Belgická církev slíbila, že odškodní oběti pedofilie

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
30. 5. 2011 15:21
Máme morální odpovědnost, stojí v prohlášení církve
Tři křížky u Kladské
Tři křížky u Kladské | Foto: Simona Holecová

Brusel - Katolická církev v Belgii přiznala svou morální odpovědnost ve skandálech s pedofilními kněžími, které jí otřásají již rok, a zavázala se odškodnit oběti.

"Biskupové a další církevní hodnostáři si jsou vědomi své morální odpovědnosti a zavazují se obětem poskytnout finanční zadostiučinění podle jejich potřeb," napsali zástupci církve v prohlášení.

Žalobu proti církvi i proti Vatikánu se chystá vznést 80 obětí, informovala agentura AFP.

Po Spojených státech, Irsku a Německu byla belgická církev loni v dubnu zasažena pedofilním skandálem. Bruggský biskup Roger Vangheluwe odstoupil poté, co přiznal sexuální zneužívání nezletilého synovce v letech 1973 až 1986.

Stovky zneužitých

Loni v září zveřejnila komise vedená dětským psychiatrem svědectví téměř 500 lidí, které vinily kněží ze zneužívání v době, kdy byly nezletilé.

Tyto zločiny spadají většinou do 50. až 80. let. Problém tkví v tom, že většina těchto zločinů je promlčena, jak z hlediska světské, tak i církevní jurisdikce.

Koncem března belgický parlamentní výbor doporučil vytvořit arbitrážní komisi, která by určila odškodnění pro oběti, jejichž případy jsou již promlčeny. Belgičtí biskupové jsou připraveni s komisí spolupracovat.

Tento postoj zaujali v době, kdy 80 obětí oznámilo, že popožene Vatikán před belgickou justici, aby získaly odškodnění. "Svatý stolec má obrovskou moc, papež chce být příkladem. Ať se této zodpovědnosti zhostí," prohlásil jeden z právníků obětí pedofilie kněží.

 

Právě se děje

Další zprávy