Florida přitvrzuje. Nervózní učitelé schovávají před dětmi knížky, bojí se trestů

Dominika Perlínová Dominika Perlínová
2. 2. 2023 18:38
Když se děti na Floridě po vánočních svátcích vrátily do škol, čekalo je ve třídách překvapení. Police, dříve plné knih, byly prázdné nebo zakryté bílými papíry. V americkém státě platí už od loňska zákon omezující tituly, které si děti mohou půjčit. Od Nového roku ale školy dostaly jasněji vymezená pravidla. Učitelům hrozí pokuta a až pět let vězení.
Protesty studentů na Floridě proti novým zákonům omezujícím vzdělávání.
Protesty studentů na Floridě proti novým zákonům omezujícím vzdělávání. | Foto: Profimedia

Zákon č. 1467, který vstoupil v platnost loni v červenci, nařizuje, že učebnice ve školách musí být vhodné pro daný věk žáků a nesmí obsahovat pornografii. Knihy musí schválit kvalifikovaný školní specialista, který projde státním přeškolením.

Dlouhou dobu nebylo jasné, co v praxi zákon přesně vyžaduje a co si ještě učitelé mohou dovolit. Řada z nich posledního půl roku knihy dětem nepůjčovala, jiní byli mírnější. Floridské ministerstvo školství navíc zahájilo tato školení až letos, a tak knihovníci po celém státě nemohli více než rok objednávat nové knihy.

Ministerstvo také až nyní upřesnilo interpretaci zákona a to, že navazuje na starší legislativu, podle které učitelům hrozí přísné tresty, dodává list Washington Post. 

"Děti začaly plakat a psaly dopisy řediteli, ve kterých stálo: 'Prosím, neberte nám knihy, nedělejte to'," popsala situaci na jedné ze škol knihovnice Marie Masferrerová. Ve Spojených státech není příliš rozšířená síť veřejných knihoven, a tak si žáci často půjčují knihy ve školách. Ať už v tamních knihovnách nebo přímo od učitelů, kteří si je kupují za vlastní peníze a dávají je do "třídních knihovniček".

"V učebně mám několik stovek knih. Bývalí žáci mi dodnes říkají, že do mé třídy rádi chodili, protože jsem měl mnoho poliček s klasickou literaturou, knihami o dějepisu, vládě - téměř se vším, co chtěli," uvedl pro server Business Insider Don Falls, učitel ze střední školy v Manatee County na západním pobřeží Floridy, který poličky nyní zakryl.

Pokud by se pokusil o schválení všech svých knih, trvalo by to včetně evidence několik týdnů. Na seznamu povolených publikací je zatím jen něco okolo 800 titulů a řada těch z Fallsových poliček chybí, včetně biografií amerických prezidentů nebo svazků od Voltaira. Postupně ale přibývají.

"Podle mě je to jako Velký bratr, který nám kouká přes rameno. Je to porušení našich práv podle prvního dodatku ústavy - práva nás i studentů na svobodu projevu," myslí si Falls. I proto se rozhodl zákon napadnout u soudu.

Falls se domnívá, že zákon ztěžuje práci učitelům, kteří si musí dávat pozor na to, co ve třídě dělají nebo jaké studijní materiály žákům nabízejí. "Smyslem vzdělání je osvojit si vědomosti. Přitáhnout děti k vědomostem, přimět je číst, přimět je přemýšlet. Proto je to velmi, velmi smutné," dodává.

Raději teď své knihy schoval, aby nemusel platit pokutu až pět tisíc dolarů (v přepočtu 109 tisíc korun) nebo nešel rovnou do vězení. Přesto se přiznává, že dětem neumí říct ne.

"Přišel za mnou kluk a řekl, že má zájem o nějaký prezidentský životopis. Požádal mě o doporučení a já ho zavedl do vedlejší učebny ke kolegovi, protože ten má lepší výběr. I když se to nesmí, dali jsme chlapci pár životopisů," připouští. "V podstatě jsme to celé ignorovali, protože to dítě chtělo číst."

Marxisti a intersekcionalita

Omezování literatury není jediným novým zásahem do vzdělávání na Floridě. V americkém státě letos dočasně zakázali i to, aby se předmět Afroamerická studia učil v podrobnější podobě, protože podle zákonodárců podporuje radikální myšlenky. Musí se upravit jeho obsah.

Kurz, který se měl učit na několika desítkách středních škol, se měl zabývat historií, literaturou, filozofií i geografií. Jeho cílem bylo poskytnout žákům kontext k ostatním předmětům. Státní ministerstvo školství ale mělo problém hlavně s modernějšími učebními materiály.

V odůvodnění zmínilo například dvě aktivistky: Angelu Davisovou, profesorku na Kalifornské univerzitě, protože je "zapřisáhlá komunistka a marxistka". A také Kimberlé Crenshawovou, profesorku práva na Kolumbijské univerzitě, která je podle úřadů "známá jako zakladatelka intersekcionality". Intersekcionalita se zabývá mnohonásobnou diskriminací ve společnosti.

