Papež se omluvil za pedofilní kněze. Začal v Irsku

Zpravodajská směna
20. 3. 2010 13:20
Pastorační list odsuzuje pedofilii, o zodpovědnosti církve se nezmiňuje.
Foto: Reuters

Vatikán - Papež Benedikt XVI. se v pastoračním listu zaslaném do Irska omluvil obětem sexuálního zneužívání v katolických kruzích. O případné zodpovědnosti Vatikánu či trestech pro viníky se však nezmínil.  

Biskupy, kteří se na pedofilních skandálech podíleli, papež v dopise pokáral.

Zneužívání dětí již dříve několikrát ostře odsoudil, zmíněný pastorační dopis je však prvním oficiálním církevním dokumentem, který se pedofilie v katolických kruzích týká.

"Upřímně se omlouvám" za rány, které utrpěly generace irských katolíků vinou "hříšného a zločinného" zneužívání ze strany kněží, bratrů i sester, napsal papež v listu.

Dopis zaslaný do Irska nemá podle médií zůstat jediným. Zkrátka by neměli přijít ani věřící v dalších zemích, kde se kněží dopouštěli pohlavního zneužívání dětí. Podle římského zpravodaje BBC se papež postupně obrátí na celou katolickou obec. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izraelská armáda zneškodnila čtyři rakety vypálené ze Sýrie

Izraelská armáda v úterý zneškodnila čtyři rakety, které byly na izraelské území vypáleny ze Sýrie. Agentura AP oznámila, že kvůli raketovému útoku se rozezněly varovné sirény na Golanských výšinách. Syrská agentura SANA informovala o výbuchu, který byl slyšet poblíž damašského mezinárodního letiště. Bližší informace neposkytla.

Izrael v minulých měsících útočil na íránské cíle v Sýrii a minulý týden také izraelská raketa dopadla na dům jednoho z vůdce palestinské radikální organizace Islámský džihád v Damašku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy