Kandidát na prezidenta Fillon přešel do protiofenzivy, důvěru Francouzů si zatím nezískal

Simone Radačičová Simone Radačičová
13. 2. 2017 19:13
Kandidát na úřad francouzského prezidenta François Fillon se opět pokouší naplno rozjet svoji předvolební kampaň. Zatím se mu ale nedaří získat zpět ztracenou podporu, a to nejen u francouzských voličů, ale také u svých spolustraníků. Republikán Fillon a další kandidáti na prezidenta budou mít zřejmě dalšího rivala. Možná jím bude dlouholetý politik François Bayrou.
François Fillon.
François Fillon. | Foto: Reuters

Paříž – Kandidát na úřad francouzského prezidenta François Fillon se opět pokouší naplno rozjet svoji předvolební kampaň a podle svých slov přejít do protiofenzivy.

Víkend strávil na ostrově Réunion, kde se snažil přesvědčit tamní voliče, aby v prezidentských volbách hlasovali právě pro něho.

Ani stovky kilometrů od Paříže ale neunikl poznámkám a otázkám na domnělé hříchy z minulosti. Kandidát umírněné pravice čelí podezření, že ve francouzském Národním shromáždění nechal fiktivně zaměstnat svoji ženu Penelope a dvě ze svých pěti dětí.

"Jsem pod útokem 24 hodin denně, dostává se mi ale také nevyčíslitelné podpory. Budu bojovat až do konce, protože jedině můj program může oživit Francii," řekl Fillon několika stovkám příznivců na předvolební akci na Réunionu. Tvrdí, že se jedná o "mediální proces", který ho má poškodit.

Francouzi už Fillona nechtějí

Fillonovi se však zatím nedaří získat zpět ztracenou podporu, a to nejen u francouzských voličů, ale ani u svých spolustraníků z partaje Republikáni.

Fillon podle průzkumu veřejného mínění kvůli "Penelopegate", jak francouzská média označila skandál, přišel o velký díl podpory. Sedm z deseti Francouzů si navíc nepřeje, aby ve volbách vůbec kandidoval, ukazuje průzkum společnosti Odoxa.

Paniku u Fillonových spolustraníků vyvolala zpráva, kterou přinesl týdeník Le Canard Enchainé. Ten uvedl, že už tento týden francouzské úřady zahájí soudní řízení proti Fillonovi a jeho ženě. Francouzská prokuratura to ale popřela s tím, že žádný kalendář nebyl ještě stanoven.

Partaj se po prvotním šoku, kdy se objevily zprávy o fiktivním zaměstnávání Fillonovy ženy a dětí, snaží udržet jednotu. Tu však před několika málo dny narušila skupinka vysoce postavených členů strany, kteří proti Fillonovi otevřeně vystoupili.

"Někteří straníci byli během primárek pro Fillona, teď ho ale opustili," řekl pro francouzskou televizi BFMTV republikán Mathieu, který si nepřál zveřejnit své příjmení. "Z neprohratelných voleb jsme se jen za 15 dnů dostali k hlasování, ve kterém nemůžeme uspět," dodal pak pro server L’Express další z vysoce postavených republikánů.

Ti se obávají, že z nastalé situace budou mít prospěch Fillonovi rivalové – tedy šéfka protiimigrační a euroskeptické Národní fronty Marine Le Penová a bývalý ministr hospodářství Emmanuel Macron.

A nejen to – někteří vysoce postavení členové Fillonovy strany mají současně strach, že jeho potíže poškodí celou partaj. Potažmo jejich kandidaturu v parlamentních volbách, které se konají už v červnu.

Média také už několik dnů spekulují, kdo by případně mohl Fillona nahradit. Nejčastěji se skloňují jména bývalého premiéra Alaina Juppého nebo také bývalého ministra financí Françoise Baroina.

Fillon však podobné zprávy razantně odmítá. "Neexistuje žádný plán B," tvrdí s tím, že z voleb aktuálně odstoupit nehodlá.

Skupina republikánů, kteří k Fillonovi zaujímají kritický postoj, se má v pondělí večer sejít na "tajné" schůzce. Její účastníky Le Figaro označil za "sarkozisty".

Bayrou: velká neznámá

Francouzské prezidentské volby pak sužuje ještě jedna velká neznámá. Tu představuje dlouholetý francouzský politik a šéf centristického Demokratického hnutí François Bayrou, který v minulosti už třikrát neúspěšně kandidoval na post francouzského prezidenta.

Letos už to původně podle médií ani nechtěl zkoušet. Zdá se ale, že jsou mu hvězdy tentokrát nakloněny – levice se potácí v chaosu, Fillona ohrožuje skandál, Macronova popularita nemusí vydržet a Le Penová je stále pro mnohé Francouze nevolitelná. Z takové situace by Bayrou mohl těžit.

Vše se rozhodne tento týden, kdy by ostřílený politik Bayrou měl sdělit, zda se už počtvrté pokusí zdolat Elysejský palác. "Jsem připravený, člověk musí být připraven, to je životní pravidlo," nechal se nedávno slyšet.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Soud v Haagu vyměřil bývalému veliteli ugandských povstalců Ongwenovi 25 let vězení

Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu vyměřil bývalému veliteli ugandské povstalecké skupiny Dominiku Ongwenovi trest 25 let, žaloba navrhovala 20 let. Soud Ongwena již na začátku února usvědčil z 61 trestných činů, včetně válečných zločinů, zločinů proti lidskosti, znásilnění, vynuceného sňatku a těhotenství a používání dětských vojáků.

Ongwen sám byl ještě jako dítě unesen a vycvičen v dětského vojáka. Podle žalobce to byl důvod, proč žádat nižší sazbu, ačkoliv zločincům u ICC hrozí až třicetileté tresty, připomínají světové agentury. Obhajoba se proti trestu hodlá odvolat. Činů, za něž byl nyní odsouzen, se muž dopustil na počátku tisíciletí, kdy působil v Armádě božího odporu (LRA), která jej původně unesla. Zatčen byl v roce 2015.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům komunismu

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům někdejšího komunistického režimu a pracovníkům některých jeho bezpečnostních složek. Návrh příslušného zákona ve čtvrtek v prvním čtení schválila slovenská sněmovna. Podle poslankyně nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti a spoluautorky předlohy Anny Andrejuvové by zákon mohl postihnout kolem 7000 lidí.

Podle návrhu se zákon bude vztahovat kromě jiných na poslance parlamentu a členy vlády v komunistickém Československu, dále na příslušníky komunistické tajné policie StB, některé řídící pracovníky v oblasti bezpečnostních služeb či členy a zaměstnance ústředního výboru Komunistické strany Československa a Komunistické strany Slovenska, a to do pádu komunismu v roce 1989.

"Má napravit hlavní nespravedlnost, že ti, kteří byli pronásledování, často umírají v chudobě a jejich pronásledovatelé z doby totality mají specifické výsady," řekl k zákonu slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj, který byl na podzim 1989 jedním z hlavních řečníků na protikomunistických mítincích v Bratislavě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy