reklama
 
 

Kuba před návštěvou papeže pozatýkala Dámy v bílém

18. 3. 2012 22:15
Ve vazbě se ocitlo sedmdesát žen

Havana - Kubánské úřady spustily před očekávanou návštěvou papeže Benedikta XVI. vlnu zatýkání. Jak uvedla agentura Reuters, policie během víkendu zadržela na sedmdesát členek opoziční skupiny Dámy v bílém.

Damas de Blanco, Dámy v bílém, je organizace manželek, matek a sester politických vězňů, kterou se diktatura Fidela Castra za malé pozornosti médií pokusila potichoučku zničit během počátku invaze do Iráku v březnu 2003. Efekt byl opačný, tehdejší akce, při které policie zavřela 75 žen, organizaci posílila.

Většina tehdejších zatčených byla propuštěna na svobodu až v roce 2010 v rámci dohody zprostředkované římskokatolickou církví. Režim tehdy z věznic pustil 130 lidí.

Nyní se téměř stejný počet žen znovu ocitl ve vazbě.

Osmnáct jich policisté zatkli přímo na ulici během povoleného pochodu čtvrtí Miramar v Havaně. Na sobě měly typické bílé oblečení.

"Dalších 16 žen bylo zatčeno v sobotu večer, když se pokusily uspořádat protestní pochod v centru Havany," uvedla členka hnutí Magaly Norvis Otero Suarezová. "36 žen policie odvezla v neděli ráno, když se chystaly jít na mši do kostela Santa Rita."

Bojovník za lidská práva Elizardo Sanchez Reuters řekl, že souběžně policie zavřela dalších 12 disidentů v jiných provinciích Kuby.

Papež se na Kubu chystá na třídenní návštěvu od 26. do 28. března. Disidenti doufali, že se Benedikt XVI. pokusí zprostředkovat dialog mezi komunistickou vládou a opozicí. O schůzku s ním požádaly i zástupkyně Dam v bílém.

"Nynější zatčení bohužel nevytváří příliš příznivé klima pro návštěvu papeže," uvedl Sanchez. "Jednak kvůli tomu, že vláda opět nastolila nesmyslně přísné represe. Jednak proto, že církev se za zatčené ženy nijak nepostavila."

Fotky z roku 2010: Dámy v bílém vyrazily na Kubě opět do ulic

autoři: Simona Holecová, Reuters | 18. 3. 2012 22:15

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama