reklama
 
 

Církví v Irsku otřásla další odhalení pedofilie kněží

13. 7. 2011 21:50
Devatenáct kněží údajně zneužívalo děti od ledna 1996 do února 2009

Dublin - Představitelé katolické církve v Irsku zatajovali případy sexuálního zneužívání dětí kněžími i poté, co se v polovině 90. let církev zavázala děti chránit a podobné případy hlásit policii.

Tvrdí to zpráva, kterou ve středu zveřejnila irská vláda.

Zpráva se zaměřuje na 19 kněží, kteří údajně zneužívali děti od ledna 1996 do února 2009. Biskup John Magee, který byl pověřen ochranou dětí a v březnu podal demisi, o těchto případech věděl, ale policii je nenahlásil. Dokonce lhal úřadům, které ujišťoval, že vše policii nahlašuje.

"To není výčet pochybení z jiné doby. To není o Irsku před 50 lety. To je o dnešním Irsku," prohlásila irská ministryně pro záležitosti dětí Frances Fitzeraldová na tiskové konferenci.

Irský ministry spravedlnosti Alan Shatter oznámil, že vláda předloží parlamentu návrh zákona, který umožní poslat až na pět let do vězení církevní hodnostáře, kteří by zatajovali úřadům informace o sexuálním zneužívání dětí.

Šlo již o 4. zprávu o podobném zneužívání v irské katolické církvi v posledních desetiletích. Její hlava kardinál Sean Brady se dnes opět omluvil obětem a vyjádřil svou lítost a stud.

Podobné pedofilní skandály se objevily v církvích řady dalších zemí, například v USA, Německu, Belgii, Nizozemsku a na Maltě.

autor: ČTK | 13. 7. 2011 21:50

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama