Sexuální skandál znovu zasáhl církev, rána jde z Belgie

Simona Holecová
29. 8. 2010 23:20
Belgický kardinál se snažil ututlat skandál svého podřízeného z Brugg
Zprávu o páscích přinesly dva vlámské listy. Takto jej zaznamenal De Standaard.
Zprávu o páscích přinesly dva vlámské listy. Takto jej zaznamenal De Standaard. | Foto: Repro: Aktuálně.cz

Brusel - V sérii sexuálních skandálů, které měsíce oslabují postavení katolické církve, se objevila další zdrcující munice.

Belgické listy přinesly přepis z pásky, kterou nahrála oběť zneužívání, když přišla žádat o pomoc tehdejšího nejvyššího představitele římskokatolické církve v zemi.

Kardinál Godfried Danneels se nyní dvačtyřicetiletého muže, jehož měl zneužívat biskup z Brugg Roger Vangheluwe, pokusil přesvědčit, aby zachoval mlčenlivost.

Žádal, aby přijal omluvu v soukromí. Anebo počkal další rok - aby provinilý biskup stihl odejít do ústraní, než se případ dostane na veřejnost. "I pro vás bude lepší, když s tím počkáte. Nemyslím, že by bylo pro kohokoli užitečné, když to teď vytroubíte do světa," reagoval Danneels.

Muž si tato - i další slova - tajně nahrál.

Přepis pásky teď v sobotu zveřejnily dva vlámské listy De Standaard a Het Nieuwsblad. Pravost už potvrdil bez dalšího komentáře mluvčí belgické církve Jurgen Mettepenningen.

Muž, který byl v dětských letech znásilňován biskupem z Brugg, se s kardinálem Dannelsem sešel z kraje dubna. A pak ještě jednou.

Na pásce je slyšet, jak se ptá, co je pro kardinála důležitější: Zda osud biskupa nebo osud jeho oběti. Reakcí mu jsou slova, že se nemá snažit církev vydírat, ale má hledat odpuštění a přijmout soukromou omluvu, nikoli "tahat jeho jméno blátem".

Pro média k tomu znásilňovaný muž řekl: "Jsem synovcem biskupa z Brugg. Znásilňoval mě od mých pěti do osmnácti let. Celý můj život zavlekl do bláta. Nehodlám nikoho vydírat, ale nerozumím, proč kardinál našel lítost pro biskupa, nikoli pro mě?"

Druhá schůzka už proběhla v širším kruhu. Přišel na ni i provinilý biskup a jeden ze členů rodiny oběti. Biskup se na pásce omlouvá a říká, že se mnoho let snažil najít způsob, jak se za své zločiny omluvit.

Roger Vangheluwe nakonec odstoupil 23. dubna po přiznání, že před 20 lety zneužíval "chlapce z mého doprovodu". List De Standaard k tomu nyní zjistil, že tak učinil až poté, co rodina oběti obeslala e-maily všechny belgické biskupy s žádostí, aby třiasedmdesátiletý Vangheluwe neprodleně skončil.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 12 minutami

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy