Depardieu bude vystupovat v maďarském divadle

ČTK ČTK
22. 5. 2014 6:27
Kontroverzní francouzský herec nezůstává nic dlužen své podivínské pověsti.
Gérard Depardieu.
Gérard Depardieu. | Foto: Profimedia.cz

Budapešť - Kontroverzní francouzský herec Gérard Depardieu nezůstává nic dlužen své podivínské pověsti a na léto si přichystal další překvapení. Vystoupí v Maďarsku ve zpěvohře Zoltána Kodályho Háry János. Podle agentury DPA to dnes oznámili organizátoři.

Podle smlouvy podepsané v úterý v Budapešti jde o dvě představení, která se mají uskutečnit 1. a 2. srpna v jihomaďarském Szegedu (Segedínu) v rámci divadelních her pod otevřeným nebem. Slavný filmový herec ztvární postavu Napoleona.

Zpěvohra je o bývalém husarovi rakouské armády z první poloviny 19. století, který ve vesnické hospodě vypráví neuvěřitelné příběhy o svých "hrdinských činech". Mezi ně patří například údajné získání srdce Napoleonovy choti Marie Luisy či snadné vítězství nad Napoleonem a jeho armádami. Nakonec se však husarský mluvka prý vzdal veškerého bohatství, aby se vrátil domů za svou milou.

Depardieu, kterému je 65 let, má na svém kontě mimo jiné velké množství celovečerních filmů. K nejznámějším patří například Zelená karta, Cyrano z Bergeracu, 1492 Dobytí ráje či Asterix a Obelix. Proslul však i řadou výstředností a skandálů. K problémům kvůli řízení v nestřízlivém stavu se před dvěma roky přidala další aféra, když zrušil trvalé bydliště ve Francii a přestěhoval se do Belgie, aby se vyhnul vysokým francouzským daním.

Dočkal se za to kritiky od významných osobností, včetně kolegyně Catherine Deneuveové. "Nemyslím si, že je to příklad hodný následování," řekla na jeho adresu. Bývalý francouzský premiér Jean-Marc Ayrault hercovo rozhodnutí bez obalu označil za "dost ubohé".

Depardieu také získal v roce 2013 s pomocí prezidenta Vladimira Putina ruské občanství, francouzské si nicméně ponechal.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy