Britský systém dvou politických stran se rozpadá, Brexit to může završit

ČTK ČTK
9. 5. 2016 19:23
Politika se tříští. Volba Londýna, který si vybral jako starostu Sadiqa Khana, upoutala po právu největší pozornost. Ale místní a regionální volby v celém Spojeném království přinesly širší poselství. Britská politika se vymaňuje z důvěrně známého rámce systému dvou hlavních politických stran. Jako ve velké části zbytku Evropy jdou stará pravidla do starého železa, napsal komentátor listu Financial Times Philip Stephens.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Londýn - Parlamentní většina, kterou si konzervativci Davida Camerona zajistili v loňských volbách, zanechala dojem, že starý bipolární řád může být ještě zachován. Byl to přelud.

V Británii nyní existuje politická mozaika, kde kulturní a náboženské zlomy překrývají dobře známé ideologické předěly. Časy, kdy jedna ze dvou velkých politických stran měla rutinně podporu více než 40 procent voličů, jsou dávno pryč.

Skotsko, kde oživení toryů připravilo Skotskou národní stranu (SNP) o většinu, nyní funguje ve svém vlastním politickém ekosystému.

Parlament v Holyroodu určuje daňové sazby a rozhoduje o úrovni rozpočtových výdajů. Labouristé se zde ještě nedostali z potíží a konzervativci se chtějí stát unionistickou opozicí vůči SNP usilující o nezávislost. Ale vypadá to, že skotská politika je stále více odtržená od Westminsteru.

Odloučený Londýn

Tím, že si vybral jako starostu Sadiqa Khana, politika muslimské víry, Londýn zdůraznil své rostoucí odloučení od svého zámožného okolí na jihu Anglie.

Kandidát toryů Zac Goldsmith pro svou kampaň, která hraničila s islamofobií, možná mohl najít jistý ohlas v anglických hrabstvích. Ale v hlavním městě, které se pyšní svou různorodostí, kampaň zřejmě jen posílila podporu pro Sadiqa Khana. Jak dlouho bude trvat, než se nezávislost pro Londýn stane seriózním politickým projektem?

Labouristé dosáhli jednoho či dvou úspěchů ve městech - zejména získáním postu starosty v Bristolu, ale celkem vzato zámožná jižní Anglie a velká část centrální Anglie patří konzervativcům. Strana Jeremyho Corbyna se stáhla do svých pevností na severu Anglie a ve Walesu.

Rozdělení toryové i rozkol u labouristů

Tlak fragmentace je zjevný také uvnitř politických stran. Referendum o Brexitu rozdělilo torye, zatímco Corbynovo vedení vyhloubilo propast mezi labouristickými poslanci a stranickými aktivisty. Je-li tu nějaké schéma, pak to, že umírnění centrističtí pragmatici jsou pod tlakem nacionalistického populismu a krajně levicového aktivismu.

Pokud by referendum 23. června rozhodlo o odchodu z EU, z fragmentace by se stal rozkol. Vše ukazuje, že Londýn a Skotsko budou hlasovat s náskokem pro to, aby zůstaly součástí Evropy.

Pokud vyhraje strana podporující odchod, budou čelit situaci, kdy je z EU vytrhnou anglické hlasy z jiných oblastí.

Pro Londýn bude obtížné odtrhnout se od Anglie, ale skotská SNP bude mít platformu pro to, aby si zajistila další referendum o samostatnosti. Málo lidí pochybuje, že napodruhé by nacionalisté vyhráli.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 53 minutami

Čtyřiačtyřicetiletý bek Chára pokračuje v NHL, dohodl se s Islanders

Čtyřiačtyřicetiletý slovenský obránce Zdeno Chára bude i nadále působit v NHL, kde se dohodl na roční smlouvě s New York Islanders. Vítěz Stanleyova poháru z roku 2011 s Bostonem se chystá na 24. sezonu v nejlepší lize světa. Loni 205 centimetrů vysoký rodák z Trenčína opustil po 14 letech Boston, kde byl kapitánem, a zamířil do Washingtonu.

V minulé sezoně měl Chára základní příjem 795 tisíc dolarů a na bonusech si mohl vydělat dalších až 730 tisíc dolarů. Islanders, kde začal v roce 1997 svou kariéru v NHL, finanční podmínky jeho kontraktu nezveřejnili. Klub z Long Islandu jej draftoval v roce 1996 ve třetím kole na 56. pozici.

Sedminásobný účastník Utkání hvězd a držitel Norris Trophy pro nejlepšího obránce z roku 2009 hrál také za Ottawu. S 1608 zápasy v NHL je Chára 13. v historickém pořadí a v nadcházející sezoně by se mohl posunout až na 7. místo před Marka Recchiho (1652 utkání).

V minulém zkráceném ročníku kvůli pandemii koronaviru si Chára v základní části připsal za Washington v 55 zápasech 10 bodů za dvě branky a osm asistencí. V pěti duelech play off nebodoval. Celkově v NHL nasbíral 666 bodů (207+459). V bojích o Stanleyův pohár sehrál rovných 200 utkání a zaznamenal 70 bodů (18+52).

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Pozůstalým po civilistech zabitých při útoku USA v Kábulu omluva nestačí

Omluva nestačí, řekl v sobotu Afghánec Ímal Ahmadí, který při útoku americké armády v Kábulu přišel na konci srpna o deset příbuzných. Pentagon původně útok bezpilotního letadla vydával za akci proti autu s atentátníky, v pátek se ale omluvil a přiznal, že zemřelo deset civilistů. Mezi oběťmi útoku z 29. srpna byla i tříletá Ahmadího dcera. Z deseti mrtvých bylo sedm dětí.

Střela z bezpilotního letounu zasáhla auto Ahmadího bratra. Rodina požádala Washington, aby incident vyšetřil a aby byli potrestáni vojáci, kteří jsou za incident zodpovědní.

"Omluva nám nestačí, Spojené státy by měly najít toho, kdo to udělal," řekl Ahmadí. Rodina podle něj také bude požadovat finanční odškodné a převoz několika členů do jiné země, kterou Ahmadí ale neupřesnil.

Zabitý řidič a Ahmadího bratr pracoval delší dobu pro americkou humanitární organizaci. Americká média hned po útoku uváděla, že mrtví jsou civilisté a že nic nepodporuje tvrzení Pentagonu o tom, že v autě byly výbušniny. Raketa auto zasáhla, když řidič vjížděl na příjezdovou cestu k domu a děti se rozběhly řidiče přivítat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy