Chci zpátky svůj život. Nigel Farage po referendu o Brexitu odstoupil z čela UKIP

Michal Žák Martin Novák Michal Žák, Martin Novák
Aktualizováno 4. 7. 2016 12:03
Jeden z vůdců kampaně za Brexit Nigel Farage odstoupil z čela Strany nezávislosti Velké Británie (UKIP). Svůj úkol prý splnil. "Nikdy jsem nebyl a nikdy jsem nechtěl být kariérním politikem," řekl. Farage rovněž prohlásil, že Británie z Evropské unie určitě vystoupí a že on sám bude podporovat odchod dalších zemí z EU. Europoslancem zůstane.
Foto: Reuters

Londýn - "Když jsem sem před 17 lety přišel a říkal, že povedu kampaň za britský odchod z EU, smáli jste se mi. Musím říct, že teď už se nesmějete," prohlásil minulý týden na mimořádné schůzi Evropského parlamentu Nigel Farage.

Za svá slova si britský europoslanec vysloužil nesouhlasné bučení.

Dvaapadesátiletý politik navíc tehdy upozornil, že Velká Británie "nebude jedinou zemí, která Evropskou unii opustí".

Nyní, jedenáct dnů po referendum o Brexitu, oznámil svůj konec v protievropské Straně nezávislosti Velké Británie (UKIP).

Nechtěl jsem být politikem

"Nikdy jsem nebyl a nikdy jsem ani nechtěl být kariérním politikem," upozornil. "Před referendem jsem říkal, že chci svoji zemi zpět. Dnes říkám, že chci zpět svůj život."

Na tiskové konferenci poznamenal, že jeho cílem bylo dostat Británii z Evropské unie.

"Myslím, že je správné, abych nyní rezignoval na post předsedy UKIP," vysvětlil.

Europoslancem Farage zůstane. Své stoupence zároveň ujistil, že bude nadále podporovat další protievropské strany a hnutí ve zbytku členských zemí.

Nastínil i klíčové úkoly, které nyní stojí před ostrovními politiky - například zrušení volného pohybu osob, aby se v zemi snížila imigrace. Budoucí britský premiér na tom podle Farage musí trvat.

Konkrétního kandidáta na post šéfa britské vlády podpořit odmítl.

Pryč je i Johnson

Nigel Farage je druhou výraznou tváří kampaně za odchod Británie z EU, která se během pár dnů stáhla.

Tou první byl někdejší starosta Londýna Boris Johnson, jenž původně plánoval, že nahradí odcházejícího Davida Camerona v čele Konzervativní strany i vlády, ale posléze - pro mnohé překvapivě - svůj záměr přehodnotil.

"Došel jsem k závěru, že tímto člověkem nemůžu být já," vzkázal minulý čtvrtek spolustraníkům i voličům s tím, že ale pro budoucího šéfa konzervativců vše náležitě připravil.

Opakem je naproti tomu předseda opoziční Labouristické strany Jeremy Corbyn. Ten odstoupit odmítá, přestože mu 80 procent vedení strany v tajném hlasování vyslovilo nedůvěru. Je kritizován za to, že v kampani před referendem byl nevýrazný a málo vystupoval proti Brexitu.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Aerolinky Air France-KLM se propadly do miliardových ztrát, kvůli pokračující krizi se bojí dalšího zhoršení

Francouzsko-nizozemská letecká společnost Air France-KLM se ve třetím čtvrtletí propadla do provozní ztráty 1,05 miliardy eur (28,8 miliardy Kč) ve srovnání se ziskem 909 milionů eur ve stejném období loni. Firma v pátek také varovala před dalším zhoršením, neboť rostoucí počet případů nákazy novým koronavirem přináší v mnoha zemích další cestovní omezení.

Ztráta za uplynulé čtvrtletí ale byla nižší, než čekali analytici. Ti ji odhadovali na 1,24 miliardy eur, uvedla agentura Reuters. Výnosy klesly o 67 procent na 2,52 miliardy eur (69 miliard Kč), zatímco analytici počítali s poklesem pouze na 2,79 miliardy eur.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

HDP ve třetím čtvrtletí zmírnil navzdory koronaviru meziroční pokles

Česká ekonomika v letošním třetím čtvrtletí zmírnila propad. Hrubý domácí produkt klesl meziročně klesl o 5,8 procenta. Ve druhém čtvrtletí se přitom kvůli koronaviru snížil o 10,9 procenta, což byl nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Mezičtvrtletně HDP ve 3. čtvrtletí vzrostl o 6,2 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který v pátek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

"Meziroční vývoj ekonomiky nejvíc ovlivnil významný pokles domácí poptávky, a to jak investic, tak spotřeby domácností. Oživení zahraniční poptávky po českém zboží nedokázalo vykompenzovat pokles vývozu služeb," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V konfliktu na východě Ukrajiny dochází k porušování příměří, dva vojáci zabiti

Situace na frontě v Donbasu na východě Ukrajiny, částečně ovládaném proruskými separatisty, se zhoršila. Během uplynulých 24 hodin separatisté pětkrát porušili příměří, dvakrát pak během pátku. Dva ukrajinští vojáci byli zabiti a další dva utrpěli zranění, hlásí ukrajinská média s odvoláním na velení ukrajinské armády. Separatisté naopak obviňují z porušování příměří ukrajinské jednotky.

"Během uplynulého dne ukrajinské jednotky zaznamenaly pět porušení příměří ze strany ozbrojených uskupení Ruské federace," uvedla armáda podle agentury Interfax-Ukrajina. "V důsledku nepřátelské palby utrpěli dva ukrajinští vojáci zranění neslučitelná se životem," dodalo armádní komuniké.

Kyjev obviňuje Rusko z vojenské podpory separatistů, což Moskva popírá. Ukrajinské úřady a média běžně označují nepřátelské vojáky za "ruské žoldnéře" a "okupanty". Konflikt si od jara 2014 vyžádal více než 13 000 mrtvých. Velké boje ustaly po uzavření mírových dohod v Minsku v únoru 2015, ale přestřelky čas od času propukají bez ohledu na nově uzavíraná příměří a v politickém urovnání konfliktu se dosud žádného průlomu nedosáhlo.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půlmilion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůlí lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy