Britský systém dvou politických stran se rozpadá, Brexit to může završit

ČTK ČTK
9. 5. 2016 19:23
Politika se tříští. Volba Londýna, který si vybral jako starostu Sadiqa Khana, upoutala po právu největší pozornost. Ale místní a regionální volby v celém Spojeném království přinesly širší poselství. Britská politika se vymaňuje z důvěrně známého rámce systému dvou hlavních politických stran. Jako ve velké části zbytku Evropy jdou stará pravidla do starého železa, napsal komentátor listu Financial Times Philip Stephens.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn - Parlamentní většina, kterou si konzervativci Davida Camerona zajistili v loňských volbách, zanechala dojem, že starý bipolární řád může být ještě zachován. Byl to přelud.

V Británii nyní existuje politická mozaika, kde kulturní a náboženské zlomy překrývají dobře známé ideologické předěly. Časy, kdy jedna ze dvou velkých politických stran měla rutinně podporu více než 40 procent voličů, jsou dávno pryč.

Skotsko, kde oživení toryů připravilo Skotskou národní stranu (SNP) o většinu, nyní funguje ve svém vlastním politickém ekosystému.

Parlament v Holyroodu určuje daňové sazby a rozhoduje o úrovni rozpočtových výdajů. Labouristé se zde ještě nedostali z potíží a konzervativci se chtějí stát unionistickou opozicí vůči SNP usilující o nezávislost. Ale vypadá to, že skotská politika je stále více odtržená od Westminsteru.

Odloučený Londýn

Tím, že si vybral jako starostu Sadiqa Khana, politika muslimské víry, Londýn zdůraznil své rostoucí odloučení od svého zámožného okolí na jihu Anglie.

Kandidát toryů Zac Goldsmith pro svou kampaň, která hraničila s islamofobií, možná mohl najít jistý ohlas v anglických hrabstvích. Ale v hlavním městě, které se pyšní svou různorodostí, kampaň zřejmě jen posílila podporu pro Sadiqa Khana. Jak dlouho bude trvat, než se nezávislost pro Londýn stane seriózním politickým projektem?

Labouristé dosáhli jednoho či dvou úspěchů ve městech - zejména získáním postu starosty v Bristolu, ale celkem vzato zámožná jižní Anglie a velká část centrální Anglie patří konzervativcům. Strana Jeremyho Corbyna se stáhla do svých pevností na severu Anglie a ve Walesu.

Rozdělení toryové i rozkol u labouristů

Tlak fragmentace je zjevný také uvnitř politických stran. Referendum o Brexitu rozdělilo torye, zatímco Corbynovo vedení vyhloubilo propast mezi labouristickými poslanci a stranickými aktivisty. Je-li tu nějaké schéma, pak to, že umírnění centrističtí pragmatici jsou pod tlakem nacionalistického populismu a krajně levicového aktivismu.

Pokud by referendum 23. června rozhodlo o odchodu z EU, z fragmentace by se stal rozkol. Vše ukazuje, že Londýn a Skotsko budou hlasovat s náskokem pro to, aby zůstaly součástí Evropy.

Pokud vyhraje strana podporující odchod, budou čelit situaci, kdy je z EU vytrhnou anglické hlasy z jiných oblastí.

Pro Londýn bude obtížné odtrhnout se od Anglie, ale skotská SNP bude mít platformu pro to, aby si zajistila další referendum o samostatnosti. Málo lidí pochybuje, že napodruhé by nacionalisté vyhráli.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Exploze plynu v čínské provincii zabila dvanáct lidí, více než sto osob utrpělo zranění

Výbuch plynu zabil časně zrána ve městě Š'-jen v provincii Chu-pej v centrální Číně 12 lidí, 138 jich zranil a desítky dalších se musely evakuovat. Informují o tom zahraniční tiskové agentury. Exploze vedení plynu způsobila kolaps dvoupodlažní budovy, v jejíž dolní části se nacházel trh s potravinami a v patře několik lidí bydlelo, uvedl list China Daily.

Podle sdělení místních úřadů na sociální síti muselo více než 150 lidí do nemocnice, na 39 z nich je zraněno těžce. Úřady uvádějí, že záchranné práce pokračují, o příčině neštěstí ale zatím mlčí. Podle čínské státní televize CCTV žádají nemocnice občany, aby na záchranu zraněných darovali krev.

Na televizních záběrech jsou vidět záchranáři, jak šplhají přes rozbité betonové desky, aby se dostali k lidem uvězněným uvnitř. Lidé v ulici procházejí sutinami poškozených budov. Podle zpráv státních médií jsou mezi oběťmi především provozovatelé stánků a zákazníci, kteří přišli na snídani a obstarat si čerstvou zeleninu.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Vicemistryně Evropy Fišerová pojede finále kanoistek na SP v Praze

Vicemistryně Evropy Tereza Fišerová postoupila do finále závodu kanoistek na Světovém poháru ve vodním slalomu v Praze. V semifinále zajela druhý čas a bude jedinou českou zástupkyní ve finálové desítce. Sestry Gabriela a Martina Satkovy vypadly.

Žádná z postupujících nezajela trať čistě. Olympionička Fišerová dostala dvousekundovou penalizaci za dotek dvaadvacáté branky a zaostala o 86 setin za nejrychlejší Mallory Franklinovou z Británie, která měla rovněž jeden "šťouch". Ve finále nebude chybět ani australská hvězda vodního slalomu Jessica Foxová, jež se šesti trestnými sekundami postoupila z osmého místa.

Na loňský titul mistryně Evropy na umělé trati v Troji nenaváže Gabriela Satková, která skončila v semifinále šestnáctá. Spoustu chyb udělala i její sestra Martina, jež obsadila 22. příčku.

Začalo semifinále kanoistů s českými reprezentanty Lukášem Rohanem, Václavem Chaloupkou a Vojtěchem Hegerem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy