Kuba před návštěvou papeže pozatýkala Dámy v bílém

Reuters Simona Holecová, Reuters
18. 3. 2012 22:15
Ve vazbě se ocitlo sedmdesát žen
Přípravy na návštěvu papeže v Havaně.
Přípravy na návštěvu papeže v Havaně. | Foto: Reuters

Havana - Kubánské úřady spustily před očekávanou návštěvou papeže Benedikta XVI. vlnu zatýkání. Jak uvedla agentura Reuters, policie během víkendu zadržela na sedmdesát členek opoziční skupiny Dámy v bílém.

Damas de Blanco, Dámy v bílém, je organizace manželek, matek a sester politických vězňů, kterou se diktatura Fidela Castra za malé pozornosti médií pokusila potichoučku zničit během počátku invaze do Iráku v březnu 2003. Efekt byl opačný, tehdejší akce, při které policie zavřela 75 žen, organizaci posílila.

Většina tehdejších zatčených byla propuštěna na svobodu až v roce 2010 v rámci dohody zprostředkované římskokatolickou církví. Režim tehdy z věznic pustil 130 lidí.

Nyní se téměř stejný počet žen znovu ocitl ve vazbě.

Osmnáct jich policisté zatkli přímo na ulici během povoleného pochodu čtvrtí Miramar v Havaně. Na sobě měly typické bílé oblečení.

Řidič míjí billboard s kubánským prezidentem Raúlem Castro. Momentka z okolí Havany, 29. února 2012.
Řidič míjí billboard s kubánským prezidentem Raúlem Castro. Momentka z okolí Havany, 29. února 2012. | Foto: Reuters

"Dalších 16 žen bylo zatčeno v sobotu večer, když se pokusily uspořádat protestní pochod v centru Havany," uvedla členka hnutí Magaly Norvis Otero Suarezová. "36 žen policie odvezla v neděli ráno, když se chystaly jít na mši do kostela Santa Rita."

Bojovník za lidská práva Elizardo Sanchez Reuters řekl, že souběžně policie zavřela dalších 12 disidentů v jiných provinciích Kuby.

Papež se na Kubu chystá na třídenní návštěvu od 26. do 28. března. Disidenti doufali, že se Benedikt XVI. pokusí zprostředkovat dialog mezi komunistickou vládou a opozicí. O schůzku s ním požádaly i zástupkyně Dam v bílém.

"Nynější zatčení bohužel nevytváří příliš příznivé klima pro návštěvu papeže," uvedl Sanchez. "Jednak kvůli tomu, že vláda opět nastolila nesmyslně přísné represe. Jednak proto, že církev se za zatčené ženy nijak nepostavila."

Fotky z roku 2010: Dámy v bílém vyrazily na Kubě opět do ulic

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

V Praze se zřítila část domu, nikdo není zraněný

V pražském Braníku se v úterý večer zřítila část opravovaného rodinného domu. V sutinách nikdo nebyl. Na místě byli hasiči, policisté, záchranáři i kynologové městské policie se psy. Na twitteru to sdělili pražští hasiči. Stav domu prověří statik.

Oznámení o sesutí části domu v Údolní ulici dostali policisté krátce po 19:00. "Podle prvotních informací je dům v rekonstrukci a nikdo by se tam neměl nacházet," řekl ČTK mluvčí policie Jan Rybanský. Následně byli nasazeni psi na vyhledávání lidí ze sutin, kteří podle hasičů nikoho nenašli.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

USA zruší některé sankce proti Venezuele, aby podpořily dialog mezi vládou a opozicí. Povolí některá jednání s venezuelskou ropnou společností PDVSA

Zdroj: ČTK
Další zprávy