Depardieu drží slovo. Slavil se sousedy v Belgii

ČTK ČTK
25. 8. 2013 7:39
Herec uspořádal velký uvítací večírek v městečku Nechin.
Gérard Depardieu.
Gérard Depardieu. | Foto: Profimedia.cz

Brusel - Francouzský herec Gérard Depardieu uspořádal v sobotu v Belgii velký uvítací večírek pro své sousedy a známé.

Do země se 64letý herec odstěhoval na konci loňského roku poté, co francouzská vláda socialistického prezidenta Françoise Hollanda splnila svůj předvolební slib a zavedla 75procentní daň z příjmů přesahujících milion eur ročně (zhruba 25 milionů korun).

Depardieu se s touto "milionářskou daní" odmítá smířit, na začátku letošního roku rovněž získal ruské občanství.

Herec si koupil dům v belgické obci Nechin těsně u hranic s Francií a přihlásil se v Belgii k trvalému pobytu. Na sobotní večírek pozval okolo 200 lidí, včetně svých sousedů. Podávaly se prý zejména steaky a opékalo se sele.

Gérard Depardieu se v sobotu rovněž stal čestným občanem města Estaimpuis, pod které spadá i Nechin. "Když si tady našel dům, vždycky mi říkal, že chce uspořádat něco hezkého pro své sousedy," uvedl starosta Estaimpuis Daniel Senesael. "Své slovo dodržel. Dům koupil, sousedy pozval...Je skvělé, když dodržujete sliby...A vy se můžete družit s Depardieuem, co chcete více?" dodal starosta.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Sněmovna přes výhrady podpořila vznik stálých senátních obvodů

Sněmovna přes výhrady opozice podpořila v prvním kole vládní návrh na zavedení stálých obvodů pro volby do Senátu. Zamítnutí novely ve středu Piráti neprosadili. Návrh před dalším schvalováním projedná ústavně-právní výbor a také ústavní komise.

Předseda výboru Marek Benda (ODS) označil za mimořádně nešťastné a nerozumné řešení, kdy ústavní zákon vyjmenovává skoro všechny obce. Podle Pirátů návrh nabourává z dlouhodobého hlediska rovnost hlasovacího práva, když se bude výrazně lišit počet obyvatel v navrhovaných obvodech.

"Jsou konstruované často nepochopitelným způsobem," uvedl pirátský místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Nadhodil možnost přepočítávat obyvatele obvodů třeba jednou za 12 let a podle toho je měnit. Vládě vytkl, že navržené vymezení nerespektuje správní příslušnost ani spádovost obcí, na což poukázal i komunista Stanislav Grospič.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Britská Dolní sněmovna odmítla změny v brexitovém zákoně

Britská Dolní sněmovna ve středu odmítla všechny změny, které v prováděcím zákonu k brexitové dohodě učinila horní komora. Sněmovna lordů chtěla mimo jiné lépe chránit občany EU či dětské uprchlíky. Návrh brexitového zákona nyní znovu poputuje do horní komory, která se může opět pokusit přijmout dodatky. Podle agentury Reuters ale termín brexitu v ohrožení není. Británie by měla EU opustit 31. ledna, tedy za devět dní.

Poslanci Dolní sněmovny, ve které mají konzervativci premiéra Borise Johnsona výraznou většinu, schválili návrh zákona o brexitu již 9. ledna. Sněmovna lordů, v níž mají více zástupců opoziční labouristé a liberální demokraté, ale tento týden k vládnímu textu připojila pět dodatků.

Zdroj: ČTK / Reuters
Další zprávy