Labouristé se v Británii soudí o to, kdo smí volit nového předsedu

ČTK ČTK
11. 8. 2016 18:17
Mezi členy britské labouristické strany panuje spor o právo hlasovat o novém předsedovi, rozhodovat o něm bude soud, informovala agentura AP. Současný lídr Jeremy Corbyn se ve volbě utká s Owenem Smithem. V poslední době však Labour Party přibylo více než sto tisíc nových členů a právě jim se výkonný výbor strany snaží zabránit v hlasování. Podle něj by do volby předsedy mohli zasáhnout pouze ti, kdo jsou ve straně více než půl roku.
Současný předseda strany Jeremy Corbyn.
Současný předseda strany Jeremy Corbyn. | Foto: Reuters

Londýn - Uvnitř britské labouristické strany se rozhořel spor o to, kdo bude mít právo hlasovat při nadcházející volbě nového předsedy. Pře se dokonce dostala až k soudu, informovala agentura AP. Po červnovém referendu, v němž se Britové rozhodli pro odchod z Evropské unie, se stal současný šéf strany Jeremy Corbyn terčem kritiky kvůli údajně vlažné kampani proti brexitu. Ve stranické volbě se utká s Owenem Smithem.

O členství v nejsilnější britské opoziční straně v poslední době požádalo více než sto tisíc lidí. Právě čerstvým členům se ale výkonný výbor strany (NEC) snaží zamezit v tom, aby mohli volbu nového předsedy ovlivnit.

Výbor proto před časem vydal usnesení, na základě kterého by mohli nového šéfa labouristů volit pouze ti členové, kteří jsou ve straně déle než šest měsíců.

Rozhodnutí ale napadlo pět nových členů a soud jim dal za pravdu. Soud vyšší instance začal ve čtvrtek projednávat odvolání NEC. Jeho rozhodnutí by mělo padnout v pátek.

Pokud zůstane v platnosti rozhodnutí soudu první instance, bude moci do volby předsedy labouristů zasáhnout nově kolem 130 000 lidí, informovala agentura AP.

Oprávnění členové labouristické strany dostanou volební lístky po 22. srpnu. Zda se Corbynovým odpůrcům podaří zbavit se předsedy strany, bude jasné po 24. září.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Úřady rozbily síť pašeráků čínských anabolik, zatčeno bylo 21 Slováků

Bezpečnostní složky několika evropských zemí si v posledních dnech došláply na síť překupníků řízenou ze Slovenska, která v Evropě obchodovala se zakázanými anabolickými steroidy vyrobenými v Číně. Oznámila to dnes francouzská policie, která při více než dvouletém vyšetřování sehrála klíčovou roli. Francie byla hlavním odbytištěm nelegálních podpůrných látek, většinu podezřelých ovšem tvoří Slováci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy