce

Daň z přidané hodnoty (DPH) by měla u ubytovacích služeb, vstupného na kulturní akce a sportovní události, vstupného na sportoviště, jízdného na vleky a vstupného do saun a dalších podobných zařízení klesnout z 15 na 10 procent. Dále by měla klesnout o čtvrtinu silniční daň u nákladních aut nad 3,5 tuny. V rámci daňového balíčku, který by měl firmám pomoci s následky šíření koronaviru, to v pondělí schválila vláda. Informovalo o tom ministerstvo financí.

Podle schváleného návrhu firmy budou moci také uplatňovat daňovou ztrátu zpětně a obce zřejmě získají oprávnění osvobozovat od daně z nemovitostí kvůli mimořádným událostem. Zemědělcům by se mohla zkrátit lhůta pro vrácení přeplatku spotřební daně u tzv. zelené nafty z 60 na 40 dnů.

Balíček navrhuje ministerstvo financí projednat v Parlamentu ve zrychleném režimu v rámci stavu legislativní nouze.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Vláda se s Lufthansou dohodla na několikamiliardové pomoci

Letecká společnost Lufthansa se s německou vládou rámcově dohodla na několikamiliardové státní pomoci. S odkazem na zdroje z německé vlády to dnes uvedla agentura DPA. Lufthansa těžce doplácí na koronavirovou krizi, dohoda je podle zdrojů v rámci záchranného plánu, který připravila vláda. Ještě ji ale musí schválit řídící výbor německého státního fondu ekonomické stabilizace, řídící orgány Lufthansy a Evropská komise (EK).

Podle vládního plánu by největší letecká společnost v Německu měla od spolkové vlády získat podporu v objemu devíti miliard eur (245 miliard Kč). Německý stát by pak na jejím základě měl v Lufthanse získat 20procentní podíl. Neměl by tedy možnost blokovat důležitá firemní rozhodnutí.

před 39 minutami

Parkurová série Global Champions se vrátí až příští rok

Jezdci se naposledy na kolbišti představili na začátku března v Dauhá. Od té doby vedení soutěže kvůli šířící se nákaze a zaváděným opatřením v jednotlivých zemích závody odkládalo. A přestože se postupně omezení ruší, není podle představitelů série reálné mezinárodní soutěž obnovit.

"Musíme se řídit pravidly vlád a zdravotních úřadů, která se neustále mění, a to v rychlém sledu, což má zásadní dopad na mezinárodní plánování," uvedli zástupci Global Champions Tour na webu.

Připomněli, že omezení cestování se v různých částech světa liší, takže by všichni jezdci nemohli závodit. "Navíc je tu riziko druhé vlny na podzim, léčba nebo vakcína neexistuje, což logistické plánování dál komplikuje," doplnili.

před 58 minutami

Mistry pěvce norimberské ve Státní opeře nahradí Tristan a Isolda

Listopadové uvedení opery Richarda Wagnera Mistři pěvci norimberští, které mělo být vrcholem sezony v pražské Státní opeře, nahradí Tristan a Isolda. Důvodem jsou stávající hygienická opatření, která velkým divadlům komplikují zkoušení mnohočlenného orchestru a sboru, stejně jako omezení mezistátní dopravy a nepřítomnost zahraničních umělců. "Karanténou způsobené zpoždění neumožňuje odpovědně nastudovat očekávaný operního opus," vysvětluje ředitel Národního divadla Jan Burian. Na programu místo toho bude jiný, méně výpravný a také pro sbor méně náročný Wagnerův titul Tristan a Isolda. Ten uvede Státní opera 26. listopadu. Předprodej vstupenek začne 1. června.

Zdroj: ČTK
Další zprávy