reklama
 
 

Kvůli otravě Skripala se mimořádně sejde Rada bezpečnosti OSN. Útok odsoudilo i NATO

Aktualizováno 14. 3. 2018 13:26
Londýn OSN hodlá informovat o případu otravy bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dcery.

Londýn / New York - Na žádost Británie se ve středu ve 20:00 SEČ mimořádně sejde Rada bezpečnosti OSN. Londýn ji hodlá informovat o případu otravy bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dcery nervovou látkou, ke které došlo v anglickém Salisbury, informovalo britské ministerstvo zahraničí na Twitteru.

Premiérka Theresa Mayová v pondělí uvedla, že za útok na Skripala a jeho dceru Juliji je s vysokou pravděpodobností zodpovědné Rusko. Moskvě dala čas do úterní půlnoci, aby vysvětlila, jak se nervová látka Novičok, kterou vyvinula armáda Sovětského svazu, dostala do Británie.

Rusko, které je stejně jako Británie stálým členem Rady bezpečnosti OSN s právem veta, odmítlo na britské ultimátum reagovat.

Pokus o vraždu Skripala oficiálně odsoudila také Severoatlantická aliance. NATO v prohlášení vyjádřilo "hluboké znepokojení nad prvním užitím nervové látky v historii aliance" a Velké Británii nabídlo pomoc při vyšetřování. Zároveň Rusko vyzvalo, aby zveřejnilo detaily programu výroby nervového plynu Novičok. Ten útočníci proti Skripalovi a jeho dceři použili.

Mayová by měla kolem 13:30 SEČ poslance britského parlamentu informovat o opatřeních, která Británie v reakci na Skripalův případ vůči Rusku přijme. Podle televizní stanice Sky Londýn zřejmě přistoupí k vypovězení "významného množství" ruských diplomatů.

autor: ČTK | 14. 3. 2018 13:18

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama