Boj o moc v Luhansku. Šéf samozvané republiky údajně uprchl do Ruska, v zemi jsou doněčtí ozbrojenci

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 11. 2017 19:09
Zatímco ještě v úterý šéf samozvané Luhanské lidové republiky Igor Plotnickij hovořil o tom, že má situaci pod kontrolou a konflikt brzy vyřeší, nyní se z dostupných zpráv zdá, že Luhansk ovládl sesazený ministr vnitra Igor Kornet.
Igor Plotnickij, vůdce samozvané "Luhanské lidové republiky"
Igor Plotnickij, vůdce samozvané "Luhanské lidové republiky" | Foto: Reuters

Kyjev/Moskva - Šéf samozvané Luhanské lidové republiky na východě Ukrajiny Igor Plotnickij ve čtvrtek v proruské povstalecké televizi obvinil sesazeného ministra vnitra Igora Korneta z pokusu o násilné převzetí moci a vyzval k vyřešení situace zákonnou cestou.

Ruský deník Novaja gazeta mezitím napsal, že Plotnickij uprchl do Ruska. Zda tomu tak skutečně je, ale není jasné. Kreml se dosud k dění v Donbasu nevyjádřil, naopak Kyjev hovoří o vyřizování účtů mezi separatisty.

Zatímco ještě v úterý Plotnickij hovořil o tom, že má situaci pod kontrolou a konflikt brzy vyřeší, nyní se z dostupných zpráv zdá, že Luhansk ovládl Kornet. Toho podpořily i ozbrojené složky sousedního samozvaného povstaleckého státu - Doněcké lidové republiky.

Plotnického osud znám není, ale odchod do Ruska popřel již ve středu. Ve čtvrtek v televizním projevu vyzval k vyřešení krize diplomatickou cestou na základě práva. "Zdá se, že u malého člověka se projevily velké ambice," dodal Plotnickij na adresu svého soka.

Kornet byl z funkce ministra vnitra odvolán na počátku týdne, dobrovolný odchod ale odmítl a do Luhanska povolal své ozbrojence, kteří obsadili centrum města. Kornet akci označuje za tažení proti ukrajinským diverzantům, naopak Plotnickij ji považuje za puč.

Své prohlášení na videozáznamu ve čtvrtek zveřejnil i Kornet. Ten mimo jiné prohlásil, že vedení povstalecké republiky je pod vlivem ukrajinských agentů. Potvrdil také zprávy, že mu pomoc poskytli doněčtí rebelové.

Pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), kteří v oblasti dohlížejí na dodržování příměří, ohlásili, že část města Luhansk je pod kontrolou neoznačených a maskovaných ozbrojenců, kteří mají na rukách bílé pásky. Ve městě jsou podle OBSE také nejméně čtyři obrněné transportéry, zpozorovány byly i vojenské kolony.

Ukrajina oznámila, že kvůli vyhrocené situaci v Luhansku zpřísnila ostrahu na demarkační linii. "Bezpečnostní opatření byla zvýšena, abychom zabránili provokacím," uvedla ukrajinská pohraniční služba s tím, že posíleny byly hlídky, jejich technické vybavení i nasazení psů.

Ruská média spekulují, že krize v Luhansku vyústí ve sjednocení obou povstaleckých republik. O jejich sloučení se již proruští povstalci v minulosti neúspěšně pokoušeli, nakonec ale k žádné dohodě nedospěli.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Sněmovna USA schválila krátkodobé financování vlády, Trump má peníze do Vánoc

Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který na měsíc zajistí finance pro chod vlády USA. Federální administrativa prezidenta Donalda Trumpa má prozatím peníze na provoz do čtvrtka, nové opatření jí peníze zaručí do 20. prosince. Návrh musí ještě podpořit Senát a podepsat prezident, který ale toto řešení podle agentury Reuters podporuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maradona vydržel na trenérské lavičce dva měsíce

Další trenérské angažmá Diega Maradony skončilo po dvou měsících. Slavný devětapadesátiletý Argentinec převzal v září poslední tým domácí prvoligové tabulky Gimnasia, ale dnes oznámil odchod. Souvisel s tím, že fotbalový klub z města La Plata bude mít nového šéfa.

Kapitán mistrů světa z roku 1986 Maradona vedl Gimnasiu v osmi zápasech. Třikrát s ní slavil vítězství a pod jeho vedením si tým v tabulce polepšil o dvě příčky. Na stadion přilákal tisíce nových fanoušků.

Své další působení v klubu ale spojil s šéfem Gabrielem Pellegrinem, který se v sobotních volbách nebude ucházet o znovuzvolení. "Přišel jsem s tebou a s tebou i odcházím," řekl Maradona.

Do Argentiny se vrátil z Mexika, kde do června vedl druholigový celek Sinaloa Dorados. K němu by se podle spekulací médií mohl vrátit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy