Dámy v bílém: disidentský život na Kubě

Roman Gazdík
8. 3. 2008 12:40
Jak se cítíte, když váš muž dostane 20 let?
Dámy v bílém na ulicích Havany
Dámy v bílém na ulicích Havany | Foto: Člověk v tísni

Tip na film - Jak se cítí žena se třemi dětmi, když jí manžela a jediného živitele rodiny zavřou na 20 let do vězení? "No es fácil": není to jednoduché - s touhle průpovídkou se na Kubě setkáte denně.

Damas de Blanco, Dámy v bílém, je organizace manželek, matek a sester politických vězňů, které diktatura Fidela Castra za malé pozornosti médií potichoučku zavřela během počátku invaze do Iráku v březnu 2003.

Většina z 75ti odsouzených politických aktivistů dostala více než 20 let.

Čtěte více: Speciál k festivalu Jeden svět si prohlédněte ZDE

Berta, manžel, 20 let

Film portrétující některé z předních členek hnutí natočila v utajení a za těžkých podmínek bosensko-česká dokumentaristka Ivana Miloševičová a spoluprodukovala ho česká humanitární organizace Člověk v tísni.

Miloševičová používá metody cinema-vérité, důležitá je tvář a osoba hrdinky, kontextualizace je ponechána na divákovi a učitelský hlas vypravěče tu chybí.

I padesát let po začátku revoluce na Kubě funguje přídělový systém. Ilustrační foto
I padesát let po začátku revoluce na Kubě funguje přídělový systém. Ilustrační foto | Foto: Reuters

Jednotlivé příběhy hrdinek jsou přerušovány pouze stručnými, ale výstižnými titulky. Berta, manžel, na 20 let. Ysel, manžel, na 25 let. Belhiz, bratr, na 25 let...

Pozdvihnutí obočí, pokrčení ramen, jednoduché gesto ruky a překvapivě i mnoho radosti a smíchu: to jsou věci, které si z tohoto filmu zapamatujete. Mnoho z žen totiž svůj osud snáší s překvapivým optimismem. No es fácil...

Agentem je... zahradník

Podmínky natáčení jsou doopravdy "guerillové". S manželkami politických vězňů je potřeba se scházet inkognito a tajně. Nikdy nevíte, kdo se dívá. Prodavač ryb před vaším domem může být ve skutečnosti agentem tajné policie a váš soused za tenkou papírovou zdí nemusí pouze sledovat nejnovější brazilskou telenovelu.

Nedostatek základních potravin, chybějící náhradní díly, nedostupnost elektrické energie: s těmito problémy se nepotýkají jen lidé na Kubě, ale také chudá část populace v okolních latinskoamerických zemích.

Právě všudypřítomné špiclování a nutnost vážit slova při komunikaci se všemi, kteří nepatří do vašeho blízkého okruhu, se tak vyjevuje jako charakteristické zlo kubánské diktatury.

Život v bílém

Právo na soukromí je na Kubě porušováno stejně jako právo na veřejnou činnost. Příbuzní Dam byli k vysokým trestům odsouzeni za to, že chtěli v referendu prosadit ustavení občanské společnosti se svobodnými volbami a svobodou tisku, projevu a vyznání.

Zastrašovány jsou i samy Dámy v bílém. Diskriminace jejich dětí, nemožnost získat sociální výhody, problémy v práci, útoky sousedů organizované Výbory na obranu revoluce (CDR).

Na vlastní kůži to pocítil i sám štáb. Při natáčení každonedělního setkání Dam na katolické mši v Havaně, byli filmaři zatčeni a poté i vyhoštěni ze země.

 

Dámy v bílém / Damas de Blanco / Ivana Miloševičová / Česká republika / 2008 / 58 min. /

  • 08.03.2008, 20:00, Městská knihovna, Praha
  • 11.03.2008, 17:30, Sál Břetislava Bakaly, Brno 
  • 13.03.2008, 19:00, Art, Ostrava  
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Maďarská opozice míří k vítězství v Budapešti, ve volbách zřejmě porazila Orbánovu stranu

V nedělních volbách starosty maďarské metropole Budapešti podle předběžných výsledků míří za vítězstvím kandidát sjednocené opozice Gergely Karácsony. S lehce nadpolovičním ziskem hlasů (50,1 procenta) poráží po sečtení bezmála tří čtvrtin hlasů kandidáta vládní strany Fidesz Istvána Tarlóse, jemuž vyjádřilo podporu 44,8 procenta budapešťských voličů. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž by se jednalo o největší vítězství maďarské opozice za posledních deset let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy