Boj o moc v Luhansku. Šéf samozvané republiky údajně uprchl do Ruska, v zemi jsou doněčtí ozbrojenci

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 11. 2017 19:09
Zatímco ještě v úterý šéf samozvané Luhanské lidové republiky Igor Plotnickij hovořil o tom, že má situaci pod kontrolou a konflikt brzy vyřeší, nyní se z dostupných zpráv zdá, že Luhansk ovládl sesazený ministr vnitra Igor Kornet.
Igor Plotnickij, vůdce samozvané "Luhanské lidové republiky"
Igor Plotnickij, vůdce samozvané "Luhanské lidové republiky" | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Šéf samozvané Luhanské lidové republiky na východě Ukrajiny Igor Plotnickij ve čtvrtek v proruské povstalecké televizi obvinil sesazeného ministra vnitra Igora Korneta z pokusu o násilné převzetí moci a vyzval k vyřešení situace zákonnou cestou.

Ruský deník Novaja gazeta mezitím napsal, že Plotnickij uprchl do Ruska. Zda tomu tak skutečně je, ale není jasné. Kreml se dosud k dění v Donbasu nevyjádřil, naopak Kyjev hovoří o vyřizování účtů mezi separatisty.

Zatímco ještě v úterý Plotnickij hovořil o tom, že má situaci pod kontrolou a konflikt brzy vyřeší, nyní se z dostupných zpráv zdá, že Luhansk ovládl Kornet. Toho podpořily i ozbrojené složky sousedního samozvaného povstaleckého státu - Doněcké lidové republiky.

Plotnického osud znám není, ale odchod do Ruska popřel již ve středu. Ve čtvrtek v televizním projevu vyzval k vyřešení krize diplomatickou cestou na základě práva. "Zdá se, že u malého člověka se projevily velké ambice," dodal Plotnickij na adresu svého soka.

Kornet byl z funkce ministra vnitra odvolán na počátku týdne, dobrovolný odchod ale odmítl a do Luhanska povolal své ozbrojence, kteří obsadili centrum města. Kornet akci označuje za tažení proti ukrajinským diverzantům, naopak Plotnickij ji považuje za puč.

Své prohlášení na videozáznamu ve čtvrtek zveřejnil i Kornet. Ten mimo jiné prohlásil, že vedení povstalecké republiky je pod vlivem ukrajinských agentů. Potvrdil také zprávy, že mu pomoc poskytli doněčtí rebelové.

Pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), kteří v oblasti dohlížejí na dodržování příměří, ohlásili, že část města Luhansk je pod kontrolou neoznačených a maskovaných ozbrojenců, kteří mají na rukách bílé pásky. Ve městě jsou podle OBSE také nejméně čtyři obrněné transportéry, zpozorovány byly i vojenské kolony.

Ukrajina oznámila, že kvůli vyhrocené situaci v Luhansku zpřísnila ostrahu na demarkační linii. "Bezpečnostní opatření byla zvýšena, abychom zabránili provokacím," uvedla ukrajinská pohraniční služba s tím, že posíleny byly hlídky, jejich technické vybavení i nasazení psů.

Ruská média spekulují, že krize v Luhansku vyústí ve sjednocení obou povstaleckých republik. O jejich sloučení se již proruští povstalci v minulosti neúspěšně pokoušeli, nakonec ale k žádné dohodě nedospěli.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy