Karáčí - Pákistán zažil jeden z nejkrvavějších atentátů historie. Jeho terčem se stala krátce po svém návratu zpět do vlasti expremiérka Benazír Bhuttová.
Sebevražedný útočník zabil 133 osob, dalších 320 bylo zraněno. Bhuttová naštěstí vyvázla bez zranění.
Návrat bývalé pákistánské premiérky Benazír Bhuttová z dubajského exilu oslavovali v ulicích hlavního města statisíce jejich příznivců.
Ozvali se ale i odpůrci, islámští fundamentalisté, kteří ji nemají rádi, přestože právě za jejího premiérského období v letech 1993 až 1996 Pákistán nejvíce podporoval fanatické hnutí Taliban v Afghánistánu.
Islamistům se návrat nelíbil
Sebevražedný atentátník odpálil ve čtvrtek v noci nálož a hodil granát na automobil, který převážel expremiérku od hrobu zakladatele Pákistánu Muhammada Alího Džinnáha. Na místě zůstalo 124 mrtvých a dalších 320 osob bylo zraněno.
"Automobil, který vezl Bhutttovou, byl obklopen policiejními vozy, takže se atentátníkovi nepodařilo dostat blíž expremiérce," potvrdil televizní stanici CNN pákistánský ministr informací Tarik Azim Chán.
Mezi mrtvými jsou především členové bezpečnostních složek, pákistánské policie a příznivci bývalé premiérky.
O hrozbě se vědělo
Úřady tvrdily již během uplynulých dnů, že hrozba atentátu je reálná.
"Informovali jsme paní Bhuttovou, že máme zprávy o hrozícím nebezpečí. Vyzvali jsme ji, aby cestu městem mezi davy jejích příznivců zkrátila. Pokud tak neučiní, říká si o problémy," citovala ve čtvrtek agentura AP Ghuláma Muhtaráma, ministra vnitra ve vládě provincie Sindh, do níž spadá Karáčí.
Sama Bhuttová prohlásila, že se o svůj život neobává a věří pákistánským bezpečnostním složkám.
Odmítla přepravu vrtulníkem a na cestu ulicemi hlavního města se vydala v koloně automobilů.
Atentátu bohužel nestačila zabránit ani zvýšená pohotovost bezpečnostních a povolání dvaceti tisíc policistů do služby.