Kvůli otravě Skripala se mimořádně sejde Rada bezpečnosti OSN. Útok odsoudilo i NATO

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 3. 2018 13:26
Londýn OSN hodlá informovat o případu otravy bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dcery.
Sergej Skripal u soudu v Moskvě v roce 2006.
Sergej Skripal u soudu v Moskvě v roce 2006. | Foto: Reuters

Londýn / New York - Na žádost Británie se ve středu ve 20:00 SEČ mimořádně sejde Rada bezpečnosti OSN. Londýn ji hodlá informovat o případu otravy bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dcery nervovou látkou, ke které došlo v anglickém Salisbury, informovalo britské ministerstvo zahraničí na Twitteru.

Premiérka Theresa Mayová v pondělí uvedla, že za útok na Skripala a jeho dceru Juliji je s vysokou pravděpodobností zodpovědné Rusko. Moskvě dala čas do úterní půlnoci, aby vysvětlila, jak se nervová látka Novičok, kterou vyvinula armáda Sovětského svazu, dostala do Británie.

Rusko, které je stejně jako Británie stálým členem Rady bezpečnosti OSN s právem veta, odmítlo na britské ultimátum reagovat.

Pokus o vraždu Skripala oficiálně odsoudila také Severoatlantická aliance. NATO v prohlášení vyjádřilo "hluboké znepokojení nad prvním užitím nervové látky v historii aliance" a Velké Británii nabídlo pomoc při vyšetřování. Zároveň Rusko vyzvalo, aby zveřejnilo detaily programu výroby nervového plynu Novičok. Ten útočníci proti Skripalovi a jeho dceři použili.

Mayová by měla kolem 13:30 SEČ poslance britského parlamentu informovat o opatřeních, která Británie v reakci na Skripalův případ vůči Rusku přijme. Podle televizní stanice Sky Londýn zřejmě přistoupí k vypovězení "významného množství" ruských diplomatů.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Česko uspělo ve sporu s insolvenčním správcem Viktoriagruppe

Odvolací soud v Mnichově potvrdil, že správce musí respektovat postavení Česka a daňové pohledávky tuzemských orgánů budou spláceny přednostně. Česko tak bude i nadále v rámci insolvenčního řízení vystupovat jako zajištěný věřitel.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Opozice chce o výročních zprávách ČT ve sněmovně znovu jednat příští týden

Opozice po skončení pátečního jednání sněmovny navrhne termíny pro projednání výročních zpráv České televize v příštím týdnu. Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury se nabízí hned několik možností, kdy dokončit ve čtvrtek neuzavřenou debatu. Pokud nezískají podporu, požádají opoziční strany o svolání mimořádné schůze, jak ji už avizovali starostové a lidovci. Poslanci ve čtvrtek debatou nad zprávami strávili pět hodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy