Chci zpátky svůj život. Nigel Farage po referendu o Brexitu odstoupil z čela UKIP

Michal Žák Martin Novák Michal Žák, Martin Novák
Aktualizováno 4. 7. 2016 12:03
Jeden z vůdců kampaně za Brexit Nigel Farage odstoupil z čela Strany nezávislosti Velké Británie (UKIP). Svůj úkol prý splnil. "Nikdy jsem nebyl a nikdy jsem nechtěl být kariérním politikem," řekl. Farage rovněž prohlásil, že Británie z Evropské unie určitě vystoupí a že on sám bude podporovat odchod dalších zemí z EU. Europoslancem zůstane.
Foto: Reuters

Londýn - "Když jsem sem před 17 lety přišel a říkal, že povedu kampaň za britský odchod z EU, smáli jste se mi. Musím říct, že teď už se nesmějete," prohlásil minulý týden na mimořádné schůzi Evropského parlamentu Nigel Farage.

Za svá slova si britský europoslanec vysloužil nesouhlasné bučení.

Dvaapadesátiletý politik navíc tehdy upozornil, že Velká Británie "nebude jedinou zemí, která Evropskou unii opustí".

Nyní, jedenáct dnů po referendum o Brexitu, oznámil svůj konec v protievropské Straně nezávislosti Velké Británie (UKIP).

Nechtěl jsem být politikem

"Nikdy jsem nebyl a nikdy jsem ani nechtěl být kariérním politikem," upozornil. "Před referendem jsem říkal, že chci svoji zemi zpět. Dnes říkám, že chci zpět svůj život."

Na tiskové konferenci poznamenal, že jeho cílem bylo dostat Británii z Evropské unie.

"Myslím, že je správné, abych nyní rezignoval na post předsedy UKIP," vysvětlil.

Europoslancem Farage zůstane. Své stoupence zároveň ujistil, že bude nadále podporovat další protievropské strany a hnutí ve zbytku členských zemí.

Nastínil i klíčové úkoly, které nyní stojí před ostrovními politiky - například zrušení volného pohybu osob, aby se v zemi snížila imigrace. Budoucí britský premiér na tom podle Farage musí trvat.

Konkrétního kandidáta na post šéfa britské vlády podpořit odmítl.

Pryč je i Johnson

Nigel Farage je druhou výraznou tváří kampaně za odchod Británie z EU, která se během pár dnů stáhla.

Tou první byl někdejší starosta Londýna Boris Johnson, jenž původně plánoval, že nahradí odcházejícího Davida Camerona v čele Konzervativní strany i vlády, ale posléze - pro mnohé překvapivě - svůj záměr přehodnotil.

"Došel jsem k závěru, že tímto člověkem nemůžu být já," vzkázal minulý čtvrtek spolustraníkům i voličům s tím, že ale pro budoucího šéfa konzervativců vše náležitě připravil.

Opakem je naproti tomu předseda opoziční Labouristické strany Jeremy Corbyn. Ten odstoupit odmítá, přestože mu 80 procent vedení strany v tajném hlasování vyslovilo nedůvěru. Je kritizován za to, že v kampani před referendem byl nevýrazný a málo vystupoval proti Brexitu.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Airbus reorganizuje výrobu, ve Francii závody spojí, v Německu naopak rozdělí

Evropský výrobce letadel Airbus ohlásil největší reorganizaci svých výrobních závodů ve Francii a Německu za více než deset let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Airbus výrobu uskupí do tří celků. Ve Francii výrobu sloučí, v Německu rozdělí. O provozu ve Španělsku se vede debata.

Ve Francii výrobce letadel spojí výrobu aerostruktur do jednoho subjektu. Závody v Saint-Nazaire a Nantes, kde se montují trupy letounů, se tak sloučí s divizí Stelia s globální působností.

V Německu Airbus rozdělí divizi Premium Aerotec. Část z ní sloučí se závody ve městech Stade a Hamburk, z části vznikne samostatná divize, která se bude zabývat výrobou detailních součástek v omezeném množství.

"Posuzujeme různé vlastnické struktury s cílem najít to nejlepší řešení," uvedl mluvčí společnosti ohledně naposledy zmíněné divize. Ta produkuje jak jednoduché součástky za pár dolarů, tak i ty složitě obráběné, co stojí desítky tisíc dolarů. Spadat by pod ní měla i část továrny v Augsburgu a rumunský závod v Brašově.

Šéf podniku Guillaume Faury před dvěma měsíci označil výrobu aerostruktur, do nichž se řadí i trupy letadel, za hlavní předmět podnikání Airbusu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy