Ukrajina zakázala filmy s Depardieuem. Kvůli vztahu s Ruskem

ČTK ČTK
21. 7. 2015 18:20
Vláda přidala francouzského herce Gérarda Depardieua na seznam osobností, které jsou "hrozbou pro národní bezpečnost".
Gérard Depardieu
Gérard Depardieu | Foto: Profimedia.cz

Paříž/Kyjev - Ukrajinské úřady daly francouzského herce Gérarda Depardieua za jeho kladný vztah k Moskvě na černou listinu osobností, které jsou podle nich "hrozbou pro národní bezpečnost".

Francouzský tisk uvedl, že na Ukrajině je nadále zakázáno uvádět jeho jméno v médiích a promítat filmy, v nichž hraje.

"Ukrajina je součástí Ruska"

Kyjev podle deníku Ouest France nejprve pobouřilo hercovo prohlášení na filmovém festivalu v Lotyšsku v srpnu 2014, že "má rád Rusko a Ukrajinu, která je součástí Ruska".

Trpělivost ukrajinským úřadům došla, když se Depardieu podobně vyjádřil letos v květnu na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes.

"Do SSSR jezdím stále. Tedy chci říci, do Ruska! Stále vidím (ruského prezidenta Vladimira) Putina a mám ho moc rád. Ukrajině nikdo nerozumí. Znal jsem velmi dobře ukrajinského (svrženého proruského) prezidenta Viktora Janukovyče a zbožňuji ukrajinský lid," řekl podle listu tehdy Depardieu na jihu Francie.

Na seznamu je 600 osobností

Ukrajinci tak až do odvolání neuvidí filmy jako například Edith Piaf, filmové adaptace populárního komiksu Asterix a Obelix, Cyrano z Bergeracu, Zelená karta, 1492: Dobytí ráje, Drž hubu!, Buzíci, Balzac, ani televizní seriály jako je Napoleon, Hrabě Monte Cristo a Bídníci.

Ukrajinské ministerstvo kultury od začátku měsíce vypracovalo seznam 600 kulturních osobností, které jsou považovány za příliš blízké ruské vládě. Podle deníku Le Figaro jsou mezi nimi například srbský filmový tvůrce Emir Kusturica, americký režisér Oliver Stone či americký herec Steven Seagal.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy