Washington - Pocházíte z Afghánistánu, Kuby, Íránu, Jemenu, Iráku, Alžírska, Libanonu, Sýrie, Súdánu, Somálska nebo Severní Koreje? Máte smůlu.
Při bezpečnostních kontrolách na amerických letištích budete prověřováni mnohem důkladněji než držitelé pasů jiných zemí. Vyplývá to z bezpečnostního manuálu, který americká Agentura pro bezpečnost dopravy (TSA) umístila na internet.
Podle některých odborníků se jedná o největší prolomení bezpečnosti v TSA od té doby, co byla po útocích z jedenáctého září TSA zřízena.
Návod pro teroristy
Lidé, kteří by měli v úmyslu zaútočit na letadla či letiště, se totiž z manuálu dozví řadu důležitých informací. Například seznam předmětů, které nemusí procházet bezpečnostními prohlídkami. Jsou mezi nimi vozíčky pro tělesně postižené, jejich obuv či protézy.
Objevují se tu také informace o profesích, které nejsou kontrolovány tak důkladně a jaké materiály musejí mít u sebe, aby byla jejich totožnost bezpečně ověřena. Jde například o zaměstnance CIA, diplomaty, kongresmany a další státní úředníky.
Manuál však rovněž jmenuje ty příslušné verifikační dokumenty, které by mohli teroristé jednoduše napodobit.
"Tento manuál je cestovní mapou pro ty, kteří nám chtějí ublížit," citovala televize ABC senátorku Susan Collinsovou, která je předním republikánským členem Senátního výboru pro vnitřní bezpečnost a vládní záležitosti. "Tyto detailní informace by mohly teroristům pomoci, aby se vyhnuli bezpečnostním opatřením na letištích."
„Jde o odpuzující a do nebe volající porušení bezpečnosti, které by mohli teroristé jednoduše využít," komentoval incident bývalý generální inspektor ministerstva pro vnitřní bezpečnost Clark Kent Ervin. „TSA by měla okamžitě zahájit vnitřní vyšetřování a potrestat zodpovědné lidi."
Nedostatky rentgenů
Dokument prozrazuje i řadu dalších citlivých informací. Například to, že v rušných hodinách mohou bezpečnostní pracovníci kontrolovat skrze ultrafialové záření jen čtvrtinu přezkoumávaných pasů. Jen pětina příručních zavazadel má projít ruční prohlídkou.
Nejděsivější letiště světa:
Z manuálu, který se objevil na vládních stránkách v březnu a je ho stále možné stáhnout z internetu, se také čtenář dozví, jaké bezpečnostní nedostatky mají prohlídky letištními rentgeny či indikátory výbušných látek.
Nejcitlivější části třiadevadesátistránkového manuálu byly při umístění na internet začerněny, internetovým uživatelům se jej však podařilo jednoduchým způsobem odkrýt.
Konstantní bezpečnost
Agentura prý nařídila vnitřní vyšetřování, někteří zákonodárci však volají po posouzení experty z vnějšku. TSN však ujišťuje, že únikem informací nejsou pasažéři ohroženi. Manuál pocházející z května 2008 je totiž údajně zastaralý.
"Přestože tento dokument ukazuje komplexnost bezpečnostních prohlídek, neobsahuje informace, které by se týkaly každodenních specifik postupů bezpečnostních prohlídek," stojí ve vyjádření TSN, která poznamenává, že procedury byly od té doby již šestkrát aktualizovány.
O tom, že se však systém mezitím zásadně změnil, odborníci pochybují.
"Prohlídky jsou jako skládačka a tento manuál vám ukazuje, jak ji sestavit dohromady," citovala ABC bývalého příslušníka ozbrojené ochranky na palubách letadel Roberta MacLeana.