Dublin - Vatikán se stále pokouší vzpamatovat z šoku, do kterého se dostal po bezprecedentním středečním proslovu irského premiéra Endy Kennyho, jenž v parlamentu Svatý stolec obvinil ze snah krýt kněze, kteří zneužívali v Irsku děti.
Představitelé katolické církve se dosud nevzmohli na oficiální odpověď, na kterou Dublin netrpělivě čeká.
Ředitel tiskového úřadu Vatikánu otec Federico Lombardi se sice snažil situaci zachránit slovy, že Svatý stolec „lituje" zločinů popsaných v takzvané zprávě o Cloyne a že je „odsuzuje". Irská vláda ale ústy ministra spravedlnosti Alana Shattera jeho omluvné prohlášení tvrdě odmítla jako „nešťastné a neupřímné".
Dokonce hrozí, že Dublin odvolá svého velvyslance z Vatikánu. Mluvčí irského ministerstva zahraničí řekl ve středu večer, že Svatý stolec nepodléhá žádným iluzím o vážnosti situace.
Dublin proto podle něj očekává, že odpověď dostane v rozumném čase. Mluvčí dále uvedl, že ministr zahraničí Eamon Gilmore ustavil zvláštní oficiální komunikační linku s Vatikánem a bude už reagovat jen na jeho oficiální prohlášení.
Zpráva o Cloyne
Proslov irského premiéra byl reakcí na zprávu o situaci v irské diecézi Cloyne v hrabství Cork, která byla zveřejněna minulý týden.
Konstatuje se v ní, že kněží zapírali irským úřadům případy zneužívání dětí v této diecézi, protože Vatikán v dopise zaslaném irským biskupům v roce 1997 označil závazné pokyny irské vlády pro oznamování případů sexuálního zneužívání dětí za pouhé „studijní materiály".
Otec Lombardini ale brání Vatikán s tím, že ve zmíněném dopise „není nic, co by navádělo" irské biskupy k ignorování irských zákonů.
Zpráva o Cloyne však říká, že tato diecéze nenahlásila v období mezi lety 1996 a 2008 všechny případy zneužívání dětí, jichž se dopustili její kněží.
Biskup John Magee, který za ni zodpovídal, podle zprávy v této věci úřadům vědomě lhal.
„Zpráva o Cloyne vynesla na světlo nefunkčnost, odtrženost, elitářství a narcismus, který dominuje kultuře Vatikánu až do těchto dní," prohlásil se studeným hněvem irský premiér.
Řekl také, že je věřící katolík, a proto je naprosto zděšen. Varoval, že pokud se stát rychle nevypořádá s „doslova nestoudnou lhostejností" církve k ochraně dětí, budou brzy následovat další podobné zprávy jako ta o diecézi Cloyne.
Konec vlády Říma
Současná krize vztahů mezi Dublinem a Vatikánem je v historii katolického Irska, v němž měli biskupové donedávna na dění ve společnosti mimořádný vliv, zcela nevídaná.
Podle irských médií premiér Kenny ukončil s ocelově ostrou, ledovou výmluvností desítky let trvající slepou poslušnost irských vlád k Římu.
„Toto není Řím. Toto je Irská republika v roce 2011, republika, v níž platí zákony," prohlásil Kenny.
Vyšetřování zneužívání dětí v diecézi Cloyne bylo jen posledním z řady těchto skandálů, které irskou katolickou církev již roky pronásledují.
Takzvaná Ryanova komise (jíž předsedá soudce irského Nejvyššího soudu Seán Ryan), která pracuje od roku 1999, konstatovala ve své zprávě zveřejněné v květnu roku 2009 kolosální nepravosti v chování irských kněží k dětem.
Komise se zabývá případy zneužívání dětí irským klérem v období od roku 1936 do současnosti.
Komise soudkyně Ivonne Murphyové, jež od roku 2006 vyšetřovala situaci v dublinské arcidiecézi, odhalila také mimořádně vysoký počet kněží zneužívajících svěřené děti a nulovou snahu irských biskupů i Vatikánu s tímto problémem něco dělat.
Komise Murphyové se zabývala obdobím od roku 1975 do roku 2004. Zprávu o svých nálezech zveřejnila v listopadu roku 2009.