Havana - Raúl Castro chce podpořit skomírající kubánskou ekonomiku.
Režim proto nově legalizuje prodej nemovitostí a automobilů a rozšíří řady soukromých družstev.
Umožní rovněž lidem volně vycestovat do zahraničí, vyplývá z detailů ekonomických reforem, které země zveřejnila.
Detaily však stále nejsou známy. Kubánci si tak budou muset počkat, dokud tyto reformy neschválí parlament jako nové zákony.
Rouškou zahalené reformy
Více než 300 ekonomických reforem schválila minulý měsíc na svém sjezdu vládnoucí komunistická strana, poprvé o nich informovala až nyní, kdy vydala zvláštní brožurky s informacemi.
Podle zveřejněné zprávy by stát měl nově zajistit nákup a prodej domů pro kubánské občany. Není zde však zmínka o tom, jak bude systém fungovat, jaká budou omezení a jak to bude s daněmi, což je důležité pro posouzení rozsahu změn.
Stát rovněž hodlá podpořit obyvatele ve vytváření družstev, která by fungovala jako středně velké společnosti s mnoha zaměstnanci. V současnosti tyto subjekty fungují jen v zemědělství. Nově umožní stát těmto podnikům prodávat produkty spotřebitelům nebo majitelům podniků přímo, aniž by působil jako zprostředkovatel prodeje. Družstva také budou moci rozhodovat o výši platů pro zaměstnance.
S volným trhem nepočítejte, vzkazuje Castro
Nová pravidla rovněž mluví o legalizaci prodeje osobních a nákladních automobilů. Je z nich však jasné, že stát zatím není v takové pozici, kdy by mohl umožnit ve státních obchodech prodej nových automobilů pro většinu Kubánců. Přesto tyto změny tisíce občanů vítají, protože nově budou moci prodávat své starší vozy.
Dříve mohly měnit majitele jen vozy vyrobené před revolucí. Kubánci tyto restrikce obcházeli "půjčováním" aut mezi sebou a kvetl tak černý obchod. Podobné to bylo i s prodejem domů, který organizovali ilegální makléři nebo se uskutečňoval prostřednictvím komplikovaných výměn.
Reformy mimo jiné posilují soukromé podnikání a mají omezit roli státu. Prezident Raúl Castro však zdůraznil, že cílem reforem je pouze úprava socialistického systému hospodářství a ne přijetí principů volného trhu.
Některé reformy se již rozběhly. Patří mezi ně snižování počtu státních zaměstnanců a rozšíření možnosti soukromého podnikání či pronájem půdy farmářům. Soukromníci by také měli mít možnost získat úvěr na své podnikání.
Omezení státní podpory
Kuba má přes pět milionů obyvatel a přes 85 procent pracovních sil pracuje ve státním sektoru. Stát dominuje téměř celé ekonomice.
Průměrná měsíční mzda ve státním sektoru je 20 dolarů (340 Kč), obyvatelé však mají na oplátku zdarma vzdělání a zdravotní péči, levné bydlení, dopravu a základní potraviny.
Reformy však nově zahrnují i snižování subvencí, což mezi Kubánci vyvolává nejvíce obav. Subvence od státu mají nově získávat jen ti, kteří je nejvíce potřebují, jako děti, nemocní a staří.
Jeden z bodů reforem rovněž uvádí, že stát chce umožnit svým obyvatelům turistické cesty. Opět však neuvádí žádné další detaily. Nyní musí Kubánci žádat o povolení k vycestování a jeho získání je tak obtížné a nákladné, že si to většina obyvatel nemůže dovolit.
Ze zprávy rovněž vyplývá, že vláda chce eliminovat současný duální měnový systém, legalizovat prodej stavebního materiálu za nesubvencované ceny či podporovat rybolov. Ceny cukru pro kubánské producenty by pak měly vycházet z cen na mezinárodních trzích, napsaly agentury AFP a AP.