Ve státě také loni začal platit zákon, který na školách zakazuje mluvit o odlišné sexuální orientaci nebo rozebírat gender. Vládnoucí politici chtějí, aby LGBTQ+ témata s dětmi probírali jejich rodiče, pokud to uznají za vhodné, a aby jim nebyla nijak vystavována ve školách.

"Nikdy se nevzdáme 'woke' davu," řekl republikánský guvernér Ron DeSantis během svého inauguračního projevu na začátku tohoto měsíce. "Florida je místem, kde 'woke' umírá," dodal s odkazem na progresivní proudy ve společnosti.

Jako fašismus

Někteří učitelé a členové školních rad ale podle svých slov nechápou, jak nové zákony studentům pomohou. Nejasná pravidla je samotné prý akorát nutí být obzvlášť opatrní a raději některá témata s žáky vůbec nerozebírat.

Starší učitelé zase namítají, že to mnoho mladších kolegů může odradit a odejdou učit do jiných amerických států. To je velký problém zvlášť v době, kdy se Florida potýká s nedostatkem vyučujících.

"Kromě eroze tradičního veřejného vzdělávání mám pocit, že dochází k erozi demokracie," řekla také Jessica Vaughnová, členka školní rady na střední škole v Tampě.

"Když rozhodnete, že učitelé nemohou učit dějepis nebo nemohou mít inkluzivní třídy, které podporují všechny studenty, anebo nechcete, aby se učilo o něčem, jako je socialismus - ačkoliv je to jedna z forem vládnutí a učit by se mělo o všech -, pak nechápu, čím se to liší od fašismu," dodala.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Městem Little Rock v americkém Arkansasu se prohnalo ničivé tornádo, média informují o stovkách zraněných a značných škodách na majetku

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Hokejový brankář Dobeš se domluvil na dvouleté smlouvě s Montrealem

Hokejový brankář Jakub Dobeš se domluvil na dvouleté nováčkovské smlouvě s Montrealem. Jedenadvacetiletý gólman, jenž doposud působil v univerzitní soutěži NCAA, si díky ní může ročně vydělat 925.000 dolarů. Vedení Canadiens to oznámilo na svém oficiálním webu.

Dobeš působí v zámoří od roku 2017, o tři roky později jej pro NHL draftoval Montreal v pátém kole jako celkově 136. hráče. Ostravský rodák z severní Americe vystřídal několik týmů i soutěží, poslední dvě sezony hrál za tým Ohio State University.

Montreal se zároveň s Dobešem domluvil na smlouvě pro závěr sezony, v níž může chytat na farmě v Lavalu v nižší AHL.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Itálie zakázala ChatGPT, bojí se zneužití osobních údajů

Itálie nařídila provozovateli chatovacího robota ChatGPT, aby uživatelům z této země od soboty znemožnil ke službě přístup. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na páteční prohlášení italského úřadu na ochranu osobních údajů. Americké společnosti OpenAI, která robota provozuje, hrozí v případě neuposlechnutí pokuta. Italské úřady původně plánovaly používání chatovacího robota na italském území pouze omezit.

"Očekáváme, že služba bude zablokovaná od soboty," uvedl mluvčí italského úřadu na ochranu osobních údajů. Přístup ke službám chatovacího robota byl dnes na italském území možný i několik hodin po oznámení úřadu. Ten ale poukázal na to, že není možné fungování robota omezit okamžitě.

Používání služby ChatGPT plánoval úřad původně pouze omezit. Není podle něj totiž jasné, za jakých právních podmínek robot sbírá a shromažďuje osobní údaje uživatelů, kteří ani nejsou o těchto podmínkách informováni. Ačkoliv provozovatel uvádí, že robota mohou používat lidé, kterým je nejméně 13 let, aplikace podle úřadu věk nijak nekontroluje.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 9 hodinami

Papežův stav se zlepšil a zotavuje se, v sobotu opustí nemocnici

Papež František podle očekávání opustí v sobotu římskou nemocnici Gemelli, kde se léčí se zánětem průdušek. Potvrdil to v pátek Vatikán, který uvedl, že se František z infekce nadále zotavuje. Papež je hospitalizován od středy, druhou noc v nemocnici strávil v klidu, řekl zahraničním tiskovým agenturám zdroj z papežova okolí. Vatikánský mluvčí Matteo Bruni později řekl, že se v neděli očekává papežova účast na mši na Svatopetrském náměstí.

"Po zhodnocení výsledků dnes provedených vyšetření a příznivého klinického vývoje (lékařský tým) potvrdil zítřejší (sobotní) propuštění Svatého otce z nemocnice Gemelli," oznámil večer Vatikán.

O očekávaném návratu papeže do jeho rezidence informoval již dříve v průběhu dne vatikánský mluvčí Matteo Bruni. Pontifik podle něj ve čtvrtek povečeřel pizzu s personálem, který se o něj stará. Bruni dodal, že se v neděli očekává účast papeže na mši ke Květné neděli, kterou začínají velikonoční obřady.

Podle zdroje zahraničních agentur z papežova okolí strávil šestaosmdesátiletý František noc v klidu. Podávaná antibiotika mají na jeho zdravotní stav očekávané účinky, uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy